Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Myślisz o otwarciu sklepu franczyzowego? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze franczyzy

franczyza
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Coroczne statystyki pokazują, że na rynku pojawia się coraz większa ilość konceptów franczyzowych. To fakt, że może to stanowić dobry pomysł na prowadzenie biznesu. Trzeba jednak uświadomić sobie, że liczy się rozsądne podejście do tematu, aby móc wybrać mądrze. Co należy wiedzieć, zanim ktoś będzie chciał rozpocząć prowadzenie działania w takiej formie?

Dobra branża

Ważny jest wybór odpowiedniej branży, dającej możliwość uzyskania zysku. Warto przy tym określić własne predyspozycje. Tak, aby zyskać pewność, że prowadzenie konceptu franczyzowego nie będzie stanowić problemu. W myśl zasady, że praca ma sprawiać przyjemność. Franczyza w obecnym momencie pozwala na wybór spośród wielu branż - nie tylko, jeżeli chodzi o handel. Trzeba również pamiętać o tym, że ważne jest ustalenie docelowych odbiorców produktu/usługi. Zyska się dzięki temu pewność, że nigdy nie zabraknie klientów, chętnych na zainwestowanie w poszczególne produkty i usługi.

Wybór franczyzy

Możliwe jest to na trzy sposoby:

  • Polska Organizacja Franczyzodawców - zrzesza ona wszystkich franczyzodawców,
  • targi franczyz - organizowane są one w różnych punktach w Polsce, a także poza granicami kraju,
  • katalog franczyz - udostępniony online.

Dobra oferta dla franczyzobiorcy

Przed podpisaniem jakichkolwiek umów, należy poznać ofertę, która będzie skierowana do franczyzobiorców. Na co tak naprawdę można liczyć? Czy w razie potrzeby oferowana jest pomoc, która może przydać się każdemu początkującemu przedsiębiorcy? Jeżeli tylko będzie taka możliwość, warto umówić się na osobiste spotkanie, które pozwoli na lepsze poznanie oferowanych możliwości. Warto również sprawdzić informacje, jakie o danej franczyzie napływają z różnych stron. Tak, aby zyskać pewność, że ma się do czynienia z czymś, co cieszy się dobrą reputacją.

Umowa franczyzowa

Tak, finalna decyzja została podjęta. Nie można jednak zapomnieć o tym, jak ważna jest umowa franczyzowa. Przed jej podpisaniem - należy ją dokładnie przeczytać. Po złożeniu na dokumencie stosownego podpisu, trzeba będzie przestrzegać zapisów, jakie zostały w tym dokumencie zawarte. Uwagę powinny zwrócić zapisy, jakie pisane są "małym druczkiem". Jeżeli franczyzobiorca je zbagatelizuje, może wpakować się w nie lada kłopoty, których jednak lepiej uniknąć.

Należy zwrócić uwagę m.in. na okres trwania umowy. Na ogół umowa podpisywana jest na czas określony lub nieokreślony. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu możliwe będzie oszacowanie, czy istnieje możliwość zwrotu wkładu, który zostanie poniesiony na tę inwestycję.

Warto wiedzieć, że takie umowy można negocjować. Trzeba jednak robić to w odpowiednim zakresie, aby potencjalny inwestor nie przesadził ze swoimi warunkami umowy.

Świadome podejście do tego tematu to podstawa. Wejście do świata franczyz jest dobrym sposobem na osiągniecie sukcesu - w szczególności, jeżeli mowa o możliwościach finansowych. Trzeba jednak każdy krok dokładnie przemyśleć, aby niczego w przyszłości nie musieć żałować.