Przez wiele lat branża ochrony kojarzona była z zawodem typowo męskim. Jednak coraz więcej kobiet poszukuje zatrudnienia w firmach ochroniarskich, czego idealnym przykładem jest firma Seris Konsalnet – kobiety rozwijają się tu na wszystkich szczeblach kariery, od stanowisk w ochronie na pierwszej linii, po pracę w działach analiz i monitoringu i stanowiska menadżerskie.
Dlaczego kobiety odnoszą sukces w branży ochroniarskiej? Posiadają wiele unikalnych cech i umiejętności przydatnych w zawodach związanych z ochroną. Szybko reagują na zagrożenia, ponadto wyróżnia je zdolność wnikliwej obserwacji i wyjątkowa odporność na stres.
Rok do roku coraz więcej kobiet poszukuje zatrudnienia w sektorze ochrony fizycznej. Obecnie aż 24 proc. zespołu w Grupie Seris Konsalnet stanowią panie i jest to wzrost aż o 3 proc. w stosunku do roku 2021. Co skłania kobiety do aplikowania na role ochroniarskie? Sprawczość fizyczna nadal jest ważnym wymogiem, ale nie jedynym kryterium wyboru. W cenie są również inne umiejętności analityczne czy kompetencje miękkie. Inną przyczyną zwiększającego się procentu żeńskiej załogi na stanowiskach ochroniarskich jest fakt, że zawody tradycyjnie zdominowane przez mężczyzn, takie jak programista, kierowca, kontroler czy operator urządzeń, znalazły się w polu zainteresowań kobiet.
Kobieta w ochronie: Katarzyna Hamal
Katarzyna Hamal jest Menedżerem Ochrony w Seris Konsalnet. W tym sektorze pracuje od 2016 r. Początek kariery w branży ochroniarskiej, jak sama mówi, był efektem przypadku. I polecenia. Do pracy na stanowisku operatora monitoringu w ochronie obiektu handlowego namówiła ją koleżanka. Od tamtego czasu stale rozwija swoje kompetencje, odbyła odpowiednie szkolenia, w tym kurs państwowy na Kwalifikowanego Pracownika Ochrony. Katarzyna Hamal zarządza zespołami ochrony w określonych placówkach handlowych i uważa, że praca w ochronie jest odpowiedzialna, ale i niezwykle ciekawa. Dobry pracownik ochrony powinien być skrupulatny, a także z łatwością nawiązywać relacje, co dla kobiet nie jest trudnością. Praca w ochronie wymaga współpracy i zrozumienia. Według Katarzyny Hamal to między innymi zdolność nawiązywania szczerych relacji i kompetencje miękkie wyróżniają kobiety w branży security. Niezwykle ważna jest także umiejętność łagodnego rozwiązywania sporów, co sprawdza się podczas stresujących interwencji. Menedżer Ochrony zachęca wszystkie kobiety do spróbowania swoich sił w tej rozwojowej branży.
Podobnie jak inne branże tradycyjnie postrzegane jako męskie (np. logistyka i transport), sektor bezpieczeństwa również jest otwarty na budowanie różnorodnych zespołów i oferuje wiele miejsc pracy dla kobiet. Ze względu na uproszczone procedury zatrudnienia uchodźców z Ukrainy, branża jest w stanie zaoferować jeszcze więcej ofert pracy kobietom i mężczyznom, którzy w Polsce próbują ułożyć sobie życie na nowo.
Więcej informacji na stronie https://konsalnet.pl