Jak wygląda unieważnienie umowy polisolokaty?
Czy wydaje Ci się, że zostałeś oszukany podczas podpisywania umowy polisolokaty? A może wcale nie wyraziłeś wyraźnej zgody na zawarcie umowy? Nie stoisz na straconej pozycji. Ponieważ ubezpieczalnie zasłynęły z naciągania i oszukiwania klientów, powstały liczne kancelarie, które zajmują się sprawami o unieważnienie polisolokat. Sprawdź, co możesz zyskać dzięki pomocy prawnej.
Co to jest polisolokata i jakie są przyczyny unieważnienia umowy polisolokaty?
Zanim wyjaśnimy, jakie są najczęstsze przyczyny unieważnienia umów, to wyjaśnijmy w krótkich słowach, czym są polisolokaty. Jest to połączenie ubezpieczenia na życie i dożycie oraz ubezpieczenia funduszu kapitałowego. Łączą one zatem cechy ubezpieczenia i produktu oszczędnościowo-inwestycyjnego. Największym minusem polisolokat jest fakt, że są one inwestycją długoterminową i wymagają regularnego odprowadzania składek, jednocześnie będąc produktem o wysokim ryzyku.
Przyczyny unieważniania polisolokat
Klienci, którzy czują się oszukani lub dostrzegli zagrożenie wynikające z inwestycji, mogą starać się o unieważnienie polisolokaty. Najczęstszymi argumentami za takim działaniem są:
- naruszenie przepisów prawnych,
- błędy w umowie sprzedaży polisolokaty,
- brak wyraźnej zgody na zawarcie umowy,
- celowe wprowadzanie błąd klienta przez sprzedawcę polisolokaty.
Jak unieważnić umowę polisolokaty?
Ze względu na stopień zawiłości umowy i możliwość utraty wpłaconych środków przy unieważnieniu umowy polisolokaty warto zwrócić się do prawnika specjalizującego się w tego typu sprawach. W idealnym wariancie wystarczyłoby:
- złożyć pisemne oświadczenie o unieważnieniu umowy,
- przesłać dokumenty do ubezpieczyciela,
- uzyskać w ten sposób zwrotu wpłaconych środków.
Umowy polisolokat zawierają jednak bardzo niekorzystne zapisy, takie jak opłaty za unieważnienie umowy. Brak wystarczającej dokumentacji lub błędy formalne mogą też zamknąć dalszą drogę do ubiegania się o zwrot należnych środków. Dlatego dużo lepiej pozostawić tę sprawę kancelarii prawnej.
Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odrzuca wniosek o unieważnienie umowy polisolokaty?
Ubezpieczyciel może odmówić unieważnienia umowy polisolokaty, powołując się na błędy formalne we wniosku lub braki w dokumentacji. W takiej sytuacji można złożyć skargę do Rzecznika Finansowego lub UOKiK. W wielu przypadkach można też dochodzić w sądzie uznania umowy za nieważną w całości. Obecnie liczba wygranych spraw dotycząca polisolokat jest liczona w milionach, a sądy z reguły przychylają się do żądań kancelarii pokrzywdzonych przez ubezpieczycieli klientów. Także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wypowiedział się w tej sprawie i nałożył ponad 50 mln kary na instytucje finansowe, które celowo wprowadzały swoich klientów w błąd.
Nie musisz stracić na polisolokacie!
Unieważnienie umowy polisolokaty jest możliwe, a dzięki licznym wyrokom sądów na korzyść pokrzywdzonych klientów często udaje się uniknąć drogi sądowej i zawrzeć korzystną ugodę na etapie polubownym. Jeśli więc należysz do grona osób posiadających jeszcze polisolokatę, skontaktuj się z kancelarią prawną specjalizującą się w tym zakresie i odzyskaj swoje pieniądze. W większości wypadków prawnicy nie pobierają opłaty za prowadzenie sprawy, a jedynie za jej pomyślne zakończenie. Ryzyko pozostaje zatem po stronie kancelarii, a zyski z unieważnienia umowy najprawdopodobniej będą warte zachodu.