Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Plusy i minusy skupu długów

dolary w walizce
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Słowo „dług” nikomu nie kojarzy się dobrze. Niestety w życiu bywa różnie. Czasem pożyczamy komuś pieniądze, a potem mamy problem z ich odzyskaniem. Jeśli znajdujesz się w takiej właśnie sytuacji, poniższy tekst powinien Cię zainteresować. Opowiemy w nim o usłudze o nazwie skup długów. Być może nawet nie zastanawiałeś się na tym, aby sprzedać swój dług, gdyż nie masz odpowiedniej wiedzy na ten temat. Sprawdźmy zatem, na czym polega taka usługa i czy warto z niej skorzystać? Poniżej postaramy się przybliżyć plusy i minusy skupu długów, aby pomóc w podjęciu korzystnej decyzji.

Na czym polega skup długów?

W największym skrócie skup długów to usługa, która polega na odkupieniu długu od wierzyciela przez firmę skupującą długi. Tym samym nabywca długu przejmuje prawo do dochodzenia należności od dłużnika i ponosi ryzyko jej niespłacenia. Wierzyciel (pożyczający) natomiast otrzymuje natychmiastową zapłatę za swój dług, zwykle sporo niższą niż jego wartość nominalna. Od strony prawnej transakcja ta odbywa się na podstawie umowy cesji wierzytelności, która jest formą przeniesienia praw i obowiązków związanych z długiem na inną osobę lub podmiot.

Do kogo adresowany jest skup długów – osoby fizyczne, firmy?

Skup wierzytelności kierowany jest zarówno do osób fizycznych, jak i dla firm, które mają trudności z odzyskaniem swoich należności. Nie ma znaczenia, czy dług dotyczy umowy cywilnoprawnej, czy handlowej (np. brak zapłaty za towar). Ważne jest jednak, aby dług był udokumentowany (umowa, faktura) i wymagalny, czyli że upłynął termin jego zapłaty. Ponadto, firma skupująca długi może mieć swoje własne kryteria oceny ryzyka i rentowności danej wierzytelności, więc nie w każdej sytuacji odkupienie długu znajdzie zastosowanie.

Jakie są główne zalety sprzedaży długu wyspecjalizowanej firmie?

Sprzedaż długu wyspecjalizowanej firmie ma kilka istotnych korzyści dla wierzyciela.
Po pierwsze, pozwala na szybkie uzyskanie, chociażby części pieniędzy za swoją należność, bez konieczności prowadzenia kosztownego i czasochłonnego procesu windykacyjnego lub sądowego.
Po drugie, pozwala na uniknięcie ryzyka utraty całej kwoty długu w przypadku np. upadłości lub niewypłacalności dłużnika.
Po trzecie, pozwala skoncentrować się na swojej podstawowej działalności, zamiast poświęcać czas na próby dochodzenia swoich pieniędzy poprzez telefony, pisma, monity, wezwania do płatności itd.

Jakie są wady tego typu rozwiązań?

Sprzedaż długu nie jest jednak pozbawiona wad. Trzy najważniejsze z nich to:

Po pierwsze, wiąże się to z rezygnacją z dużą części wartości swojego długu. Firma skupująca długi zapłaci za niego dużo mniej niż jego wartość nominalna, ponieważ musi uwzględnić koszty i ryzyko związane z jego ściągnięciem.

Po drugie sprzedając dług, tracimy kontrolę nad sposobem dochodzenia należności od dłużnika. Wierzyciel nie ma wpływu na to, jak firma skupująca długi będzie komunikować się z dłużnikiem i jakie metody windykacji będzie stosować. Jeśli jesteśmy przedsiębiorcą i skorzystamy z usług firmy, które stosuje nazwijmy to „dość kontrowersyjne” metody możemy zaszkodzić swojemu wizerunkowi, pomimo że to my jesteśmy poszkodowani.

Po trzecie co wiąże się bezpośrednio z punktem drugim, warto dokładnie sprawdzić, komu sprzedajemy dług. Na rynku istnieje sporo firm, ale warto wybierać te o sprawdzonej renomie. Wówczas zwiększamy szansę nie tylko na odzyskanie części długu, ale pozostawienie po sobie dobrej opinii, jako firmy, które swoje działania nie zleca przypadkowym podmiotom działającym na granicy prawa. Skup długów to biznes jak wiele innych. Powinien być prowadzony w sposób stanowczy, ale etyczny.

Podsumowanie

Jak widać skup długów to usługa, która może być bardzo pomocna w sporze z dłużnikami, którzy unikają płacenia należności. Kluczowym aspektem korzystania z usług tego typu jest wybór firmy skupującej długi. Jeśli wybierzemy wiarygodnego partnera o dobrej reputacji, wszystkie strony będą zadowolone ze współpracy.