Rozwijanie swoich umiejętności i kompetencji wśród pracowników to aktualnie konieczność – przy tempie zmian, jakie funduje pracownikom nie tylko współczesna technologia, lecz także kwestie prawne, szkolenia dla firm stanowią podstawę kształcenia pracowników, zarówno tych nowych, jak i tych, którzy staż mają już dawno za sobą. Stałe podnoszenie poziomu swojej wiedzy nie jest już tylko dodatkowym atutem, a tak naprawdę podstawą funkcjonowania w wielu branżach.
Ale czy szkolenia online dla firm są równie wartościowe co te przeprowadzane stacjonarnie? Jak wybrać właściwą firmę do przeprowadzenia szkoleń dla kadr i innych działów? I wreszcie – czego należy oczekiwać w 2023 roku od kursów, webinarów i cykli szkoleniowych?
Jakie są korzyści dla uczestników szkoleń online?
Nie ulega wątpliwości, że – podobnie jak praca zdalna – szkolenia dla firm prowadzone w formie zdalnej lub hybrydowej niosą szereg korzyści dla uczestników. O jakich zaletach więc mowa? Przejdźmy do konkretów.
Szkolenia z każdego zakątka kraju
Ogromną zaletą kursów online jest możliwość uczestniczenia w nich niezależnie od ich miejsca zamieszkania oraz siedziby organizatora kursu – dzięki temu szkolenia stały się bardziej przystępne, zarówno dla dużych, jak i małych przedsiębiorstw. Managerowie mogą skierować na webinary czy całe kursy swoich pracowników bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z dojazdem.
Możliwość współpracy z doświadczonymi specjalistami
Podczas gdy teoretycy nie zawsze trzymają rękę na pulsie, kadrowcy pracujący w zawodzie muszą regularnie aktualizować swoją wiedzę, aby wszystkie zadania wykonywać zgodnie z najnowszymi przepisami i dobrymi praktykami. Dlatego przy wyborze szkolenia należy zwrócić uwagę na to, czy prowadzący jest specjalistą doświadczonym w danej branży – to szczególnie istotne na przykład w działach kadr i płac, gdzie bez znajomości najnowszych przepisów trudno w ogóle wykonywać podstawowe obowiązki.
A w nadchodzących miesiącach czeka nas sporo zmian – dlatego zdecydowanie warto udać się na kurs dotyczący prawa pracy czy zmian w przepisach. Szkolenia kadry i płace w formie online nie wymagają już podróżowania przez całą Polskę, by trafić do najlepszego prowadzącego – dokładnie tę samą wiedzę zdobędziesz sprzed ekranu swojego komputera.
Przystępne cenowo
Warto mieć na uwadze, że ceny szkoleń są też często bardziej atrakcyjne niż tych stacjonarnych. I przy okazji przypomnijmy, że przyczyną jest nie jest niższa jakość przekazywanej wiedzy, a brak ponoszonych przez organizatora kosztów związanych chociażby z wynajęciem sali czy lokalu na czas prowadzenia kursu.
Możliwość wrócenia do materiałów po kursie
Zdecydowana większość kursów umożliwia uczestnikom dostęp do nagrań i materiałów przez określony czas, nawet jeśli część szkolenia była prowadzona np. w formie webinaru czy sesji Q&A na żywo. To bardzo pomocne w uporządkowaniu wiedzy i nauce.
Ciekawe tematy
Do najistotniejszych tematów związanych ze szkoleniami dla kadr należą:
- Prowadzenie akt osobowych pracowników
- Zmiany prawa pracy
- Płace i wynagrodzenia
- Zasiłki
Wyzwania szkoleń online
Oczywiście istnieje też kilka wątpliwości, które często wyrażają potencjalni kursanci – są one najczęściej związane z dostępnością. W końcu żeby uczestniczyć w szkoleniu online trzeba mieć dostęp do podstawowego wyposażenia. O czym mowa?
- stabilne łącze internetowe,
- własny laptop lub komputer,
- słuchawki z mikrofonem,
- kamerka.
Na szczęście większość osób ma zapewnione powyższe elementy przez pracodawcę, szczególnie jeśli pracuje – chociażby częściowo – zdalnie. W przypadku braku stabilnego łącza, wiele szkoleń i webinariów można odsłuchać już po ich zakończeniu. A czy szkolenia stacjonarne wrócą na rynek? Nigdy z niego nie zniknęły! Pracownicy i pracodawcy mogą teraz wybrać najbardziej dogodną dla nich formę poszerzania kompetencji.