Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kompletacja zamówień — jak robić to efektywnie?

magazyn
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Kompletacja zamówień odgrywa kluczową rolę w procesie fulfillmentu. Efektywne i sprawnie przeprowadzone kompletowanie zamówień ma istotny wpływ na zadowolenie klientów oraz ogólną wydajność działania firmy. Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej temu procesowi i zrozumieć, jak można go realizować. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.

Co to jest kompletacja zamówień?

Kompletacja zamówienia klienta to proces przygotowania zamówienia do wysyłki, który obejmuje zbieranie, sortowanie i pakowanie produktów. Jest więc jednym z kluczowych etapów realizacji zamówień klientów, którzy dokonali zakupu w sklepie stacjonarnym lub internetowym.

Kompletację zamówień firmy mogą wykonywać we własnym zakresie, ale mogą też powierzyć zewnętrznym firmom, co jest szczególnie popularne w sektorze e-commerce. Firma logistyczna, której sklep powierza kompletację, jest odpowiedzialna za prawidłowe i terminowe przygotowanie zamówienia, tak aby mogło zostać dostarczone do klienta w oczekiwanym stanie i terminie.

Jakie są metody kompletacji zamówień?

W procesie kompletacji zamówień istnieje kilka różnych metod, które można zastosować w zależności od rodzaju produktów, ilości zamówień i preferencji firmy. Dwie główne metody to "towar do człowieka" (ang. goods-to-person) i "człowiek do towaru" (ang. person-to-goods).

Towar do człowieka

Metoda "towar do człowieka" polega na tym, że pracownik odpowiedzialny za kompletację zamówień pozostaje na jednym miejscu, a produkty są do niego dostarczane automatycznie. Pracownik ma dostęp do systemu komputerowego, który pokazuje mu, jakie produkty należy zebrać i gdzie się znajdują. Następnie pracownik wyszukuje odpowiednie produkty na podstawie wskazówek w systemie i umieszcza je w paczkach lub na taśmie transportującej.

Człowiek do towaru

Metoda "człowiek do towaru" polega na tym, że pracownik odpowiedzialny za kompletację zamówień przechodzi przez magazyn i samodzielnie zbiera produkty z określonych miejsc. W tej metodzie to pracownik przemieszcza się w celu znalezienia i zebrania produktów, a następnie umieszcza je w paczkach lub na taśmie transportującej, którą dalej przekazywane są do pakowania i wysyłki.

Jak przebiega proces kompletacji zamówień?

Proces kompletacji zamówień rozpoczyna się od otrzymania zamówienia od klienta. Następnie, w zależności od wybranej metody kompletacji (towar do człowieka lub człowiek do towaru), pracownik odpowiedzialny za ten etap procesu przystępuje do zbierania produktów. Przy wykorzystaniu systemu informatycznego pracownik identyfikuje produkty i miejsca ich przechowywania, a następnie zbiera i pakuje zamówienie.

Po zakończeniu kompletacji zamówienia, paczka jest przygotowana do wysyłki. Przesyłka jest odpowiednio pakowana i znakowana, aby zapewnić bezpieczeństwo i łatwość identyfikacji podczas transportu. Następnie paczka trafia do kolejnego etapu procesu fulfillmentu, czyli dostawy do klienta.

Kompletacja zamówień jest częścią fulfillmentu?

Tak, kompletacja zamówień jest istotnym elementem procesu fulfillmentu. Fulfillment obejmuje cały cykl obsługi zamówienia, począwszy od przyjęcia zamówienia, przez kompletację, pakowanie, etykietowanie, aż do dostawy do klienta. Kompletacja zamówień to kluczowy etap realizacji zamówienia, który ma na celu zapewnienie, że zamówione produkty są zebrane i przygotowane do wysyłki w sposób skuteczny i terminowy.

Co jest niezbędne dla efektywnej kompletacji zamówień?

Aby przeprowadzić efektywną kompletację zamówień, istotne jest posiadanie odpowiednich narzędzi i zasobów. Oto kilka czynników, które są niezbędne dla sprawnego procesu kompletacji:

  • System zarządzania magazynem - czyli oprogramowanie, które wspomaga on pracowników w identyfikacji produktów, lokalizacji i zarządzaniu zamówieniami.
  • Odpowiednie oznaczenia - produkty w magazynie powinny być odpowiednio oznaczone i poukładane, aby ułatwić pracownikom ich znalezienie i kompletację.
  • Optymalny układ magazynu - wydajne ustawienie półek, regałów i innych elementów w magazynie pozwala na sprawną kompletację zamówień.

Czy warto powierzyć kompletację zamówień firmie zewnętrznej?

Zewnętrzne firmy logistyczne specjalizują się w procesach fulfillmentu, w tym w kompletacji zamówień i mają doświadczenie oraz specjalistyczne narzędzia, które pozwalają im działać efektywnie.

Outsourcing kompletacji zamówień może przynieść oszczędności czasu i zredukować koszty obsługi tego etapu sprzedaży. Zwłaszcza dla tych firm, które nie posiadają własnego magazynu lub nie mają możliwości skutecznego przeprowadzenia tego procesu wewnętrznie. Powierzenie kompletacji zamówień profesjonalistom pozwala firmie skoncentrować się na innych aspektach biznesu i poprawie jakości obsługi klienta.

Jak wybrać partnera do obsługi procesu kompletacji?

Sprawna kompletacja zamówień ma duże znaczenie w procesie obsługi zamówień klientów. Powierzając to zadanie firmie zewnętrznej, możemy liczyć na jej doświadczenie, wiedzę i narzędzia, którymi dysponuje. To kilka kluczowych elementów, na które warto zwrócić uwagę, zanim podejmiesz decyzję o współpracy. Jedną z firm oferujących tego typu usługi jest firma Koliber. Sprawdź tutaj: https://koliber-fulfillment.pl/, jakie korzyści może przynieść Ci współpraca właśnie z nią.