Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak Bitcoin wpłynął na świat finansów?

bitcoin na tle 100 dolarów
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Zdecydowanie jedną z największych innowacji finansowych ostatnich lat było pojawienie się kryptowalut, w tym najbardziej znanej z nich, czyli Bitcoina. Ten instrument finansowy posiada przystępną formę i jest zdecentralizowany, co wyróżnia go na tle wszystkich innych emitowanych środków płatniczych.

Początki Bitcoina

Sama koncepcja zdecentralizowanej waluty opartej na kodowaniu pojawiła się jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Minęło trochę czasu, zanim ta idea weszła w życie i stała się rzeczywistością. Pojawienie się Bitcoina to reakcja na strach związany z nadejściem kolejnego kryzysu, który miał być nierozerwalnie powiązany z krachem na rynkach walutowych. Na te obawy zareagowali przede wszystkim programiści, którzy postanowili stworzyć pierwszą wirtualną walutę. Jako początek tego prężnie rozwijającego się dzisiaj rynku przyjmuje się rok 2008, gdy pojawiły się pierwsze wirtualne waluty oraz giełdy umożliwiające handlowanie nimi na szeroką skalę. O Bitcoinie świat usłyszał szerzej za sprawą manifestu Satoshi Nakamoto – do dzisiaj nie wiadomo, kim naprawdę jest ta osoba, ale jej wpływ na światowe finanse jest nie do przecenienia.

Wpływ Bitcoina na światowe finanse

Pierwszy klient BTC pojawił się rok później, w 2009 roku. Wówczas to został wykopany też pierwszy blok Bitcoina, który miał wartość 50 wirutalnych monet. Początkowo ciężko było ustalić realny kurs, posłużono się więc kosztem jego wydobycia. Kopanie kryptowalut przez długi czas było dla wielu osób źródłem dużego zarobku – w działania te angażowały się wielkie firmy i korporacje, a także samodzielni górnicy, którzy mogli dzięki temu zdobyć znacznie źródła finansowania. Początkowo za jednego dolata można było zakupić 1309 BTC. Z czasem kurs tej wirtualnej waluty miał się drastycznie zmienić.

Pierwsza wirtualna giełda kryptowalut nie podbiła świata i nie zrewolucjonizowała światowych finansów, jak niektórzy oczekiwali. Przełom nastał dopiero w roku 2010, za sprawą jednego z programistów, który jako pierwszy wykorzystał BTC do zakupów na cele konsumpcyjne. Za niemałą dziś sumę 10 tysięcy Bitcoinów zamówił on pizzę o równowartości około 30 dolarów. Od tego czasu użyczanie mocy obliczeniowej własnych komputerów stało się coraz powszechniejsze, gdyż pozwalało to zostać jednym z właścicieli kryptowaluty, która nabierała realnej wartości.

Wysoka wartość kryptowalut stała się nie tylko okazją dla graczy, ale też inwestorów, którzy zaczęli stopniowo rozumieć ten mechanizm. Rosnąca wartość kryptowalut przyczyniała się znacznie do zmniejszenia strachu na rynkach finansowych i wśród społeczeństwa. Wiele sektorów gospodarki może dzięki kryptowalutom przesyłać pieniądze poza granice swojego kraju, a instrumenty państwowe nie zawsze mają nad tym pełen nadzór. Związane jest to też z mniejszymi prowizjami, które mogą pojawiać się w klasycznych bankach i kantorach.

Dlaczego kryptowaluty są tak popularne?

Szacuje się, że wciąż ponad 1,7 miliarda osób na świecie jest wykluczonych finansowo i nie posiada kont bankowych. Są to w dużej mierze mieszkańcy kontynentu Afrykańskiego. Tam właśnie, ze względu na niewielką stabilność lokalnych walut i trudną dostępność do dolara, kryptowaluty stały się jednym z głównych środków płatniczych. Pozostają one nieustannie w otwartym obiegu, co pozwala na samoczynną regulację ich wartości. Dostęp do krytpowalut jest prosty i anonimowy. Jest to dobry sposób na to, żeby wyciągnąć jak najwięcej osób z wykluczenia finansowego – często jego przyczyną jest obawa przed upadkiem banku lub zajęciem przez państwo środków finansowych. W przypadku BTC nie ma mowy o takich działaniach, gdyż ten instrument finansowy jest w pełni niezależny od sytuacji w kraju.

