Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wycena nieruchomości - działki, domu, mieszkania

nieruchomości
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Usługi wyceny nieruchomości prowadzone są przez rzeczoznawców majątkowych. Ich działanie uregulowane jest przepisami prawa, a zawód ten zaliczany jest do zawodów zaufania publicznego. Podstawowym obszarem działania rzeczoznawców są: wycena domów, mieszkań, działek budowlanych, czy też gruntów rolnych. Dotyczy to zarówno wyceny realnej wartości, jak i wartości odtworzeniowej. Sprawdź, na czym polega wycena wybranych nieruchomości i kiedy warto z niej skorzystać.

Wycena mieszkania lub domu

Najczęściej przeprowadzana jest wycena domu lub mieszkania. Jej wykonanie niezbędne jest m.in. w procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny. Zakup nieruchomości kredytowanej poprzedzony jest dokładną analizą ryzyka. Na tej podstawie oblicza się wysokość kredytu, a także jego koszty. Wykonanie wyceny zlecane jest zarówno przed banki, jak i kredytobiorców. Ponadto z usług rzeczoznawcy majątkowego korzysta się m.in. przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości. Trafne określenie jej wartości pomaga w uniknięciu sytuacji przepłacanie przy zakupie lub straty przy sprzedaży.

Wycena nieruchomości wymagana jest także przy zakupie polisy ubezpieczeniowej oraz w procesie ubiegania się o odszkodowanie od ubezpieczyciela. Wówczas zadaniem rzeczoznawcy może być ustalenie tzw. wartości odtworzeniowej, czyli wartości budynku sprzed pożaru, zalania lub innego wypadku. Podczas wyceny budynku pod uwagę brane są takie parametry jak m.in.: lokalizacja nieruchomości, metraż, parametry fizyczne, obecny stan budynku i przylegającej do niego ziemi, liczba kondygnacji, orientacja, wartość podobnych nieruchomości w okolicy, połączenie komunikacyjne i inne. Tak naprawdę na ostateczną wartość nieruchomości składa się wiele zmiennych, dlatego wykonanie profesjonalnych wyliczeń wymaga dużej wiedzy, doświadczenia i zrozumienia rynku.

Wycena działki budowlanej i gruntu rolnego

Praca rzeczoznawcy majątkowego nie dotyczy tylko budynków. Na co dzień specjalista ten zajmuje się również wycenianiem działek budowlanych i gruntów rolnych. Oszacowanie ich wartości jest ważne nie tylko w kontekście planowanej sprzedaży nieruchomości, ale także podczas jej ubezpieczenia. Pod uwagę brane są m.in.: lokalizacja, powierzchnia działki, sąsiedztwo, walory estetyczne, ukształtowanie terenu, ewentualne uzbrojenie terenu, czy też klasa ziemi w przypadku gruntów rolnych. Wzięcie pod uwagę wszystkich detali jest niezwykle ważne w kontekście tego, aby ostateczna wycena była właściwa i dostosowana do obecnych realiów rynkowych.

Skorzystaj z usług Pawła Piechoty

Wsparcie profesjonalisty w zakresie przygotowania wyceny nieruchomości potrzebne jest w różnych sytuacjach. Szczegółową listę zatwierdzonych rzeczoznawców znajduje się w dokumentach przedstawianych przez Ministerstwo Infrastruktury. Dobrym wyborem jest Rzeczoznawca Majątkowy Paweł Piechota z Lublina. To specjalista, który gwarantuje pełen profesjonalizm, a także najwyższy standard świadczonych usług. Zapraszamy do zapoznania się z jego ofertą na stronie internetowej https://piechotawyceny.pl/ oraz do bezpośredniego kontaktu z Pawłem Piechotą.