Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Inwestowanie w złoto – najczęściej popełniane błędy. Zobacz, jak ich uniknąć

sztabki złota
Autor zdjęcia: Olivier Le Moal
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Inwestowanie w złoto to sposób na ochronę kapitału i zabezpieczenie przed kryzysami gospodarczymi znane od wieków. Historia pokazała, że natura złota jest stała i niezachwiana, dlatego też wiele osób traktuje tego typu inwestycje jako bezpieczną przystań. Jak inwestować w złoto w bezpieczny sposób? Czy inwestycja w złoto w 2023 roku się opłaca? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zainwestować, żeby nie stracić i uniknąć błędów początkującego inwestora, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Nie wszystko złoto, co się świeci — kilka słów o braku dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Jednym z najczęstszych błędów, jaki popełnia się, rozpoczynając inwestowanie w złoto i srebro jest skupienie się na jednym rodzaju aktywa. Inwestowanie w szlachetne kruszce jest atrakcyjne z uwagi na prognozowane długoterminowe zyski, jednakże jeśli chce się faktycznie wzbogacić, nie należy zamykać się na jeden instrument finansowy.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego pozwala Ci zwiększyć prognozowany przychód i zminimalizować ryzyko związane ze stratą. Zamiast wybierać się na wycieczkę do banku w celu zakupu sztabek, wybierz trasę obejmującą skup złota inwestycyjnego oraz dom maklerski.

Oczekiwanie szybkiego zysku — podstawowy błąd początkującego inwestora

Drugim z najczęściej popełnianych błędów jest gorączkowe kupowanie i nastawienie się na szybki zysk. Inwestowanie w złoto niesie ze sobą ryzyko długotrwałej straty i zysku rozkładającego się w czasie.

Zainwestowanie w sztabki złota dużej kwoty nie przyniesie zysku od razu — jest to proces długofalowy, który często podyktowany jest sytuacją geopolityczną. Najlepszym sposobem na osiągnięcie szybkiego zysku jest inwestowanie w momencie, gdy dolar jest mocny oraz sprzedaż, gdy jego pozycja słabnie. Bądź na bieżąco i śledź ceny złota w skupie oraz innych instytucjach.

Nie liczysz kosztów transakcji? Ten błąd kosztuje Cię więcej niż myślisz!

Inwestycja w sztabki złota wiąże się nie tylko z kosztem samego kruszcu, ale niekiedy także z kosztami transakcji takimi jak prowizje oraz spready. Wielu początkujących inwestorów nie zwraca uwagi na te koszty, ponieważ wydają się one małe, gdy zestawimy je z ceną za jednostkę.

Jeśli jednak policzymy sobie wszystkie koszty pośrednie prowadzące do zysku, kwota ta może nas zaskoczyć. Oczywiście spready i prowizje nie dotyczą fizycznego zakupu i sprzedaży złota. Ważne jest jednak, aby wybrać skup złota, który oferuje atrakcyjne ceny.

Panicznie reagujesz na spadek ceny? Lepiej uzbrój się w cierpliwość.

Strach to najgorszy kompan każdego inwestora. Rynek surowców bywa niestabilny, a początkujący inwestorzy często reagują panicznie na gwałtowne spadki np. podyktowane ogólnoświatowymi kryzysami gospodarczymi, sprzedając swoje aktywa za bezcen. Takie straty trudno jest nadrobić. Jeśli decydujesz się na obrót aktywami, zwłaszcza tymi z długoterminową stopą zwrotu, uzbrój się w cierpliwość.

Kup sobie opakowanie melisy, łyknij ashwagandhę i wyjdź na spacer, jeśli widzisz, że kurs spada na łeb na szyje. A po spacerze usiądź spokojnie do literatury branżowej i sprawdź, co mogło spowodować takie spadki i na nowo przemyśl swoją strategię inwestycyjną. Zamiast sprzedawać od razu, porządnie to przemyśl.

Edukacja — klucz do sukcesu

Skoro już wspomnieliśmy o strategii inwestycyjnej, warto też wspomnieć o tym, jak ważna jest edukacja w zakresie inwestowania. Brak odpowiedniej wiedzy o finansach, gospodarce i polityce często prowadzi do podejmowania bardzo pochopnych decyzji, które z kolei mogą skutkować stratami, czy nawet bankructwem.

Zanim zaczniesz inwestować w złoto, poczytaj branżowe czasopisma, ekonomiczne książki i posłuchaj ekspertów. Polecamy Ci czytać także blogi niezależnych inwestorów oraz śledzić aktualne informacje o rynku surowców. Odpowiednia edukacja w tym zakresie pozwoli Ci osiągnąć sukces w postaci zysków. Ucz się na błędach i staraj się ich nie powtarzać, a inwestowanie stanie się nie tylko sposobem na zarobek, ale też ciekawym hobby.