Ważne jest to, że na kryptowaluty nie ma wpływu klasyczna inflacja. W sytuacji, gdy w kraju szaleje kryzys, ulokowanie środków w wirtualnej walucie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Trzeba jednak pamiętać, że na kurs BTC oraz innych wirtualnych coinów mogą wpływać odmienne czynniki, takie jak zmiana rodzaju szyfrowania, skokowy wzrost cen prądu lub delegalizacja w jakimś odległym kraju. Trzymanie środków w kryptowalutach wymaga nieustannego monitorowania sytuacji na rynkach oraz na świecie. Jest to ciekawa alternatywa dla osób, które chcą uniezależnić się od kursów walut, którymi manipulują rządy oraz wielkie korporacje.

Jedną z ciekawych kwestii wartych uwagi jest stablecoin. Jest to waluta, której główną cechą jest stabilność. Wartość takiej waluty jest oparta o wartość dolara amerykańskiego lub złota, zależnie od tego, co jest najbardziej stabilnym aktywem w danym momencie. Podaż kryptowalut jest możliwa do przewidzenia i stabilna, czego nie można powiedzieć o klasycznej walucie, niezależnie od tego, w jakim kraju jest ona emitowana.

Czy w Polsce można kupić Bitcoina?

Zakup kryptowalut w Polsce jest jak najbardziej legalny. Trzeba jednak pamiętać, że zarobek na kryptowalucie, podobnie jak każde inne źródło dochodu, objęte jest podatkiem. Należy więc wypełnić odpowiedni formularz PIT, jeżeli kryptowaluta w danym roku przyniesie nam zysk. Jednym ze sposobów na pozyskiwanie wirtualnego pieniądza jest założenie konta na giełdzie. Wymaga to posiadania wirtualnego portfela, w którym przechowywane są środki. Można go zainstalować na przykład na przenośnym nośniku danych USB, co dodatkowo zwiększa jego bezpieczeństwo.

Kruptowalutę można kupić też w internetowym kantorze bitcoin BITQ. Transakcja zapewnia wysoki poziom anonimowości i bezpieczeństwa.

Innym sposobem na wejście w posiadanie wirtualnej waluty jest jej wykopanie. Proces ten wymaga posiadania koparki, czyli odpowiednio wydajnego sprzętu komputerowego. Poziom trudności kopania nieustannie rośnie, dlatego z czasem staje się to opłacalne tylko w niektórych przypadkach. Duże znaczenie dla opłacalności kopania ma także sposób, w jaki waluta jest obliczana.

Mając już środki na wirtualnym portfelu, można je wypłacić do fizycznej formy korzystając z Bitomatów. Urządzenia te przypominają zwykłe bankomaty, ale korzystanie z nich zapewnia anonimowość. Warto więc zastanowić się nad tym, jeżeli chce się pozostawać anonimowym ze swoimi płatnościami.

Jak rysuje się przyszłość kryptowalut?

Nieustannie pojawiają się nowe wirtualne waluty. Niektóre z nich mają swój konkretny cel, chcą być środkiem płatniczym, a inne pojawiają się w ramach eksperymentów, zarówno technicznych, finansowych, jak i społecznych. Bitcoin, podobnie jak inne kryptowaluty, cechuje się wysokim poziomem zmienności. Przyszłość BTC jest trudna do przewidzenia, a co za tym idzie, nie jest łatwo ustalić, kiedy i w jakim stopniu inwestycje w ten instrument finansowy będą najbardziej opłacalne.

Przed zakupem wirtualnej waluty warto sprawdzić, czy korzysta się z bezpiecznego połączenia. Musimy też posiadać wirtualny portfel, do którego będziemy "wrzucać" naszą walutę. Dzięki temu można stać się niezależnym od wahań na rynkach finansowych. Warto jednak pamiętać, że jednocześnie można stać się podatnym na zupełnie inne czynniki.