Wysokie ceny energii potrafią być sporym problemem nie tylko dla właścicieli mieszkań i domów, ale też przedsiębiorców. Trudno się dziwić, że tak wielką popularnością cieszą się rozmaite sposoby na optymalizację wysokości rachunków.
Co zrobić, by płacić mniej? Jak zachować komfort w przestrzeni do pracy i poprawić sytuację firmowego budżetu? O tym przeczytacie poniżej.
Energia elektryczna w biurze – co może zasilać?
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie biura bez dostępu do energii elektrycznej. Dzięki niej zasila się podstawowe sprzęty biurowe, w tym komputery, drukarki, urządzenia audiowizualny, ale też doświetla się wnętrza tak, by były funkcjonalne i w pełni bezpieczne, wpisując się w normy z przepisów BHP. Wystarczy zdecydować się na praktyczne oprawy i źródła światła LED, jak choćby te od: Azzardo.com.pl. W końcu energia elektryczna przydaje się w przestrzeniach socjalnych (sprzęty AGD w firmowej kuchni) czy przy różnych instalacjach grzewczych.
Niestety nieustannie rosnące ceny energii sprawiają, że firmowe rachunki osiągają zawrotne wysokości. Trudno się zatem dziwić, że wiele osób zaczyna dokładnie przyglądać się swoim wydatkom, szukając oszczędności. Na szczęście istnieje kilka praktycznych sposobów na to, by koszty energii stały się znacząco niższe.
Jak obniżyć wysokość rachunków – sprawdzone rozwiązania
Oszczędności związane z energią elektryczną można rozumieć na kilka sposobów. Przede wszystkim to kwestia podpisania odpowiednich umów z wybranymi dostawcami. Z drugiej strony trzeba również dbać o stosowanie sprzętów wysokiej klasy, które zużywają niewiele prądu. W końcu optymalizacja wydatków powinna się wiązać ze zmianą złych nawyków, jak gotowanie całego czajnika wody, gdy chcemy przygotować tylko jedną herbatę, lub niewyłączaniem lamp przy wychodzeniu z pomieszczenia.
Zmiana dostawcy i renegocjacja taryf
Zgodnie z obecnymi przepisami przedsiębiorcy mogą swobodnie porównywać ceny energii od różnych dostawców, by wybrać ofertę najbardziej odpowiadającą ich potrzebom. Warto nie tylko sprawdzać podstawową stawkę, ale też weryfikować dostępne taryfy. Może w przypadku konkretnej przestrzeni do pracy opłacalne będzie przejście na taryfę pozaszczytową, nocną lub weekendową. Dodatkowo nie zapominajmy o tym, że ceny energii dla klientów biznesowych da się negocjować. Przydatne bywa też regularne sprawdzanie aktualnych stawek, by w razie potrzeby reagować na zmiany rynkowe.
Wymiana sprzętów na bardziej energooszczędne
Kolejnym krokiem jest postawienie na nowoczesne urządzenia, które zużywają niewiele energii. Mowa o kuchenkach, telewizorach, czajnikach czy odkurzaczach, ale również oświetleniu do biur. Optymalnym rozwiązaniem są produkty z najwyższych klas energetycznych (np. oświetlenie LED), dzięki czemu od razu ogranicza się wydatki na funkcjonowanie biura. Dobrym pomysłem jest także rozważenie montażu czujników ruchu, choćby na korytarzach lub w strefach wspólnych, by światło automatycznie wyłączało się, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu. Sporo pomysłów na modne i praktyczne urządzenie przestrzeni do pracy można znaleźć choćby na stronie: domyidealne.pl.
Co jeszcze zrobić, by płacić mniej? Jeśli tylko pozwalają na to warunki, warto zainwestować w fotowoltaikę, dzięki której wytwarzamy własną energię do ogrzewania lub oświetlenia biurowych wnętrz. To inwestycja, która potrafi przynieść świetne rezultaty.
Funkcjonalne i energooszczędne biura – podsumowanie
Nowoczesne biura powinny być nie tylko wygodne, ale też praktyczne i energooszczędne. Dzięki temu odpowiadają potrzebom użytkowników, nie generując przy tym nadmiernych kosztów. A to sposób na osiągnięcie prawdziwego sukcesu.