Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na czym polega upadłość konsumencka?

karta kredytowa
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Upadłość konsumencka jest sposobem na pozbycie się rosnących długów osoby fizycznej. Czym ona dokładnie jest? Jakie są jej główne zalety i wady?

Co to jest upadłość konsumencka?

Na początku należy wyjaśnić, co to jest upadłość konsumencka - https://upadlosci-ekspert.pl/2023/01/19/co-to-jest-upadlosc-konsumencka/ ponieważ nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym dokładnie jest ten proces.

Upadłością konsumencką nazywa się procedurę, której zadaniem jest umożliwienie osobom fizycznym, nieposiadającym własnej działalności, ogłoszenie upadłości i pozbycie się długów poprzez oddłużenie.

W procesie tym dochodzi do spłacenia należności z majątku dłużnika na skutek ustalenia planu spłaty długów. Jednocześnie część, a w uzasadnionych przypadkach całość długów może być umorzona.

Plusy i minusy ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka może mieć zarówno zalety, jak i wady, w zależności od indywidualnych okoliczności. Oto niektóre z najczęstszych zalet i wad ogłoszenia upadłości konsumenckiej:

Zalety upadłości konsumenckiej:

  • Spłata długów – główną zaletą bankructwa konsumenckiego jest to, że może wyeliminować większość lub wszystkie długi dłużnika, takie jak zadłużenie z tytułu kredytów, kart kredytowych, rachunki. Może to zapewnić dłużnikowi nowy start, pozwalający odbudować swoją sytuację finansową bez ciężaru nadmiernego zadłużenia.
  • Ochrona przed wierzycielami – kiedy dłużnik ogłasza upadłość, wchodzi w życie automatyczne zawieszenie, które zabrania większości wierzycieli kontynuowania działań windykacyjnych i komorniczych, takich jak rozmowy telefoniczne, listy lub procesy sądowe. To może dać dłużnikowi wytchnienie i pozwolić mu skupić się na swojej sytuacji finansowej bez ciągłego nękania ze strony wierzycieli.

Wady upadłości konsumenckiej:

  • Utrata majątku – w przypadku upadłości majątek dłużnika może zostać sprzedany w celu spłaty długów. Chociaż niektóre aktywa mogą być zwolnione ze sprzedaży, dłużnik może stracić część cennego mienia w tym procesie.
  • Obniżenie wyniku kredytowego – złożenie wniosku o upadłość negatywnie wpłynie na ocenę kredytową dłużnika, utrudniając uzyskanie kredytu lub pożyczki w przyszłości.

Upadłość konsumencka jest zatem dobrym sposobem na to, aby pozbyć się długów w razie pojawienia się ich nadmiernej ilości. Dzięki niej można pozbyć się problemów wynikających z zadłużenia oraz łatwiej opłacić długi, które mogły nawarstwiać się już od dłuższego czasu i powodować coraz to większe problemy ze spłatą.

By uzyskać pomoc w procesie upadłości konsumenckiej, warto również skonsultować się z prawnikiem, który ma doświadczenie w tej dziedzinie. Będzie mógł on poprowadzić wtedy klienta przez cały ten proces i go nadzorować.