Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Poznaj najpopularniejsze metody płatności online

płatności online
Zdjęcie autorstwa snowing na Freepik
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Zakupy internetowe cieszą się popularnością w niemal każdej grupie wiekowej – dostępność produktów, szybka dostawa oraz różnorodne metody płatności sprawiają, że obecnie najłatwiej kupić niezbędne produkty w sklepach online. Jakie są najpopularniejsze metody płatności internetowych?

Płatność online – które z nich preferują klienci?

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszą metodą płatności za zakupy online była płatność za pobraniem. Nie daje ona jednak pełnej swobody, gdyż paczkę można odebrać wyłącznie w konkretnym punkcie bądź osobiście w domu. O wiele większą popularnością cieszą się dziś płatności:

  • BLIK-iem,
  • kartą,
  • pay by link, 
  • przelewem tradycyjnym,
  • ratalne,
  • odroczone.

BLIK – jeden klik i zapłacone

Chcąc skorzystać z metody płatności jaką jest BLIK, należy pobrać aplikację mobilną banku, w którym ma się rachunek bieżący. Następnie trzeba ją uruchomić i pobrać kod BLIK, który wpisuje się w wyznaczonym do tego miejscu. Transakcję zatwierdza się w aplikacji, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Klient, płacąc BLIK-iem, nie musi logować się do bankowości internetowej, przepisywać numeru konta odbiorcy czy dokonywać innych, czasochłonnych czynności. 

Płatność kartą – bezpieczna i sprawdzona metoda

Inną popularną metodą płatności online jest płatność kartą. Mogą ją wybrać posiadacze kart Visa, Maestro, Mastercard oraz innych, w zależności od tego, które z nich akceptuje dany sklep internetowy. Płatność kartą zleca się, wpisując w wyznaczone pole jej datę ważności, CVV/CVC oraz imię i nazwisko właściciela. Następnie należy jedynie zatwierdzić transakcję, aby zrealizować płatność.

Pay by link dla posiadających konto w znanych bankach

Szybki przelew to metoda płatności online, którą mogą zrealizować osoby posiadające konto w najpopularniejszych polskich bankach. Polega ona na bezpośrednim przekierowaniu ze strony sklepu na stronę internetową banku. Klient musi zalogować się do bankowości internetowej, podając login i hasło. Następnie może zrealizować transakcję, a po jej zatwierdzeniu zostanie automatycznie przekierowany na stronę sklepu.

Przelew tradycyjny – alternatywa dla pay by link

Alternatywą dla pay by link jest przelew tradycyjny, który wykonuje się samodzielnie z poziomu bankowości internetowej. Cała procedura nie jest skomplikowana, jednak nieco bardziej pracochłonna, przez co obecnie przelewy tradycyjne tracą na popularności.

Płatności odroczone i ratalne

Płatności odroczone stanowią nowość wśród płatności online – charakteryzują się tym, że klient reguluje zobowiązanie w ciągu 30 dni od dokonania zakupów. Pozwala to elastyczniej nabywać różnego rodzaju produkty, a jednocześnie zabezpiecza sprzedawcę przed ryzykiem nieotrzymania zapłaty. Tymczasem płatności ratalne umożliwiają rozłożenie zobowiązania na kilka rat, których ilość ustalana jest w zależności od oferty sprzedawcy i potrzeb klienta.

Metody płatności online – które warto wybrać dla swojego sklepu?

Różnorodność metod płatności online pozwala elastycznie dopasować ofertę do potrzeb własnych oraz klienta. Obecnie sprzedawcy proponują zainteresowanym przede wszystkim płatności kartą, BLIK-iem oraz przelewem, jednak coraz większą popularność zyskują płatności odroczone i ratalne. Warto poszerzyć swoją ofertę w tym zakresie, gdyż im więcej dostępnych metod, tym większa szansa, że klient zdecyduje się dokonać zakupów w naszym sklepie. Korzystając z usług zaufanego pośrednika, płatności online są pewne dla sprzedawcy i bezpieczne dla klienta.