Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zalety implementacji systemów ERP w sektorze księgowym

system ERP
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Nowoczesne systemy ERP znajdują szerokie zastosowanie w sektorze księgowym. Oprogramowanie tego typu może zawierać w sobie liczne moduły, z których każdy usprawnia i przyspiesza szereg kluczowych procesów. Za pomocą odpowiedniego narzędzia można znacząco ułatwi prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, a także bezproblemowo ewidencjonować środki trwałe. Systemy ERP obsługują praktycznie wszystkie formy księgowości, a przy tym są a bieżąco aktualizowane i pozostają zgodne z obowiązującymi przepisami.

Zróżnicowane moduły

Systemy ERP są zbudowane z modułów kontrolujących różne obszary działalności firmy związane z księgowością. Nowoczesna struktura oprogramowania sprawia, że zapewnia ona wszystkie niezbędne funkcjonalności z poziomu jednego narzędzia. Implementacja takiego systemu może bazować na wdrożeniu jedynie tych modułów, które faktycznie są potrzebne. Takie rozwiązanie pozwala na znaczące uproszczenie całego oprogramowania oraz zredukowanie nadmiernych kosztów. Odpowiednio dostosowany system ERP usprawnia w ten sposób liczne procesy, a zarazem umożliwia jego łatwą rozbudowę poprzez bezproblemowe dodawanie kolejnych modułów w przyszłości.

Optymalizacja wydatków

Implementacja systemu ERP do księgowości przyczynia się do realnych oszczędności finansowych. Obecnie do najczęściej wybieranych wariantów takiego oprogramowania należą rozwiązania chmurowe, które niwelują konieczność inwestowania w serwery, sprzęt i inne elementy infrastruktury. Nie bez znaczenia pozostają oszczędności wynikające z automatycznych aktualizacji, przeprowadzanych bezpośrednio przez dostawcę systemu IT. Oprogramowanie klasy ERP integruje w sobie wszystkie potrzebne narzędzia, co dodatkowo ułatwia kontrolę kosztów oraz zarządzanie budżetem.

Implementacja systemu ERP

Bezpieczeństwo danych

System ERP jest przystosowany do archiwizacji i zarządzania licznymi danymi księgowymi, które znajdują się w zasobach przedsiębiorstwa. Oprogramowanie zapewnia ich wysokie bezpieczeństwo, co przekłada się na brak ryzyka przechwycenia lub utraty kluczowych informacji. Szczególny poziom ochrony zapewnia biuro rachunkowe w Gdyni pracujące z enova, czyli firma Neofin. Jej klienci mogą liczyć na specjalistyczny outsourcing, który obejmuje obsługę finansowo-księgową oraz kadry i płace. Firma odznacza się wieloletnim doświadczeniem, a także bardzo dobra znajomością systemów informatycznych. Specjalistyczna obsługa kadrowo płacowa z enova365 może być realizowana na potrzeby praktycznie każdego podmiotu gospodarczego, niezależnie od wielkości czy segmentu działalności. Kadry i płace z enova365 bardzo dobrze sprawdzają się chociażby w przypadku branży IT, spółek mediowych, kadrowych grup kapitałowych czy spółek giełdowych.

Zgodność z aktualnymi przepisami

Istotną zaletą implementacji oprogramowania ERP w sektorze księgowym jest zgodność takiego systemu z aktualnymi regulacjami prawnymi oraz standardami rachunkowości w kraju i za granicą. Narzędzia tego typu umożliwiają obsługę wszystkich procesów w oparciu o dynamicznie zmieniające się przepisy. W takim przypadku to dostawca zajmuje się niezbędnymi aktualizacjami oprogramowania, co pozwala na optymalne dostosowanie go do wszelkich modyfikacji zachodzących w porządku prawnym.

Usprawniona kontrola nad procesami

Oprogramowanie ERP typu enova365 znacząco ułatwia zarządzanie poszczególnymi obszarami firmy. Kwestia ta ma istotne znaczenie dla swobodnego przepływu danych oraz wymiany informacji, a tym samym przekłada się na podwyższoną wydajność działalności. Odpowiednio dobrany system informatyczny redukuje cenny czas i minimalizuje nakłady pracy, ponieważ ułatwia realizację poszczególnych procesów poprzez ich automatyzację. Narzędzia informatyczne ERP umożliwiają prowadzenie analiz finansowych, generowanie sprawozdań czy sprawowanie nadzoru księgowego, a także wygodne konsolidowanie danych. Biuro rachunkowe oferujące outsourcing z wykorzystaniem takiego oprogramowania mogą się zajmować także usługami finansowymi, włącznie z przygotowywaniem przelewów za zobowiązania wynagrodzeniowe, podatkowe i handlowe w systemie bankowym klienta.