Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Najlepszy startup? Własny placemarket!

Marketplace
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Dlaczego warto sprzedawać na marketplace?

Wielu z Nas kojarzy z pewnością  światowe platformy sprzedażowe jak Amazon, Aliexpress czy Ebay. W Polsce niegasnącą sławą cieszy się Allegro czy Empik. Istnieje także wiele tematycznych marketplace m.in. z rękodziełem. Zalet posiadania konta sprzedawcy na platformach tego typu z pewnością jest wiele, przybliżmy najważniejsze:

  • nie trzeba zakładać własnego sklepu internetowego wiążącego się z budowaniem marki czy logistycznym przedsięwzięciem,
  • promocja i reklama marketplace leży po stronie właściciela serwisu,
  • obsługą klienta i płatności zajmuje się platforma,
  • bazowanie na zaufaniu i marce marketplace i korzystanie z jej bazy Klientów,
  • widoczność w wyszukiwaniach np. Google.

Stworzenie sklepu online tylko z własnymi produktami wymaga sporych nakładów finansowych. Sam proces logistyczny jest nie lada wyzwaniem. Chcąc zaistnieć w sieci i zacząć sprzedawać musimy pomyśleć o promocji swojego ecommerce za pomocą różnych narzędzi jak Google Ads czy pozycjonowanie strony. Jeśli chcemy być w sieci sprzedażowej online, a jesteśmy na samym początku tej drogi -  najlepszym rozwiązaniem  będzie skorzystanie z marketplace.

Wszystko w jednym miejscu – za co kupujący kochają platformy sprzedażowe

Marketplace to wirtualny ryneczek, na którym możemy kupić wiele rzeczy, z różnych branż i dziedzin. To my decydujemy od kogo kupimy dany produkt, patrząc na cenę czy opis. Już od czasów starożytnych mieliśmy do czynienia z targowiskami, na których zaopatrywała się miejscowa ludność. Dzisiejsze czasy dają nam wszystkim możliwość uczestniczenia w globalnej wiosce. Marketplace to nadal rynek, zrzeszający ze sobą kupujących i sprzedawców. Dzisiaj nie wychodząc ze swych domów możemy uczestniczyć w udanych zakupach, wybierając najlepsze dla siebie propozycje. Większość produktów posiada tak dobre zdjęcia, opisy, specyfikacje, że jesteśmy niemal w stanie poczuć istnienie danej rzeczy w swoich rękach, a wszystko to odbywa się w domowym zaciszu.

Po zalogowaniu się do swojego konta, otrzymujemy specjalne oferty i zapoznajemy się z różnymi produktami w jednym miejscu. Niezależnie czy kupimy piłę mechaniczną i zabawkę dla dziecka, wszystko możemy sfinalizować w jednym koszyku, mając gwarancję bezpiecznej płatności. Klienci zaufali platformą sprzedażowym, strach przed nieotrzymaniem produktu minął. Płynność z jaką działają obecne marketplace stworzyła przekonanie o bezproblemowych zakupach.

Być właścicielem marketplace – czy to się opłaca?

Bieżące i dalekosiężne trendy wskazują, że platforma handlowa online to idealna opcja dla konsumentów. W szczególności będą rozwijać się platformy sprzedażowe o wyprofilowanym kierunku jak np. zdrowa żywność. Ryzyko niepowodzenia przy dobrym pomyśle na taki kanał sprzedaży jest zatem minimalne. Własny pasaż handlowy online wiąże się z wykupieniem oprogramowania oraz promocją brandu. Musimy pozyskać zatem sprzedawców oraz kupujących. Nie jesteśmy zobligowani do zainwestowania w produkcję i jej sprzedaż. Cały dochód z prowadzenia marketplace opiera się na prowizjach: abonament od sprzedających lub kupujących, pobieranie opłat za dodatkowe usługi promocyjne i listing. W większości przypadków prowizje są dość spore, zapewniające zaplecze finansowe posiadaczowi platformy sprzedażowej. Nasuwa się zatem jedno pytanie: Jak stworzyć swój marketplace?

Firma SoftSolid CS-Cart Polska od ponad 15 lat tworzy gotowe rozwiązania dla ecommerce. Oprogramowania są "pisane" także pod nieszablonowe i niestandardowe biznesy. Jednym z rozwiązań jest Multi Vedndor -  oprogramowanie do stworzenia własnego marketplace. W zależności od ścieżki rozwoju platformy handlowej online istnieją różne oprogramowania Multi Vendor, posiadające rozwinięte moduły oraz funkcjonalne narzędzia. Bardzo dobra znajomość produktu pozwala SoftSolid na szybkie uruchomienie internetowego pasażu handlowego, jego konfiguracji i instalacji dla Klienta. Identyfikacja potrzeb Klientów dla firmy jest najważniejsza. Funkcjonalność oprogramowania dostosowana jest do charakteru prowadzonego biznesu i jego wymagań. Sprawne wdrożenie pozwala na szybki rozwój, a partner jakim jest CS-Cart Polska gwarantuje na bezproblemowe modyfikacje i służy profesjonalnym, merytorycznym doradztwem.