Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


System ERP – czym jest i czym różni się od innych programów dla firm? Zobacz TOP 5 najpopularniejszych producentów ERP

System ERP — czym jest i jak usprawnia prace firmom?
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Prowadzenie każdej firmy produkcyjnej opiera się obecnie na konieczności skorzystania z odpowiednio dopasowanych rozwiązań informatycznych wspierających wszelkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie. Stojąc przed rozpoczęciem przygody z cyfrową transformacją swojej firmy, większość osób zastanawia się jednak, który z systemów będzie najlepszym rozwiązaniem pozwalającym w pełni wykorzystać potencjał, jaki oferuje nam rozwój technologii. Największą popularnością cieszą się obecnie systemy ERP, jednak czy są one wystarczające do pełnej obsługi przedsiębiorstwa? Czym różni się ERP od innych narzędzi? Który system ERP wybrać? Odpowiadamy.

Czym jest system ERP?

ERP to system dedykowany firmom produkcyjnym, oferujący kompleksowe wsparcie w zarządzaniu zasobami tego przedsiębiorstwa. System ten często mylony jest z narzędziem o nazwie POS, jednak są to całkowicie inne programy wspierające firmę na innych szczeblach. Jeśli interesuje Cię czym jest system POS koniecznie sprawdź wpis https://odl.com.pl/blog/system-pos-jak-wybrac-najlepsze-rozwiazanie, który na pewno rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości i pozwoli Ci nie mylić tych dwóch narzędzi w przyszłości. Warto jeszcze dodać, że ERP jest jednym z najbardziej rozbudowanych systemów dostępnych na rynku, a dzięki jednej zintegrowanej bazie danych pozwala na kontrolowaniu wszystkich procesów zachodzących w firmie i usprawnienie działań pracowników.

Jakie są różnice między systemami ERP, POS, CRM i innymi?

Jakie są różnice pomiędzy ERP a innymi narzędziami wykorzystywanymi do zarządzania firmą?

Jednym z największych rywali systemu ERP jest CRM (Customer Relationship Management). Narzędzie te jest wyjątkowo funkcjonalne, jednak różni się od ERP znacznie mniejszym zasięgiem działania. CRM służy bowiem głównie do zarządzania relacjami z klientem, a nie do obsługi większości procesów firmowych, jak to się dzieje w przypadku ERP. Tym samym CRM sprawdza się głównie do utrzymywania dobrych relacji z klientami oraz zarządzania marketingiem i działem sprzedaży. Okazuje się również, że sporo nowych systemów ERP zawiera wbudowany moduł CRM, dlatego można śmiało stwierdzić, że ERP jest niejako rozszerzeniem CRM sprawdzającym się w przypadku dużych i średnich firm.

Kolejnym narzędziem, o którym warto wspomnieć jest WMS. Jest to system zarządzania magazynem wspierający procesy logistyczne zachodzące w firmie, takie jak przyjęcie, kompletacja oraz wydanie. Narzędzie to pozwala także na kontrolę stanów magazynowych oraz skuteczną i szybszą inwentaryzację. Podobnie jak w przypadku CRM, WMS ma zdecydowanie mniejszy zasięg niż system ERP. Jego głównym zadaniem jest optymalizacja pracy magazynu, a nie całej firmy.

TOP 5 polskich producentów programów ERP

W niniejszym przeglądzie prezentujemy pięciu czołowych producentów systemów ERP w Polsce, którzy wyróżniają się na tle konkurencji dzięki swoim innowacyjnym i efektywnym rozwiązaniom. Zapoznajmy się z ich ofertami, zaczynając od firmy ODL, znanego gracza na polskim rynku systemów ERP, który od lat ułatwia funkcjonowanie firm w różnych sektorach gospodarki.

