Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kasy fiskalne - co to jest i kiedy trzeba je kupić?

kasa fiskalna
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Prowadzisz działalność i zastanawiasz się czy masz obowiązek korzystania z kasy fiskalnej? Sprawdź odpowiedź w naszym artykule.

Kasy fiskalne stanowią istotny element współczesnego środowiska handlowego, pełniąc funkcję nie tylko narzędzia rejestrującego transakcje, lecz również kluczowego instrumentu w kontekście przestrzegania przepisów podatkowych. Kiedy korzystanie z nich jest obowiązkowe, a kto może z nich zrezygnować?

Co to jest kasa fisklana?

Kasa fiskalna to urządzenie elektroniczne lub system komputerowy, które służy do rejestrowania i dokumentowania transakcji sprzedaży. Jej głównym celem jest utrzymanie dokładnego i niezawodnego zapisu wszystkich operacji finansowych przeprowadzanych w miejscu handlowym. Kasy fiskalne generują paragony fiskalne, które stanowią potwierdzenie zakupu dla klientów, a jednocześnie pełnią istotną rolę w prowadzeniu prawidłowych rozliczeń podatkowych przez przedsiębiorcę. Współczesne kasy fiskalne są często wyposażone w różnorodne funkcje, ułatwiające zarządzanie danymi finansowymi i dostosowanie się do zmiennych wymagań rynku oraz przepisów podatkowych.

Kiedy jest obowiązek zakupu kasy fiskalnej?

W pierwszej kolejności istotne jest zrozumienie, że obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie dotyczy wszystkich przedsiębiorców bez wyjątku. Decydującym czynnikiem jest tutaj poziom obrotów danego podmiotu gospodarczego. Jednak nie jest on wysoki i wynosi jedynie 20 000 zł rocznie. Ważne, że mówimy tu o obrocie, a nie dochodzie. Dlatego wystarczy przychód na średnim poziomie 1667 zł miesięcznie, żeby zakup kasy fiskalnej był obowiązkowy.

Dodatkowo w niektórych przypadkach kasa fiskalna jest bezwzględnie obowiązkowa, dotyczy to np. dostaw nadwozi do pojazdów silnikowych, podczas świadczenia usług doradztwa podatkowego, fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, czy też prawniczych.

Jednocześnie jest też dobra informacja – niektóre rodzaje działalności są zwolnione z prowadzenia kasy fiskalnej. Dotyczy to między innymi podatników, którzy prowadzą czynności notarialne, świadczą usługi ubezpieczeniowe i finansowe.

Kasa fiskalna a sprzedaż online

Dzisiaj coraz popularniejsza jest sprzedaż online. Czy w takiej sytuacji każdy zakup trzeba naliczać na kasę fiskalną? W wielu sytuacjach nie, natomiast warunkiem jest to, żeby towar był wysyłany, a nie odbierany osobiście. Taką sprzedaż trzeba oczywiście zarejestrować, jednak nie musi być nabijana na kasę.

Od tego też są wyjątki i sprzedając np. perfumy online, trzeba do zakupów dołączyć paragon, co wymaga użycia kasy fiskalnej.

Rozwiązaniem problemów związanych z wysyłką sprzedażową jest kasa fiskalna online, którą można zintegrować z innymi systemami sprzedażowymi. Dzięki temu dane o wszystkich transakcjach są przechowywane w jednym miejscu.

Jak wybrać odpowiednią kasę fiskalną?

Decyzja dotycząca wyboru kasy fiskalnej wymaga uwzględnienia kilku kluczowych elementów. Przede wszystkim, istnieje potrzeba zdefiniowania rodzaju prowadzonej działalności. Bez względu na to, czy jest to punkt sprzedaży detalicznej, usługi czy sklep internetowy, specyfika działalności wpłynie na wybór odpowiedniego modelu kasy.

Kolejnym istotnym krokiem jest rozważenie funkcji dodatkowych, jakie mogą być potrzebne w kontekście codziennego funkcjonowania firmy. Czy kasa powinna obsługiwać płatności kartą, generować szczegółowe raporty czy być zintegrowana z oprogramowaniem księgowym?

Zgodność z obowiązującymi przepisami podatkowymi jest kluczowym aspektem. Wybrana kasa powinna być zgodna z aktualnymi przepisami, a także elastyczna w kontekście możliwości łatwej aktualizacji oprogramowania w przypadku zmian w przepisach.

Również koszty zakupu i utrzymania kasy mają istotne znaczenie. Analiza cen różnych modeli, uwzględniając jednocześnie dodatkowe opłaty serwisowe czy roczne licencje na oprogramowanie, pozwoli na dokonanie świadomego wyboru z uwzględnieniem budżetu przedsiębiorstwa.

Wsparcie techniczne i serwis to kwestie równie kluczowe. Dostępność profesjonalnego wsparcia technicznego oraz zrozumienie dostępnych usług serwisowych są nieodłączne dla zapewnienia płynności działania kasy fiskalnej.

Dla małych przedsiębiorstw istnieją alternatywy, takie jak mobilne kasy fiskalne czy oprogramowanie do fakturowania. Warto zastanowić się, które rozwiązanie najlepiej odpowiada specyfice działalności, biorąc pod uwagę zarówno wymogi prawne, jak i aspekty praktyczne. Analiza dostępnych opcji pozwala przedsiębiorcom na dokonanie mądrego i dostosowanego do ich potrzeb wyboru.

A jeśli szukasz sprawdzonych rozwiązań, to zapoznaj się z ofertą sklepu SAS. W jego ofercie znajdziesz nie tylko kasy fiskalne, ale także komputery POSdrukarki fiskalne online i inne rozwiązania do sklepów, lokali gastronomicznych i firm.