Czy piwnica zalicza się do powierzchni użytkowych, które należy wliczyć do podatku od nieruchomości?
Nabycie lub przyjęcie w posiadanie budynku lub lokalu wymaga dopełnienia pewnych formalności. Jedną z nich jest złożenie informacji IN-1 lub deklaracji DN-1 w celu ustalenia podatku od nieruchomości. Piwnica musi zostać wliczona do tego metrażu! Sprawdź, jak zastosować aktualne przepisy do ustalenia powierzchni użytkowej domu lub mieszkania.
Podatek od nieruchomości - piwnica
Zobowiązanymi do zapłaty podatku od nieruchomości są właściciele, użytkownicy wieczyści oraz m.in. posiadacze samoistni gruntów, budynków lub ich części (np. lokali mieszkalnych) oraz budowli. W celu obliczenia podatku osoby fizyczne składają w urzędzie gminy informację IN-1, natomiast osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej – deklarację DN-1. Szczegółowe wytyczne określone w przepisach zostały wyjaśnione na stronie https://przyjazne-deklaracje.pl/abc-podatkow/piwnica-a-podatek-od-nieruchomosci/.
W przypadku budynków i ich części należy wziąć pod uwagę powierzchnię użytkową wyrażoną w m2. Jak wskazuje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, składają się na nią powierzchnie wszystkich pomieszczeń związanych z lokalem. Należy od nich zapłacić podatek od nieruchomości. Piwnice, sutereny, garaże podziemne, poddasza użytkowe – każde z tych pomieszczeń uznawane jest za kondygnację.
Wyjątek stanowią m.in. klatki schodowe i szyby dźwigowe, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Piwnica – jak zmierzyć powierzchnię użytkową
Prawidłowe wypełnienie informacji IN-1 lub deklaracji DN-1 wymaga dokonania szczegółowych pomiarów lub skorzystania z dokumentacji architektonicznej, jeśli takie dane się w niej znajdują. Powierzchnię użytkową mierzymy po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach.
Jak obliczyć podatek od nieruchomości od piwnicy
Wysokość podatku od nieruchomości jest uzależniona m.in. od wysokości pomieszczenia. Jeśli wynosi ona mniej niż 140 cm, powierzchnia podlega zwolnieniu z opodatkowania. Za metraż o wysokości od 140 do 220 cm liczy się 50% podatku. To bardzo istotna informacja w przypadku opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości piwnic. Pomieszczenia takie często są dość niskie, w związku z czym warto dokładnie sprawdzić, czy nie powinny one zostać sklasyfikowane jako opodatkowane np. połową stawki.
Piwnica jest pomieszczeniem przynależnym do samodzielnego lokalu mieszkalnego – o ile nie jest wykorzystywana w celu prowadzonej działalności gospodarczej, zaspokaja podstawowe potrzeby mieszkańców i podlega opodatkowaniu niską stawką określoną dla budynków mieszkalnych.
Kto oblicza podatek od nieruchomości
Osoby fizyczne składają w urzędzie miasta lub gminy właściwym według miejsca położenia nieruchomości informację IN-1, a wysokość podatku oblicza gmina. Stosowna decyzja zostaje dostarczona posiadaczowi nieruchomości drogą listowną. Określona w niej zostanie nie tylko wysokość podatku, ale też raty wraz z terminami ich płatności. Dla osób fizycznych są to 4 raty: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada danego roku.
Osoby prawne obliczają podatek od nieruchomości samodzielnie w deklaracji DN-1. Następnie uzyskaną wartość dzielą na 12 proporcjonalnych rat – płatnych do 15. dnia każdego miesiąca.