Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak kierowcy Ubera i innych aplikacji mogą rozliczać przejazdy?

rozliczanie przejazdów
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Przejazdy taksówkarskie realizowane przy pomocy aplikacji zyskują coraz większą popularność. Klienci cenią je za transparentny cennik, wysoką dostępność oraz możliwość zamawiania i opłacania przejazdów wprost z telefonu. Również kierowcy z klasycznych taksówek przerzucają się na przejazdy Uber, Bolt, FreeNow i inne, podążając za preferencjami klientów. Poza opanowaniem topografii miasta i stosowaniem się do przepisów ruchu drogowego, największym wyzwaniem jest rozliczanie przejazdów. Sprawa jest skomplikowana z kilku powodów: czy kierowca musi mieć własną firmę czy też jest traktowany jako pracownik korporacji? Czy może korzystać ze zwolnienia z VAT? Czy obowiązują go polskie przepisy podatkowe, czy też może przepisy kraju, w którym zarejestrowana jest firma? Czy musi mieć kasę fiskalną? Jak ma prowadzić ewidencję przejazdów? Rozwiewamy kilka najczęściej zgłaszanych wątpliwości.

Obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej

Wątpliwości w kwestii rozliczania kierowców mogą pojawić się już na samym starcie – czy są oni pracownikami firm, dla których realizują przejazdy, czy też powinni posiadać własną działalność gospodarczą?

Prawidłowa jest ta druga odpowiedź. Firma Uber, Bolt czy FreeNow nie nawiązuje z kierowcami stosunku pracy. Jednocześnie kierowcy wykonują swoją działalność cyklicznie i w celach zarobkowych – tym samym wymaga ona zarejestrowania poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1 i złożenia do w urzędzie miasta lub gminy, online, drogą pocztową lub osobiście. W umowach podpisywanych przez kierowców z firmami, pod markami których jeżdżą, znajdują się najczęściej zastrzeżenia, iż firmy te nie ponoszą odpowiedzialności za niedopełnienie niezbędnych formalności – warto zatem dopilnować ich już na starcie.

Faktury VAT i rachunki – czy zawsze trzeba je wystawiać?

Faktury VAT lub rachunki do przejazdów wystawiane są przez firmy, w imieniu kierowców, na podstawie dostarczonych przez nich informacji. Na koniec miesiąca kierowca jest zobowiązany do wygenerowania raportu zbiorczego – nie ma potrzeby drukowania dokumentów. Podczas wystawiania faktury lub rachunku za przejazd, obowiązują takie same przepisy, jak w przypadku innego rodzaju działalności (np. elementy, jakie muszą znaleźć się na fakturze).

Kierowca Uber, Bolt lub FreeNow nie musi również posiadać własnej kasy fiskalnej – obowiązuje rejestracja do kas fiskalnych online poszczególnych przewoźników.

Jesteś kierowcą i potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczania przejazdów, wyliczania podatku i innych kwestii związanych ze stroną księgową twojego zawodu? Sprawdź tutaj https://a-zrachunki.pl/uber-bolt-freenow-obsluga-ksiegowa/, co może dla Ciebie zrobić biuro rachunkowe.

Deklaracja VAT i podatki kierowców Uber i innych aplikacji

Generowane przez Uber faktury VAT mogą być źródłem problemów, objęte są bowiem 8-procentowym VAT-em, który przysługuje wyłącznie podmiotom posiadającym uprawnienia do przewozu osób. Jeśli kierowca spełnia ten wymóg, wszystko jest w porządku. Najczęściej jednak taksówkarze realizujący kursy z aplikacji nie mają takiego zezwolenia i jeśli nie dokonają stosownej korekty, grożą im konsekwencje skarbowe.

Jeśli kierowca nie przekracza 200 tys. zł obrotu rocznie, najwygodniej będzie skorzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT. Pomimo tego są jednak zobowiązani do składania deklaracji VAT w kolejnym miesiącu po tym, w którym wystawiona została faktura lub rachunek. Czynni VAT-owcy mogą składać deklaracje w trybie kwartalnym.

Podatek dochodowy oraz zaliczki na jego poczet, kierowcy Uber, Bolt czy FreeNow płacą na takich samych zasadach, jak inni przedsiębiorcy w Polsce.

Działalność polska czy zagraniczna?

Kierowcy realizujący przewozy w ramach aplikacji, zatrudniani są przez firmy zagraniczne. Prowizja od przejazdu rozliczana jest poprzez zagraniczne oddziały firm, dochodzi więc do importu usług, co wymaga zarejestrowania do VAT UE.

Ponieważ jednak sama działalność gospodarcza kierowcy zarejestrowana jest w Polsce, to właśnie tutaj płaci on podatki.

Prawidłowe rozliczenie przejazdów realizowanych w ramach aplikacji Uber, Bolt, FreeNow i innych, może być problematyczne, zwłaszcza na początku. Nie ma nic dziwnego w tym, że kierowcy trochę gubią się w przepisach – taksówkarz nie musi być przecież ekspertem z dziedziny księgowości. Co więcej, nawet nie każde biuro rachunkowe ma wystarczającą wiedzę do rozliczania kierowców. Decydując się na współpracę, wybierz więc biuro z doświadczeniem i odpowiednim podejściem, dzięki któremu będziesz mógł spać spokojnie.