Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak inwestować w akcje? O czym pamiętać?

inwestycja w akcje
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Inwestowanie w akcje to jeden z lepszych sposobów na pomnażanie kapitału. Jak to robić, żeby było to realne?

Jakie mamy cele? Jak możemy zaryzykować?

Te dwa pytania to absolutna podstawa, żeby móc w ogóle myśleć o rozsądnym i mądrym inwestowaniu. Już na samym początku, jeszcze nim zaczniemy inwestować, musimy określić, jakie mamy cele. Można nastawić się na inwestycje krótkoterminowe lub długoterminowe, co jednocześnie determinuje strategię inwestycyjną. To jednocześnie czas na to, by zastanowić się nad ryzykiem - jakie jest, wybierając daną formę inwestowania i czy jest dla nas akceptowalne? Pamiętajmy, że rynek bywa zmienny, podatny na wahania, więc nie da się nigdy na 100% przewidzieć, jak zmienią się ceny akcji. Trzeba zrozumieć, jaką mamy tolerancję na ryzyko, co pozwoli przeciwdziałać niepotrzebnym stratom. 

Analiza, badania, strategie

Żeby więc zainwestować w akcje danej spółki, koniecznie dowiedzmy się o niej jak najwięcej, żeby mieć pewność słusznego kroku. Prowadźmy badania i analizujmy jej fundamenty, zapoznajmy się z raportami finansowymi i wiarygodnymi źródłami informacji. Dużo porządnych danych publikują analitycy finansowi i agencje ratingowe. Najważniejsze to zrozumieć, w jaki sposób firma zarządza swoimi finansami, zwracając uwagę na perspektywy wzrostu. W ten sposób można znaleźć jej słabości, ale i konkurencyjne przewagi nad innymi firmami. Koniecznie też trzeba śledzić trendy rynkowe i globalne wydarzenia, gdyż mogą mieć one wielki wpływ na przykład na branżę, w której działa spółka, w jaką inwestujemy. Zdobycie tej wiedzy umożliwi podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych.

Dywersyfikacja jest niezwykle ważna. Dlaczego?

Żeby efektywnie inwestować w akcje, potrzeba pomyśleć o dywersyfikacji, czyli rozłożenie kapitału na różne spółki. Istotne, by były z różnych branż. To dlatego tak istotne, ponieważ tym sposobem minimalizujemy ryzyko inwestycji. Po prostu, spadek wartości jednej akcji nie wpłynie na cały portfel. Inwestowanie w różne branże to świetne rozwiązanie, ponieważ tendencje (dobre i złe) w wielu sektorach zachodzą w innym czasie. Jak jednak branża ma trudności, co może przekładać się na posiadane przez nas akcje, inne radzą sobie świetnie, na czym korzystamy. Dywersyfikacja tym samym pozwala na skuteczne zabezpieczenie się przed zmiennością rynku.

Spokój i opanowanie to podstawa

Niezwykle ważne też jest to, aby w miarę możliwości monitorować swoje inwestycje, zdając sobie sprawę z tego, że to proces długoterminowy. Cierpliwość i spokój są tu na wagę złota. Pośpiech to zdecydowanie zły doradca. To samo powiemy o emocjach - w inwestowaniu w akcje (i nie tylko) liczy się zdrowy rozsądek i dokładna analiza. Reagowanie na krótkoterminowe wahania cen może źle się zakończyć, dlatego nie “podpalajmy” się tylko podejdźmy do takich sytuacji z opanowaniem. 

Inwestowanie w akcje to duża szansa na pomnażanie zysków, lecz nie można zapominać o związanych z tym zagrożeniach. Znacząco je zmniejszymy, jeśli będziemy kierować się zawartymi w powyższym artykule radami. Powodzenia!