Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kredyty dla firm- co warto wiedzieć?

mężczyzna pracujący na laptopie
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Płynność finansowa to jeden z najważniejszych czynników rozwoju przedsiębiorstwa. Nic więc dziwnego, że firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność nierzadko mają kłopoty z finansowaniem zobowiązań finansowych, takich jak np. ZUS. Klienci nie zawsze są słowni, nie zawsze opłacają faktury na czas, a to powoduje zastoje i brak płynności. Rozwiązaniem tego problemu są kredyty dla firm. Cechują się one wyjątkowymi korzyściami dla przedsiębiorców, którzy mogą ubiegać się o niego nawet wówczas, gdy nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń. Czym jest kredyt obrotowy i inwestycyjny? Na czym polega kredyt na oświadczenie i kto może ubiegać się o udzielenie takiej pomocy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Kiedy  firmie potrzebny jest kredyt?

Istniejąca i działająca firma potrzebuje stałego obrotu finansów. Klienci muszą na czas opłacać wszelkie zobowiązania i faktury, by przedsiębiorca miał środki na pokrycie wszystkich wydatków. Te natomiast są znaczące. Oprócz tych najbardziej oczywistych, jak koszty energii elektrycznej czy wynagrodzenia dla pracowników, pod uwagę trzeba brać także koszty ZUS czy inne wydatki. Co jednak, jeżeli klienci spóźniają się z zapłatą, a na rachunku bieżącym nie ma wystarczających środków, by pokryć wszystkie wydatki? Najlepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu obrotowego bądź kredytu inwestycyjnego. Warto wiedzieć, że dług w stosunku do ZUS ma daleko idące konsekwencje, zdecydowanie lepiej jest więc go unikać. Kredyt firmowy przynosi wiele korzyści i możliwości, pozwalając na rozwój firmy bez względu na początkowego fundusze. Takiej pomocy potrzebują zwykle przede wszystkim osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Kredyt dla firm pozwala zapewnić płynność finansową, która jest niezwykle istotna dla rozwoju firmy.

Czym jest kredyt inwestycyjny i kredyt obrotowy?

Kredyt inwestycyjny jest formą finansowania, która pozwala przedsiębiorstwom i innym podmiotom na uzyskanie dodatkowych środków na realizację inwestycji. Celem tego typu kredytu jest wsparcie rozwoju biznesu, modernizacji lub rozszerzenia działalności. Kredyt inwestycyjny może być udzielany na określony cel, taki jak np. zakup maszyn, nieruchomości czy innych aktywów. Banki i inne instytucje finansowe oferują różne warianty kredytów inwestycyjnych, które różnią się między innymi wysokością oprocentowania, okresem kredytowania i warunkami spłaty.

Kredyt obrotowy dla firm jest formą pożyczki pieniężnej, której celem jest sfinansowanie bieżących wydatków związanych z prowadzeniem firmy. Zasadniczo występuje w dwóch formach. Jedną z nich jest kredyt obrotowy ratalny, który jest jednorazowy, a jego kapitał i odsetki spłacane są w ratach miesięcznych. Drugą formą kredytu obrotowego jest linia kredytowa w rachunku firmowym, polegająca na możliwość zadłużenia się na dowolny cel do ustalonej wysokości. Kredyt obrotowy umożliwia wliczenie odsetek w koszty prowadzenia firmy. Zaletą tej formy kredytu jest także brak konieczności posiadania konta w banku, który przyznaje kredyt.

Kredyty dla firm - o czym warto wiedzieć?

Kredyt dla firm jest możliwy do uzyskania nawet bez posiadania dodatkowych zabezpieczeń. Przykładem jest kredyt na oświadczenie do 150 000 zł. Warunkiem jego uzyskania jest istnienie firmy przez minimum 12 miesięcy. Zaletą tego rodzaju kredytu jest fakt, że jego cel jest dowolny, a akceptowany jest nawet ujemny wynik finansowy firmy. O tego rodzaju kredyt może ubiegać się spółka cywilna, spółka jawna bądź jednoosobowa działalność gospodarcza. 

Jednym z większych wydatków przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest ZUS. Aby umożliwić sobie jego sfinansowanie, przedsiębiorcy mogą zdecydować się na kredyt na spłatę ZUS. Aby go uzyskać, nie ma konieczności posiadania zabezpieczeń. Warunkiem jest jednak pozytywna historia kredytowa oraz istnienie firmy przez okres minimum 12 miesięcy. Kredyt na spłatę ZUS umożliwia spłatę długu wobec ZUS czy US. Trudności z finansowaniem dotykają przede wszystkim małych firm i osób fizycznych. Kredyt pozwala na zmniejszenie ryzyka wpisu do Krajowego Rejestru Dłużników czy zajęcia konta bankowego. 

Jak uzyskać kredyt dla działalności gospodarczej?

Aby uzyskać kredyt, najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie jego warunków na stronie internetowej banku. Udzielenie kredytu może odbywać się za pośrednictwem strony internetowej. Jeżeli zamierzasz skorzystać z kredytu, wypełnij wniosek online. Wystarczy jedynie wybrać typ kredytu, jego kwotę, a także podać podstawowe dane osobowe i kontaktowe. Konieczne jest także określenie źródła dochodu, daty rozpoczęcia jego uzyskiwania, a także podanie numeru NIP firmy bądź pracodawcy. Warto wiedzieć, że złożenie wniosku w żaden sposób nie skutkuje zapytaniem w BIK ani w bazach gospodarczych. Złożenie wniosku ma na celu określenie zdolności kredytowej i zasięgnięcie informacji na temat sytuacji finansowej. Rozpatrzenie wniosku nie generuje żadnych ukrytych kosztów, bez względu na kwoty kredytu czy rodzaj usług oferowanych przedsiębiorcy.