Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zarejestrować swój dizajn i zdobyć przewagę nad konkurencją?

Wzornictwo przemysłowe
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Wzornictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w wielu branżach. Atrakcyjny wygląd pozwala produktom wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć uwagę konsumentów. Bez względu na to, czy jesteś projektantem czy właścicielem firmy, ochrona przed kopiowaniem Twoich projektów to podstawa w biznesie. Możesz to osiągnąć rejestrując swoje wzory przemysłowe w Urzędzie Patentowym. Przeczytaj co dzięki temu zyskasz.

Czym jest wzór przemysłowy?

Wzory odnoszą się do aspektów ozdobnych lub estetycznych produktu. Chodzi o ich kształt, ornamentację czy kolor. Może to być zarówno forma trójwymiarowa, jak i dwuwymiarowa. Formalna rejestracja umożliwia twórcy ochronę swojego projektu przed nieautoryzowanym wykorzystaniem przez inne firmy. Jest to istotne dla przedsiębiorstw, które inwestują w rozwój innowacyjnych produktów i chcą czerpać zyski z ich wyłączności.

Nie od dziś wiadomo, że to co jest ładne podnosi sprzedaż. Mając w ręku świadectwo rejestracji łatwiej będzie Ci odstraszyć nieuczciwą konkurencję od pomysłów kopiowania Twoich wiodących produktów. Często wystarczy jedynie dodać w ofercie informację o tym, że dany wzór jest zastrzeżony, aby zadziałać prewencyjnie.

Zobacz również:

Przykłady wzorów przemysłowych

Najczęściej zgłaszane są projekty związane z branżami, w których wzornictwo odgrywa istotną rolę. Oto kilka przykładów:

  • Meble i wyposażenie wnętrz: Wzory krzeseł, stołów, sof, regałów i innych elementów meblowych.
  • Odzież, obuwie i akcesoria modowe: Wzory ubrań, butów, torebek, biżuterii, szalików, pasków.
  • Opakowania: Wzory opakowań kosmetyków, żywności, napojów, leków, elektroniki.
  • Artykuły gospodarstwa domowego: Wzory naczyń, garnków, sztućców, dzbanków, tosterów, czajników, odkurzaczy.
  • Elektronika użytkowa: Wzory smartfonów, tabletów, laptopów, telewizorów, kamer, głośników.
  • Motoryzacja: Wzory nadwozi samochodów, lamp, desek rozdzielczych, foteli.
  • Artykuły sportowe i rekreacyjne: Wzory rowerów, nart, kasków, piłek, rakiet, sprzętu fitness.

Pamiętaj, że wzory przemysłowe mogą mieć wiele zastosowań i obejmować produkty w różnych branżach. Teoretycznie do takiej ochrony kwalifikuje się każdy wytwór. W bazach urzędowych można znaleźć przykłady skutecznej rejestracji zarówno małych cukierków jak i wielkich statków pasażerskich czy budynków.

Dzięki formalnej ochronie otrzymasz świadectwo rejestracji. Często porównuję je do aktu notarialnego. Ten dokument stanowi potwierdzenie Twojej własności co skutecznie odstrasza osoby, które chciałyby Cię kopiować.

Gdzie zarejestrować wzór przemysłowy?

Polscy przedsiębiorcy mają do wyboru trzy procedury. Każdą różni de facto zasięg terytorialny udzielonej potem ochrony. Jest to więc:

  • Polska (zgłoszenie robisz do Urzędu Patentowego RP);
  • Unia Europejska (wniosek składasz do Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej);
  • świat (podanie wnosisz do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej).

Jeżeli zastanawiasz się co wybrać to odpowiedź sobie na pytanie w jakich krajach chcesz prowadzić sprzedaż. Nie ma sensu inwestowanie w ochronę międzynarodową jeżeli handlujesz tylko na Polskim Allegro.

Wybierz EUIPO - szybka procedura i szeroka ochrona

Jeśli zależy ci na szybkiej ochronie swojego wzoru, EUIPO może być odpowiednim wyborem. Procedura rejestracji tam trwa zwykle około 14 dni, co pozwala od razu rozpocząć korzystanie z ekskluzywnych praw do wzoru. Otrzymana ochrona jest przyznawana na 5 lat, ale można ją przedłużać na kolejne takie okresy. Maksymalny okres ochrony wynosi 25 lat.

Graficzne przedstawienie wzoru - kluczowy element

W procesie rejestracji wzoru przemysłowego, kluczowym elementem jest przedstawienie wzoru w formie graficznej. Może to obejmować zdjęcia lub rysunki, które dokładnie pokazują cechy i detale np. kolekcji mebli. To graficzne przedstawienie stanowi podstawę oceny i zabezpieczenia ochrony twojego projektu.