1. ODL producent systemu ERP

Pierwszą firmą w rankingu jest ODL producent systemu ERP — oprogramowanie dla firm, o którym można przeczytać na stronie odl.com.pl, zawierającej wszelkie niezbędne informacje na temat systemów wspierających przedsiębiorstwa. ODL działa na polskim rynku już od 1997 roku nieustannie ułatwiając funkcjonowanie małych i dużych firm. Oprogramowanie oferowane przez ODL skupia się na potrzebach i wymaganiach firm sektora retail, dzięki możliwości centralnego gromadzenia, przetwarzania oraz udostępniania danych w obrębie wszystkich działów firmy.

ERP od ODL wyróżnia się wyjątkową ergonomią użytkowania, niezawodnością, stabilnością oraz łatwością integracji z innymi popularnymi rozwiązaniami dla firm i e-commerce. System ERP produkowany przez ODL to również możliwość elastycznego dostosowania narzędzi do aktualnych potrzeb firmy.

2. Systemy Comarch ERP

Comarch to kolejny polski producent systemów ERP dostarczających rozwiązania integrujące zasoby i procesy biznesowe małych i dużych przedsiębiorstw. Narzędzia od Comarch charakteryzują się innowacyjnością, a także otwartością na rozwój nowych technologii oraz wszelkie zmiany w prawie, które są na bieżąco uwzględniane w aktualizacjach systemu. Ogromną zaletą oprogramowania ERP od Comarch jest dopasowanie cen do realiów, które panują na polskim rynku. Dodatkowo systemy ERP projektowane są tak, by nie wymagały ciągłych aktualizacji i szkoleń, co znacząco obniża koszty użytkowania.

Najlepszy system ERP dla firm w Polsce

3. System Unit4 TETA ERP

Teta ERP to system stworzony przez markę Unit4, która zajmuje się wdrażaniem rozwiązań usprawniających pracę oraz umożliwiających inteligentną automatyzację wszelkich procesów biznesowych firmy. Oprogramowanie Teta ERP opiera się wyłącznie na najnowszych technologiach, tak by stworzyć lepszą atmosferę pracy oraz ułatwić przepływ informacji w nawet największej firmie. Co więcej, dzięki swojej elastyczności Teta ERP dopasowuje się do potrzeb przedsiębiorstwa oraz umożliwia integrację systemu z dowolnie wybranych oprogramowaniem od innych dostawców. Wszystko to sprawia, że jest to wyjątkowo popularne rozwiązanie, z którego korzystają setki firm w całym kraju.

4. Streamsoft – system ERP

Streamsoft to marka produkująca i wdrażająca systemy ERP dedykowane średnim i dużym firmom oraz programy zintegrowane i biznesowe dla małych i mikro-firm, a także biur rachunkowych. Marka działa na polskim rynku już od ponad 34 lat, dzięki czemu oferuje ogromną wiedzę i doświadczenie we wdrażaniu systemów ERP. Produkty od Streamsoft to szeroki wachlarz narzędzi pozwalających usprawnić działanie biznesu oraz ułatwiających codzienną pracę pracowników każdego działu przedsiębiorstwa. Warto również wspomnieć, że Streamsoft oferuje aż dwa systemy ERP, które można rozwijać i dopasowywać do potrzeb swojej firmy.

5. Sente – system ERP dla Twojej firmy

Ostatnim z prezentowanych producentów jest firma Sente oferująca system ERP dopasowany do potrzeb konkretnej firmy. Marka działa na polskim rynku od 2000 roku, dzięki czemu może pochwalić się ogromnym doświadczeniem oraz wiedzą na temat usprawniania procesów biznesowych. System ERP od Sente to rozbudowana sieć narzędzi, które dzięki jednej bazie pozwalają na swobodny i szybki przepływ informacji pomiędzy działami przedsiębiorstwa, ułatwiając prace i nadzorowanie biznesu. Wybór ERP od Sente to gwarancja sprawnego działania firmy i ograniczenie możliwości wystąpienia pomyłek i błędów, które wpływają niekorzystnie na produkcje i sprzedaż.