Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy wielkość firmy ma znaczenie przy wyborze oprogramowania magazynowego WMS?

praca na magazynie
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Potrzeby małych firm różnią się od oczekiwań dużych przedsiębiorstw. Różnią się też możliwości finansowe i od nich może zależeć wybór oprogramowania magazynowego WMS. Cechą wspólną dużych i małych firm powinien być jednak wybór narzędzia, które będzie można łatwo zmodyfikować w razie zmieniającej się sytuacji i rozwoju biznesu.

Jak program magazynowy jest potrzebny dla małej firmy?

Program magazynowy dla małej firmy zwykle jest dość prostym narzędziem opartym na gotowych procesach logistycznych. Dzięki korzystaniu ze stworzonych wcześniej rozwiązań można sporo zaoszczędzić, choć takie rozwiązanie ma pewne ograniczenia wynikające z funkcjonalności. Drobne minusy nie przesłaniają jednak zalet wynikających ze stosowania dedykowanych rozwiązań, tj.:

  • możliwość rozbudowy systemu wraz z rozwojem firmy,

  • stała pomoc techniczna,

  • łatwy proces adaptacji do nowego systemu z racji jego prostoty.

Choć oprogramowanie magazynowe dla małych firm oferują różne podmioty, my wybraliśmy ExpertWMS Smart od firmy DataConsult, gdyż cechuje się największą elastycznością.

ExpertWMS Smart dla małych zakładów

Zaletą ExpertWMS w wersji Smart jest jego pełna konfigurowalność pod klienta. Software ten składa się z dwóch modułów – aplikacji na terminal dla magazyniera oraz konsoli dla kierownika logistyki. W sumie może pracować nawet na kilkunastu terminalach, co w zupełności wystarcza dla małej firmy. Small business program magazynowy jest całkowicie integrowalny z systemami automatyki magazynowej, co sprawia, że ma potężny potencjał do rozwoju. Co istotne, gdyby Twoja firma się rozwinęła, możesz spokojnie przejść na wyższe rozwiązania.

Jakie oprogramowanie magazynowe dla średnich przedsiębiorstw?

Średnie firmy potrzebują zwykle niewiele bardziej rozbudowanego systemu niż małe przedsiębiorstwa. Oprogramowanie magazynowe dla średnich firm powinno posiadać funkcje, które pozwolą na efektywne zarządzanie magazynem i jednocześnie nie będą zbyt skomplikowane w obsłudze i konfiguracji. Warunki te spełnia opisany powyżej program magazynowy dla małej i średniej firmy ExpertWMS Smart.

Zarządzanie centrum logistycznym z systemem ExpertWMS 3PL

Centrum magazynowe ma nieco inne potrzeby niż zakład produkcyjny czy sklep internetowy. Dlatego firma DataConsult stworzyła odrębny system do zarządzania centrum logistycznym. Nazwano go ExpertWMS 3PL – zarządzanie centrum logistycznym – i zaspokaja potrzeby zarówno małych, jak i dużych centrów logistycznych. Łatwo integruje się z systemami ERP, MES, e-commerce, TMS i systemami kurierskimi. Na rynku został przyjęty entuzjastycznie dzięki wielojęzyczności, elastyczności, skalowalności i pełnej konfigurowalności.

W tym wypadku wielkość ma znaczenie

Podsumowując, wybrany system WMS musi zaspokoić potrzeby firmy. Potrzebne funkcje mogą się różnić w zależności od wielkości zakładu. Ważne jednak, aby oprogramowanie magazynowe nie blokowało rozwoju firmy. Dlatego warto korzystać z rozwiązań, które można modyfikować wraz ze zmieniającymi się potrzebami przedsiębiorstwa.