Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak dokumentować sprzedaż przy korzystaniu ze zwolnienia z VAT?

dokumentacja sprzedaży
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Podatnicy, którzy zdecydowali się na korzystanie ze zwolnienia z podatku VAT, mogą liczyć na wiele korzyści, z czego najważniejsze jest zmniejszenie obciążeń i uproszczenie księgowości. Nic więc dziwnego, że z takiego rozwiązania bardzo często korzystają nowe firmy, które dzięki temu mogą skupić się na rozwijaniu biznesu i zdobywaniu klientów zamiast na spełnianiu skomplikowanych wymogów formalnych.

  1. Korzyści dla podatników korzystających ze zwolnienia z podatku VAT
  2. Czy przy zwolnieniu z VAT trzeba wystawić fakturę?
  3. Najważniejsze elementy faktury bez podatku VAT
  4. Faktura bez VAT - aktualne wzory dokumentów

Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeżeli podatni stosuje zwolnienie, to i tak musi w jakiś sposób prawidłowo dokumentować sprzedaż. W takim przypadku można zdecydować się zarówno na faktury, jak i na rachunki. Bardzo ważne jest, aby te dokumenty były wystawiane prawidłowo. Chociaż obowiązująca w Polsce ustawa nie określa wprost, jak dokładnie powinien wygląd formularz, to dokładnie wskazuje na obowiązkowe elementy. Jeżeli więc chcesz uniknąć sytuacji, w której trzeba będzie wystawiać czasochłonne korekty lub składać wyjaśnienia, koniecznie zapoznaj się ze wzorem faktury zwolnionej z VAT.

Korzyści dla podatników korzystających ze zwolnienia z podatku VAT

Ułatwiony start dla nowych przedsiębiorców i zmniejszone obciążenia sprawiają, że wielu przedsiębiorców chętnie wystawia fakturę bez VAT. Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo wystawiać faktury tego rodzaju, przez co zdarza się, że nabywcy towarów otrzymują nieprawidłowe dokumenty. Na szczęście z poniższymi informacjami wystawianie faktur stanie się łatwe, a w celu ograniczenia ryzyka popełnienia błędu możesz skorzystać z gotowych wzorów.

Warto również poznać dodatkowe argumenty przemawiające za tym, aby wystawić fakturę bez VAT. Możliwość wystawienia faktury tego typu sprawia, że można zachować większą kontrolę nad finansami, co przydaje się niedoświadczonym przedsiębiorcom, którzy nie potrafią jeszcze planować budżetu z wyprzedzeniem. Podatnik zwolniony z VAT może oferować atrakcyjniejsze oferty i dzięki temu zyskać przewagę nad konkurencją. W razie wątpliwości zawsze warto skontaktować się z doświadczoną księgową, która podpowie, czy w przypadku dostarczonych towarów lub usług można skorzystać ze zwolnienia i wybrać wystawienie faktury bez VAT.  

Czy przy zwolnieniu z VAT trzeba wystawić fakturę?

Samo wystawienie faktury lub rachunku jest oczywiście obowiązkowe. Co ciekawe na pierwszy rzut oka faktury bez VAT nie różnią się zbytni od standardowych faktur VAT. Jak zatem uniknąć błędów przy ich wystawianiu, aby wszystko mogło zostać prawidłowo księgowane? Najlepiej wykorzystać przygotowane przez specjalistów wzory faktur bez vat, z których można skorzystać całkowicie za darmo.

Najważniejsze elementy faktury bez podatku VAT

Jeżeli jednak ktoś chce samodzielnie przygotować wzór dokumentu, musi pamiętać o tym, aby umieścić na nim datę wystawienia, numer faktury, nazwisko oraz imię / nazwę firmy nabywcy i sprzedawcy, nazwę towaru, jego cenę oraz ilość i wiele innych elementów. Szkoda jednak tracić swój czas na tworzenie takiego dokumentu, skoro wzór faktury bez vat dostępny jest dla każdego.

Faktura bez VAT - aktualne wzory dokumentów

Wystarczy zajrzeć na stronę internetową dostawcy popularnego oprogramowania dla firm i przejść do zakładki faktura bez vat wzory, aby można było uzyskać dodatkowe informacje. Przy okazji warto pobrać testową wersję wspomnianego programu, ponieważ dzięki niemu na pewno nie popełni się żadnych błędów przy wystawianiu lub wprowadzaniu faktur.