Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Biznesplan - czym jest i dlaczego warto go przygotować?

biznesplan
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Plan biznesowy to dokument, który ma na celu wspieranie nas i pomaganie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Powinien zawierać informacje, które przydadzą się w podejmowaniu właściwych decyzji biznesowych. Dlaczego warto go przygotować i jakie rzeczy w nim zawrzeć?

  1. Czym jest biznesplan?
  2. Plan prowadzenia własnej działalności - dlaczego warto go przygotować?
  3. Biznesplan dla własnej działalności - jak powinien wyglądać?
  4. O czym jeszcze pamiętać przy tworzeniu business planu?

Czym jest biznesplan?

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa jest naprawdę poważnym wyzwaniem. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpływają na nasze zdolności do działania w biznesie z sukcesami. Aby zacząć - i pozostać - na dobrej stopie rozpoczęcie działalności należy wykonać biznesplan, czyli dokładną rozpiskę składającą się z schematu funkcjonowania firmy, pól do jej rozwoju, nadchodzących projektów i wszystkich innych rzeczy, które ułatwią nam pracę. Niekiedy stworzenie planu biznesowego jest opcjonalne, w innych sytuacjach - niezbędne. Do jednej z nich zaliczymy między innymi moment, gdy poszukujemy zewnętrznego źródła finansowania.

Plan prowadzenia własnej działalności - dlaczego warto go przygotować?

Choć nie zawsze jesteśmy zmuszeni do zrobienia biznesplanu, przygotowanie go jest zawsze dobrym pomysłem. Pamiętajmy, że jest to dokument przede wszystkim dla nas, mający wspomóc nas w rozwijaniu przedsiębiorstwa, podejmowaniu trafnych decyzji i, ostatecznie, osiągnięcia sukcesu w dziedzinie, którą obraliśmy za swoją domenę. Nie liczą się tu jedynie pieniądze, chociaż niewątpliwie są one oznaką dobrego zarządzania firmą. Powinniśmy wziąć pod uwagę także nasze prywatne cele - co chcielibyśmy osiągnąć prowadząc działalność. Analiza finansowa, odkrycie, jakie są mocne i słabe strony naszych pomysłów, innowacyjność produktu nad którym pracujemy i wiele więcej - ich świadomość pozwoli nam lepiej prowadzić własną markę i szybciej osiągać stawiane przed sobą cele.

Biznesplan dla własnej działalności - jak powinien wyglądać?

Jako konstrukcję biznesplanu możemy wykorzystać już istniejący szablon, lub też stworzyć wszystko samodzielnie od zera. Co najważniejsze, nie należy kopiować projektó przygotowanych dla innych firm, ponieważ to donikąd nas nie doprowadzi. Cały dokument możemy podzielić na kilka części:

  • ogólny opis firmy: w tej sekcji zamieszczamy informacje o branży i systemie, w jakim chcemy pracować;
  • oczekiwania względem firmy: ta część jest poświęcona na nasze własne przemyślenia na temat tego, jak wyobrażamy sobie prowadzenie firmy;
  • opis produktu lub usługi: tutaj opisujemy nasz produkt lub usługę;
  • opis klienta: sekcja przeznaczona na sporządzenie profilu osoby, która mogłaby być zainteresowana naszym produktem;
  • opis konkurencji: tutaj skupiamy się na innych firmach, które będą stanowić dla nas konkurencję na rynku;
  • pomysł na reklamę: do rozpoczęcia działalności będziemy wykorzystywać strategię marketingową, dobrze więc od razu o niej pomyśleć.

O czym jeszcze pamiętać przy tworzeniu business planu?

Prawdą jest, że biznes plan nie jest niezbędny do tego, abyśmy mogli zająć się prowadzeniem działalności i odnieść w niej sukces. Z drugiej strony jednak to dokument, który ma nam to zadanie ułatwić - szczególnie w branżach, gdzie panuje duża konkurencja i nie ma wiele miejsca na błędy. Rachunek zysków i strat pozwoli nam lepiej zarządzać zasobami, finansami i pracownikami, jeżeli będziemy ich mieć. Tworząc plan dla naszego przedsiębiorstwa pamiętajmy, że ma on być pomocny przede wszystkim dla nas i tak też powinien zostać przygotowany.