Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Złoto inwestycyjne – czy warto inwestować w złote sztabki?

sztabki złota
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Człowiek od wieków dążył do ochrony swojego majątku i przechowywania go w formie, która byłaby stabilna oraz bezpieczna. Jednym z najpopularniejszych sposobów na osiągnięcie tego celu stało się inwestowanie w metale szlachetne. Dziś złoto wciąż przyciąga uwagę inwestorów, którzy poszukują sprawdzonych aktywów, których wartość nie ulega gwałtownym wahaniom. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się sztabki cennego kruszcu i podpowiadamy, czy warto lokować w nich swój kapitał.

Czy w ogóle warto inwestować w złoto?

Ten popularny metal szlachetny jest używany jako forma waluty na całym świecie od tysięcy lat. Dlatego w niepewnych ekonomicznie czasach, inwestycja w złoto może dać niezbędną stabilność każdemu portfelowi i uchronić kapitał np. przed rosnącą inflacją. To doskonały sposób na dywersyfikację majątku, choć trzeba pamiętać, że – tak jak każde aktywo – cenny kruszec nie jest wolny od ryzyka. Wspomniane ryzyko uważa się jednak za mocno ograniczone, nie tylko ze względu na to, że złoto przenosi wartość w czasie, ale także ma szereg praktycznych zastosowań w jubilerstwie, medycynie czy elektronice.

Co trzeba wiedzieć o złotych sztabkach?

Fizyczne złoto inwestycyjne jest dziś dostępne na rynku w dwóch formach – monetach i sztabkach. W tym artykule skupimy się na drugim z wariantów. Złote sztabki charakteryzują się przede wszystkim wysoką wartością oraz wyjątkową czystością kruszcu, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla inwestorów, poszukujących stabilnej lokaty kapitału. Certyfikowane, dobrej jakości sztabki ze sprawdzonego źródła są także łatwo zbywalne na całym świecie. Produkuje się je w różnych rozmiarach – od 1 grama do 1 uncji.

Dlaczego warto inwestować w sztabki ze złota?

Wyjaśniliśmy już, że inwestycja w metale szlachetne ma szereg zalet. Jednak dlaczego właśnie złote sztabki warto wybrać jako sposób lokowania kapitału? To dobre rozwiązanie przede wszystkim dla doświadczonych inwestorów, poszukujących najlepszego stosunku ceny do jakości. Na wartość sztabek rzadziej wpływa unikalny wzór (tak jak w przypadku monet) – do wyceny liczy się przede wszystkim wartość kruszcu na rynku.

To jednak niejedyna ich zaleta. Zwykle mają wyższą czystość niż monety, co oznacza, że zawierają więcej cennego kruszcu (próba 999,9). Monety są częściej wytwarzane w stopach, które zawierają inne metale, takie jak srebro lub miedź, co może wpływać na ich wartość. Ponadto, według wielu inwestorów, dobrze zapakowane sztabki złota są wygodniejsze w przechowywaniu i transporcie. Łatwiej również zweryfikować ich autentyczność.

Gdzie można bezpiecznie kupić złotą sztabkę na inwestycję?

Cenny kruszec można dziś zakupić w wielu miejscach. Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja w złoto powinna być maksymalnie bezpieczna. Dlatego najlepiej wybierać zaufanych, wiarygodnych sprzedawców, oferujących rynkowe ceny metali szlachetnych. Dobrym miejscem do przeprowadzenia transakcji będzie np. mennica – zwykle oferuje ona złote sztabki w różnych gramaturach, więc łatwo wybrać wariant dostosowany do potrzeb inwestycyjnych. Dziś bez problemu takie zamówienie można zrealizować przez Internet.