Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


IT Project Manager- mistrz wielu ról i kluczowy członek zespołu projektowego

IT Project Manager
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

W świecie technologii informacyjnych rola IT Project Managera jest nieoceniona. To on, jak klej, spaja elementy zespołu projektowego, zarządu oraz klienta, dbając o płynność procesów. Jednak rola ta to nie tylko zarządzanie, to także połączenie umiejętności mediatora, psychologa i inżyniera oprogramowania, co sprawia, że stanowi kluczowy element sukcesu projektu IT.

Zakres Obowiązków IT Project Managera

IT Project Manager odgrywa kluczową rolę w procesie zarządzania projektami IT. Jednym z jego głównych zadań jest zadbanie o odpowiednie zrozumienie problemu, który zespół ma rozwiązać. W tym celu IT Project Manager musi przede wszystkim ustalić cele projektu, określić zakres MVP (minimum viable product), opisać kamienie milowe oraz wyznaczyć kryteria powodzenia projektu IT. To istotne nie tylko dla zespołu, ale także dla klienta, który często na początku może nie do końca rozumieć wszystkie elementy techniczne zaangażowane w projekt. Warto zaznaczyć, że IT Project Manager często musi komunikować się nie tylko z osobą techniczną, ale także z sponsorem biznesowym, co sprawia, że jego rola staje się jeszcze bardziej złożona i wymaga szerokiego zakresu umiejętności.

Skuteczne Zarządzanie Ryzykiem

Zarządzanie ryzykiem jest jednym z kluczowych aspektów pracy IT Project Managera, choć nie zawsze spotyka się z pozytywnym podejściem. Ryzyko jest nieodłącznym elementem projektów IT, ale istnieje sposób, aby je kontrolować, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Przykładowo, załóżmy, że kluczowy programista nagle zachoruje, a nie ma gotowego zastępstwa. Dodatkowo, Product Owner nie reaguje na pytania dotyczące zabezpieczeń aplikacji, a klient naciska na raport i demo w przyszłym tygodniu.

W takich przypadkach ważne jest planowanie i monitorowanie sytuacji, aby móc skutecznie reagować. Przygotowanie odpowiednich scenariuszy działania pozwala przekształcić ryzyko w decyzję biznesową.

IT Project Manager: Mistrz Wielu Ról

Rola IT Project Managera jest jak gra na wielu instrumentach - zręcznie dostosowuje się do różnych sytuacji i odbiorców. Ten specjalista pełni kilka kluczowych ról, a sposób komunikacji zmienia w zależności od grupy docelowej. Staje się liderem, który wytycza ścieżkę działania, usuwa przeszkody i napędza zespół. Jednocześnie jest mostem między światem biznesu a technologią, kierując projektem IT od początku do końca. To jednak nie koniec zadania, gdy projekt zostaje dostarczony. Następuje faza wniosków, które kształtują przyszłe planowanie i podejmowanie mądrych decyzji. W roli IT Project Managera kluczowe jest elastyczne podejście i umiejętność dostosowywania się do zmiennych wymagań projektu.

Więcej informacji na temat pracy IT Project Managera znajdziesz tutaj: https://edge1s.com/pl/blog/it-project-manager-za-co-odpowiada-i-jakie-powinien-posiadac-kompetencje/.