Strategia ochrony wzorów ma więcej niuansów. Ten sam przedmiot możesz przedstawić na kilka różnych sposobów. Możesz dodatkowo zabezpieczyć konkretne jego elementy (np. tylko ramę roweru). Z tego powodu warto skorzystać z pomocy rzecznika patentowego. Taki specjalista pomoże ci z wszelkimi formalnościami i co zrobić aby prawo skutecznie Cię chroniło. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu będziesz mieć pewność, że proces rejestracji przebiegnie sprawnie i bez błędów.

Korzyści z rejestracji wzoru przemysłowego

Rejestracja wzoru przemysłowego przynosi wiele korzyści, które mogą mieć pozytywny wpływ na twoją firmę. Oto kilka głównych profitów, jakie dzięki temu uzyskasz:

1. Wyłączne prawa do produktu

Rejestrując swój wzór, uzyskujesz wyłączne prawa do korzystania i eksploatowania wzoru przez okres trwania rejestracji. Ten formalny monopol pozwala Ci zablokować nie tylko sprzedaż ale również import i eksport podróbek. Wystarczy, że będą podobne do zastrzeżonego wzoru w takim stopniu, że wywoła to u odbiorców wrażenie deja vu. Formalna ochrona pozwala Ci więc utrzymać przewagę konkurencyjną.

2. Przewaga handlowa

Dzięki świadectwu rejestracji bez sądu czy prawników możesz skutecznie usuwać oferty podróbek. Raz, że przeciwnik przestraszy się Twojego pisma ostrzegawczego a dwa, że możesz kontaktować się od razu z platformą sprzedażową. Ta widząc te formalne prawa do produktu na pewno tego samego dnia zamknie aukcje naruszyciela.

3. Rozpoznawalność na rynku

Styl malarzy takich jak Da Vinci, Salwador Dali czy Picasso jest łatwo rozpoznawalny. A wynika to z tego, że mocno wyróżniali się na tle konkurencji. Jeżeli to samo jest z Twoimi produktami to ich formalna ochrona uniemożliwi innym uczestnikom ryznku tworzenia czegoś podobnego. Tym samym styl twoich produktów będzie się konsumentom kojarzył jedynie z Twoją marką. 

4. Usuwanie nieuczciwej konkurencji z portali handlowych

Kolejną korzyścią rejestracji wzoru przemysłowego jest łatwość usuwania ofert nieuczciwej konkurencji z popularnych portali handlowych, takich jak Allegro czy OLX. Posiadając zarejestrowany wzór przemysłowy i świadectwo ochronne, możesz skorzystać z prostego formularza dostępnego na tych platformach. Wystarczy załączyć odpowiednie dokumenty i zgłosić naruszenie. Pracownicy tych portali, mając podstawy do usunięcia spornej treści, mogą podjąć działania w ciągu kilku godzin, eliminując nieuczciwą konkurencję. To oznacza, że nie musisz angażować prawników czy starać się przez proces sądowy, co jest zarówno wygodne, jak i oszczędza czas i koszty.

5. Odwrócenie ciężaru dowodowego w sporze

Jeżeli z wnioskiem o ochronę byłeś w urzędzie pierwszy to nikt Cię już w tym nie wyprzedzi. Teraz sam możesz egzekwować swoje prawa poprzez zakazywanie sprzedaży podobnych produktów. Możesz również taki podmiot od razu pozwać. Spór będzie łatwiejszy bo po twojej stronie będzie jedynie pokazanie świadectwa, które potwierdza twoje prawa do produktu. Konkurent aby się bronić musi przedstawić dowody na to, że taką sprzedaż wolno mu prowadzić. Jeżeli postanowi Ci wzór unieważnić również musi zebrać dowody na to, że nie był on nowy.

6. Wzrost wartości intelektualnej przedsiębiorstwa

Posiadanie zarejestrowanych wzorów przemysłowych przyczynia się do wzrostu wartości intelektualnej przedsiębiorstwa. Rejestrowane wzory stanowią cenny składnik aktywów firmy, co może przyciągnąć inwestorów i potencjalnych partnerów biznesowych.

7. Obrona przed trollami patentowymi

Niestety ostatnio coraz aktywniej działają trolle patentowe. To podmioty, które zastrzegają cudze produkty i marki. Potem szantażują firmy, którym ukradły taką własność intelektualną. Aktualnie obowiązująca procedura w Urzędzie Patentowym umożliwia praktykowanie takiego procederu ponieważ ekspert nie weryfikuje tego czy ubiegający się o ochronę ma do tego w ogóle prawo. 

Jeżeli jednak wyprzedzisz trolla, którym czasami jest twój były wspólnik czy pracownik, to masz silne narzędzie prawne do walki. Zwykle jednak nie będzie to potrzebne bo tacy przestępcy atakują tylko firmy, które swoich produktów nie chronią.