Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego jednouncjowe złote monety są najbardziej opłacalne? Odpowiadamy!

złote monety
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Zastanawiasz się, które złote monety najlepiej kupić? Jeśli kupujesz złote monety jako inwestycję lub przedmioty kolekcjonerskie - jest to jedno z pytań, które prawdopodobnie przyszły Ci do głowy.

Eksperci zwykle jednogłośnie mówią, że jednouncjowa złota moneta to najlepszy wybór, ale dlaczego i co sprawia, że jest lepsza od pozostałych? Warto przyjrzeć się temu bliżej!

  1. Jak to możliwe, że dwie złote monety o tej samej wadze mogą mieć dwie różne wartości?
  2. W jaki sposób rozmiar i kondycja monety wpływają na ich ostateczną wartość?
  3. Dlaczego monety ze złota to najlepsza inwestycja?

Omówimy dlaczego złotą monetę jaką znajdziesz np. w sklepie FlyingAtom Gold o masie 1 uncji uznaje się za najlepszą, w jaką zainwestować. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze złotem, dowiesz się przy okazji kilka innych przydatnych informacji, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Jak to możliwe, że dwie złote monety o tej samej wadze mogą mieć dwie różne wartości?

Cóż, to skomplikowane. Chociaż dwie złote monety mogą wyglądać identycznie, pozory mogą mylić. Złote monety mają wiele różnych kształtów i rozmiarów.  Na wartość złotej monety wpływa wiele czynników, dlatego dokonując oceny przed inwestycją, ważne jest, aby zrozumieć, z jakim rodzajem monety masz do czynienia. Cena rynkowa złota i stan monety to główne czynniki wpływające na wartość monety bulionowej, a certyfikowane monety mogą być bardziej wartościowe, nawet jeśli mają taką samą wagę.

W jaki sposób rozmiar i kondycja monety wpływają na ich ostateczną wartość?

Większa znaczy lepsza, prawda? Cóż, jeśli chodzi o złote monety to, im większa moneta, tym wyższa wartość. Jeśli moneta jest grubsza i ma większą średnicę, będzie bardziej wartościowa. Pamiętaj, że rozmiar nie jest jedyną rzeczą, która decyduje o wyższej wartości. Jednak uwaga! Moneta 1/10 uncji może być warta więcej niż moneta 1 uncji, jeśli jest rzadka lub ma znaczącą historię.

Dlaczego monety ze złota to najlepsza inwestycja?

Dla zapalonych inwestorów w złoto nie ma nic bardziej ekscytującego niż odkrywanie nowych monet. Wybór odpowiedniej monety wymaga odrobiny wysiłku, więc upewnij się, że przestudiowałeś wartość i historię monety. Pamiętaj też że inwestowanie w złoto to maraton, a nie sprint - a pod tym kątem nie ma nic lepszego, aniżeli właśnie jednouncjowe monty, które cieszą się ogromną popularnością, a przez to płynnością - co wpływa na ich ogromną wartość inwestycyjną. Po prostu sprawia to, że nie będziesz mieć żadnego problemu z ich sprzedażą, gdy przyjdzie na to dobry moment.

Kolejnym plusem inwestowania w jednouncjowe monety jest fakt, że zwykle nie ma problemu z weryfikacją ich autentyczności. Parametry dostarczane przez producenta są zwykle wszystkim, co musisz sprawdzić - aby zyskać pewność, że nie zostałeś oszukany. Warto również wiedzieć, że do popularnych złotych monet o wadze jednej uncji trojańskiej należą tak szacowne inwestycje, jak klasyczny Krugerrand, czy słynna Britannia. 

Dodatkowo, wykładając swoje pieniądze na te monety - nie przepłacisz. Wiesz dokładnie, jaką wartość w danym momencie ma jedna uncja trojańska. Poza tym bardziej niestandardowe wymiary zwykle wiążą się z niepotrzebnymi dla inwestora kosztami produkcji.