Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak najlepiej ubezpieczyć pensjonat lub hotel?

pokój hotelowy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Będąc właścicielem hotelu czy nawet małego pensjonatu, na pewno nie raz spotkałeś się ze zdarzeniami, które wygenerowały duże koszty. To m.in. uszkodzenie wyposażenia pokoju, kradzieże rzeczy osób odwiedzających obiekt, zatrucia pokarmowe i wiele więcej. Każdy z takich przypadków oznacza poważny stres i jednocześnie wysokie wydatki, np. na remont pokoju czy wypłatę rekompensaty poszkodowanemu klientowi. Dlatego warto zabezpieczyć swój obiekt przez takimi sytuacjami, stosując ubezpieczenie hotelu i pensjonatu. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić najlepiej – sprawdź już teraz!

Ubezpieczenie pensjonatu lub hotelu powinno objąć przede wszystkim mienie

Prowadząc pensjonat lub hotel zapewne masz już ubezpieczenie budynku, ale czy pomyślałeś o pozostałym mieniu? Ogromną wartość ma także wyposażenie obiektu, elementy małej architektury dookoła niego i inne tego typu rzeczy. Je także powinieneś objąć ochroną m.in. w zakresie:

  • kradzieży, uszkodzenia, czy zniszczenia,
  • pożaru bądź zalania,
  • stłuczenia,
  • rozmrożenia w przypadku szybko psujących się produktów (ważne, gdy prowadzisz kuchnię dla gości),
  • awarii sprzętu elektronicznego.

Jednocześnie pamiętaj o tzw. ubezpieczeniu mienia w pieczy. Chodzi tutaj o rzeczy, które w Twoim obiekcie pozostawiają goście, a więc m.in. ich bagaże. Jeśli ulegną zniszczeniu czy uszkodzeniu np. w wyniku pożaru nie z ich winy, będą mogli ubiegać się o odszkodowanie. Mając odpowiednią polisę odciążysz się od tego – rekompensatę wypłaci ubezpieczyciel.

Polisa dla hotelu lub pensjonatu musi obejmować odpowiedzialność cywilną

Pamiętaj, że jako właściciel takiego obiektu ponosisz pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo przebywających w nim gości. Jeśli coś stanie się Twojemu klientowi, będziesz musiał zapłacić mu rekompensatę. Przed takimi zdarzeniami chronić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które powinno być zawarte w polisie dla hotelu czy pensjonatu. Będzie ono dotyczyć zarówno uszkodzenia mienia gości, o czym już wspominaliśmy, jak i m.in.:

  • zatrucia pokarmowego po spożyciu jedzenia z hotelowej restauracji,
  • wypadków na terenie obiektu i w jego obrębie (np. parking, plac zabaw czy miejsce do grillowania),
  • kradzieży pojazdów na parkingu strzeżonym (jeśli go prowadzisz).

Właściciele większych obiektów noclegowych często są jednocześnie pracodawcami. Jeśli zatrudniasz pracowników, powinieneś mieć ochronę także w razie wypadków z ich udziałem, do których dojdzie w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych.

Pamiętaj, że ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest tutaj niezwykle istotne. Prawo daje Ci tutaj niewielką ochronę. Jeśli gość Twojego hotelu czy pensjonatu zgłosi np. zaginięcie jego komputera, a drzwi i okna do pokoju zostały zamknięte, jesteś z góry na przegranej pozycji. Nawet w przypadku braku śladów włamania będziesz zobowiązany pokryć stratę.

Ochrona na wypadek utraconych zarobków

Prowadzenie obiektu noclegowego wiąże się także z innym ryzykiem – utraty zarobków z powodów, na których wystąpienie nie masz większego wpływu. Jeśli np. dojdzie do pożaru w hotelu, na jakiś czas będzie musiał częściowo lub nawet w całości wyłączyć go z użytkowania. Przed tym także możesz się chronić, zyskując pewność zachowania płynności finansowej.

Dokładnie zweryfikuj ofertę ubezpieczenia hotelu lub pensjonatu

Jak widzisz więc, zdecydowanie warto zadbać o szeroką ochronę w ramach ubezpieczenia hotelu i pensjonatu. Im będzie ona większa, tym oczywiście wyższa cena, ale wydatek ten jest niczym w stosunku do potencjalnych strat finansowych, przed którymi będziesz chroniony. Szukając takiej polisy dobrze przeanalizuj jej zakres i staraj się go jak najlepiej dopasować do własnych sytuacji. W tym celu najlepiej skorzystaj ze wsparcia specjalistów, którzy prześwietlą dla Ciebie różne oferty ubezpieczycieli i pomogą w wyborze tej najlepszej! Korzystne programy ubezpieczeniowe, polecane w branży znajdziesz na stronie: https://ubezpieczamy24.com/branze/