Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dofinansowanie ZUS na zakup maszyny – co warto wiedzieć?

dofinansowanie na zakup maszyny
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Solidne maszyny do prac wysokościowych poprawiają nie tylko komfort pracy, ale także jej bezpieczeństwo. Jeśli zakup maszyny motywowany jest potrzebą poprawy bezpieczeństwa w firmie, można uzyskać na ten cel dotacje ZUS. Na zakup podnośników, zwyżek i podestów ruchomych można otrzymać zwrot na poziomie nawet do 80% ich wartości.

Dotacje ZUS na zakup podnośników – ogólne warunki 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kojarzy się przedsiębiorcom głównie z płatnością comiesięcznych składek. Tymczasem od kilku lat przez tę instytucję przyznawane są dotacje do nowego podnośnika koszowego i innych urządzeń. Uzyskanie pomocy finansowej może nieco zmienić sposób postrzegania ZUS-u, jednak celem akcji jest coś innego – poprawa bezpieczeństwa i zdolności do pracy.

Zacznijmy od ogólnych założeń programu dotacji ZUS. Dofinansowania mają być przeznaczone na maszyny, konstrukcje i rozwiązania, które w efekcie poprawią bezpieczeństwo. Mają też wpłynąć na utrzymanie zdolności do pracy płatników składek przez cały okres ich aktywności zawodowej. W związku z tym można uzyskać między innymi dotacje ZUS na zakup podestów ruchomych, podnośników, a także zwyżek. Kwota dotacji może być wykorzystana również na usługi doradcze świadczone w tym zakresie.

Górna granica wartości dotacji to nawet 300 tysięcy złotych dla każdej firmy. Maksymalnie może ona stanowić jednak 80% wartości całej inwestycji, a zatem inwestor ponosi minimalne koszty własne. Taka suma sprawi, że zakup podnośnika okaże się znacznie łatwiejszy i osiągalny dla przedsiębiorstwa.

dofinansowanie ZUS na zakup maszyny co warto wiedzieć

Czy można wykorzystać dotacje ZUS na zakup podnośników?

Regulamin dopłat jest przygotowany w taki sposób, że pozostawia wiele swobody przedsiębiorcom w zakresie wyboru obiektu dofinansowania. Pieniądze mogą być wykorzystane do poprawy warunków pracy, a zatem jakości oświetlenia, ograniczenie hałasu, a nawet zabezpieczenie krawędzi w miejscach niebezpiecznych.

Dopłaty obejmują też inwestycje w dowolne maszyny do prac wysokościowych. Można zatem przeznaczyć dotacje ZUS na zakup podnośników koszowych, wózków widłowych, zwyżek, podnośników nożycowych i wielu innych maszyn. Trzeba tylko wykazać, że te działania inwestycyjne mają na celu poprawę bezpieczeństwa i jakości pracy. ZUS przewiduje tylko dotacje do nowego podnośnika koszowego, a także maszyn, które będą w pełni sprawne i optymalnie zaspokoją potrzeby obiektu.

dofinansowanie ZUS na zakup maszyny co warto wiedzieć

Jak uzyskać dotacje ZUS na zakup podestów ruchomych i maszyn do prac wysokościowych?

Pierwszym krokiem po dotacje ZUS na zakup podnośników dla firm, które mogą ubiegać się o dodatek, jest wybór potrzebnej maszyny. Ułatwi to oszacowanie kosztów przedsięwzięcia, a także uzyskanie odpowiednich środków finansowych. Podczas procesu wyboru odpowiedniego sprzętu warto udać się do firmy, która ma bogate doświadczenie w wynajmie i handlu zwyżkami.

dofinansowanie ZUS na zakup maszyny co warto wiedzieć

Po dokonaniu wyboru dalsza droga w uzyskaniu dotacji do nowego podnośnika koszowego jest już bardzo prosta. Wystarczy złożyć wniosek do ZUS-u, w którego opracowaniu może pomóc specjalista do spraw BHP. Należy szczegółowo opisać, w jaki sposób maszyna wpłynie na bezpieczeństwo pracy, a także, dlaczego właśnie te cechy są ważne. Po złożeniu wniosku pozostaje jedynie czekać na odpowiedź ZUS, a przy pozytywnym rozpatrzeniu konieczne będzie podpisanie specjalnej umowy.

Firma GUTLIFT zajmuje się wynajmem i handlem podnośników od prawie 20 lat, a jej pracownicy są w stanie pomóc przy wyborze maszyny, która dopasuje się do charakteru planowanej pracy. O ofercie GUTLIFT znaleźć można szeroki wybór maszyn o rozmaitych parametrach, które sprawdzą się w wielu sytuacjach. Wszystkie pochodzą od znanych i cenionych producentów i objęte są gwarancjami. Sprawdź ofertę GUTLIFT: https://gutlift.pl