Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Karta wielowalutowa - czy warto ją mieć?

Karta wielowalutowa
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Coraz więcej osób, które regularnie wyjeżdżają za granice decyduje się na korzystanie z kart wielowalutowych. Takie rozwiązanie pozwala obniżać koszty związane z realizowaniem płatności poza granicami Polski. Podpowiadamy, jak działają karty wielowalutowe i dlaczego warto z nich korzystać.

Karta wielowalutowa — najważniejsze informacje

Najprościej rzecz ujmując, jest to karta debetowa, do której podpięto wybrane rachunki walutowe. Takie rozwiązanie sprawia, że za pomocą jednej karty można przeprowadzać transakcje w polskiej, jak i zagranicznej walucie. Liczna podpiętych walut może być różna i zależy od preferencji klientów oraz oferty danego banku. Na co dzień taka karta jest zwyczajną kartą płatniczą, która pozwala na korzystanie z bankomatów lub na płacenie w sklepach. W przypadku wykonywania tych czynności za granicą system rozpoznaje, w której walucie należy wykonać daną transakcję. Takie rozwiązania zwalnia z konieczności fizycznego wymieniania gotówki w kantorze. Z oczywistych względów efektywne korzystanie z takiej karty za granicą jest możliwe po wcześniejszym zasilaniu konta walutowego. W przeciwnym wypadku kwoty są pobierana z konta prowadzonego w złotówkach, co oznacza ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem.

Karta wielowalutowa — koszty

Opisywany rodzaj karty może być zamówiony na kilka sposobów, na przykład w oddziale banku lub za pomocą aplikacji mobilnej. Co ważne, w takich sytuacjach nie otrzymuje się nowej karty, tylko zwiększa zakres możliwości tej już posiadanej. W większości przypadków aktywowanie takiej opcji jest darmowe. Decydujące się na nią osoby muszą się liczyć z kosztami związanymi z obsługą konta walutowego. Nierzadko da się ich uniknąć poprzez utrzymywanie miesięcznego salda na rachunku na poziomie wskazanym przez wybrany bank. Przykładowo, może to być 20 euro lub funtów brytyjskich. Poza tym trzeba pamiętać o kosztach wypłacania gotówki w zagranicznych bankomatach. Aby ich uniknąć, warto sprawdzić, czy dana sieć bankomatów w danym kraju daje możliwość darmowego wybierania pieniędzy.

Zalety karty wielowalutowej

Karta debetowa z funkcją wielowalutową to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej Polaków. Sprawdza się zarówno wśród osób, które są zmuszone do częstych wyjazdów służbowych za granice, jak i tych spędzających tam wakacje. Takie rozwiązanie cechuje się wieloma zaletami, a najważniejsza z nich to wygoda. Taka karta oznacza możliwość realizowania transakcji w kilku walutach. Inne zalety opisywanego rozwiązania to między innymi:

  • niskie koszty obsługi karty,
  • brak kosztów wynikających z przewalutowania,
  • uniwersalność — karta może być używana zarówno w kraju, jak i za granicą.

Przed wyborem karty wielowalutowej należy sprawdzić, czy dany bank umożliwia utworzenie konta w walucie kraju, do którego planuje się podróż. Takie dopasowanie pozwala uniknąć ewentualnego, kosztownego przewalutowania środków. Ponadto, przed wyjazdem, należy pamiętać o doładowaniu takiego konta, aby bank nie pobierał środków z konta prowadzonego w złotówkach.