Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zawód doradcy biznesowego – zarobki, wymagania

doradca biznesowy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

W Polsce zarejestrowanych jest aktualnie blisko 5 milionów przedsiębiorstw. Większość z nich to działalności jednoosobowe, ale kilkaset tysięcy z tych firm to duże spółki, obracające ogromnymi kwotami, które muszą na co dzień podejmować szereg skomplikowanych decyzji, każda z nich może prowadzić do sukcesu lub do upadku. Nie zawsze prezesami czy właścicielami tych przedsiębiorstw są eksperci w dziedzinie prawa i finansów – często to pasjonaci i fachowcy w branży, w której działa firma. Jak może im pomóc doradca biznesowy i ile może sobie zażyczyć za taką usługę?

Czym się zajmuje doradca biznesowy?

Tak, jak sugeruje nazwa tej profesji, doradca biznesowy zajmuje się udzielaniem porad zarządom, prezesom i właścicielom przedsiębiorstw. Może on współpracować z daną firmą na stałe i z dnia na dzień obserwować jej funkcjonowanie, ale znacznie popularniejszym modelem jest zasięganie opinii doradcy w momentach kryzysowych albo wówczas, gdy przedsiębiorstwo planuje rozwój.

Doradca biznesowy zaczyna od przyjrzenia się sytuacji firmy. Bierze pod uwagę wszystkie aspekty – zarządzanie finansami, sposób pracy na produkcji i w biurze, metody działania pionu handlowego i prawnego, skuteczność działu HR, a nawet techniczne uwarunkowania budynków i floty pojazdów. Mając komplet danych, może sporządzić strategię biznesową, mającą na celu – w zależności od potrzeb – wyciągnięcie firmy z kłopotów finansowych, wsparcie jej rozwoju czy otwarcie na nowe rynki.

Jak zostać doradcą biznesowym?

Pierwsze, co rzuca się w oczy w charakterystyce zawodu doradcy biznesowego, to ogromny zakres kompetencji osoby zatrudnionej na tym stanowisku. Musi ona mieć rozległą wiedzę z bardzo wielu obszarów: finansów, prawa, administracji, HR, a także detale związane ze specyfiką poszczególnych branż.

Wszystko to sprawia, że od doradcy biznesowego najczęściej wymagany jest tytuł co najmniej magistra. Jeszcze większe szanse na wysokie zarobki będzie miał doradca po studiach dyplomowych – nawet po kilku ich kierunkach. W teorii zawód doradcy biznesowego nie jest zamknięty dla osób z wykształceniem średnim – ale wówczas trzeba wykazać się własnymi sukcesami zawodowymi, które skłonią prezesów i zarządy firm do korzystania z twoich porad.

Doradca biznesowy – zarobki

Ogromna wiedza i bardzo duża odpowiedzialność łączą się na szczęście z bardzo dobrym wynagrodzeniem. Warto pamiętać, że doradca biznesowy nie jest nowicjuszem na rynku pracy. Zdobycie odpowiednich kompetencji wymaga od niego lat praktyki. Średnie wynagrodzenie doradcy biznesowego to ok. 7500 zł brutto, ale najlepsi doradcy mogą liczyć na znacznie więcej – nawet powyżej 20 000 zł.

Podczas współpracy z daną firmą doradca może liczyć nie tylko na wynagrodzenie miesięczne, ale także na odsetek od zysków czy na wypłatę w aukcjach spółki. Przyjęty model zależy wyłącznie od umowy pomiędzy przedsiębiorstwem a doradcą.

Gdzie szukać ofert pracy dla doradców biznesowych?

Doradca biznesowy może działać jako wolny strzelec i samodzielnie poszukiwać swoich klientów. To jednak dość czasochłonne zajęcie, na dodatek osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie zawsze kojarzy się z kimś, kto odniósł sukces i czyich rad warto słuchać.

To dlatego zwłaszcza na początku kariery lepiej poszukać zatrudnienia w firmie zrzeszającej doradców. Na GoWork.pl znajdziesz zakładkę z opiniami, dzięki której zweryfikujesz, które przedsiębiorstwa oferują najlepsze zarobki i szybką ścieżkę awansu.