Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Plusy i minusy zatrudnienia przez agencję pracy

zatrudnienie przez agencję pracy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej uznawane jest przez niektórych za doskonałe rozwiązanie, natomiast inni twierdzą, że umowa tymczasowa nie jest zbyt korzystna. W rzeczywistości prawda leży pośrodku, a wiele zależy od konkretnej agencji, a także od sytuacji pracownika.

Zalety zatrudnienia przez agencję pracy

Praca tymczasowa dla wielu osób jest idealnym rozwiązaniem, które sprawia, że nie muszą one rejestrować się w urzędzie pracy lub poszukiwać zajęć dorywczych. Zatrudnienie przez agencję pracy cieszy się największą popularnością wśród osób młodych (absolwentów szkół średnich oraz uczelni wyższych), a także osób starszych, w wieku przedemerytalnym (czyli pracowników po 45.–50. roku życia). To właśnie te dwie grupy zawodowe mogą najbardziej skorzystać na pracy tymczasowej, zwłaszcza jeśli nie mogą znaleźć innej opcji zatrudnienia. Wśród najważniejszych zalet pracy tymczasowej można wyróżnić:

  • praca na zasadzie umowy o pracę tymczasowej, oskładkowanej, ze wszystkimi świadczeniami,
  • naliczanie 2 dni urlopu co miesiąc (w przypadku osób, które posiadają mniej niż 10 lat pracy zawodowej jest to korzystne, ponieważ rocznie daje 24 dni, a nie 20),
  • możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego,
  • perspektywa zatrudnienia na stałe u pracodawcy, który zatrudnia przez agencję,
  • elastyczność i możliwość pogodzenia pracy z nauką na studiach lub z innymi miejscami zatrudnienia,
  • możliwość pracy w takich firmach, do których bardzo trudno jest się dostać w sposób bezpośredni,
  • krótki okres wypowiedzenia, umożliwiający szybką zmianę pracy.


Warto także wiedzieć, że agencje pracy za granicą zatrudniają także na zasadach umowy o pracę tymczasową, dzięki czemu pracownik otrzymuje wszystkie świadczenia przysługujące mu według Kodeksu Pracy. Właśnie dlatego osoby poszukujące pracy za granicą powinny skierować swoje kroki do agencji pracy. 

Wady zatrudnienia przez agencję pracy

Praca tymczasowa ma także pewne wady, chociaż część z nich zależy od punktu widzenia. Dla niektórych minusem zatrudnienia przez agencję może być krótki okres wypowiedzenia, który powoduje, że łatwo można stracić zatrudnienie. Wśród największych wad pracy tymczasowej można wyróżnić:

  • zawieranie umowy na czas określony, co może sprawiać problemy w przypadku ubiegania się o kredyt lub pożyczkę,
  • forma naliczania urlopu niekorzystna dla osób, które posiadają więcej niż 10 lat stażu pracy (takie osoby tracą 2 dni urlopu rocznie),
  • brak pewności, że otrzyma się pracę w danej firmie na stałe. 


Dodatkową wadą pracy tymczasowej może być niepewność zatrudnienia i brak stabilności życiowej, ponieważ po skończonym czasie trwania umowy, można nie mieć perspektyw na dalsze zatrudnienie. Warto także pamiętać o tym, że prace tymczasowe są zwykle przeznaczone dla pracowników o niewielkich kompetencjach, dlatego też wynagrodzenia nie są zbyt wysokie.