Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać konto firmowe?

karty płatnicze
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Jeśli zamierzasz założyć firmę lub jednoosobową działalność gospodarczą, musisz dopełnić kilku formalności. Jedną z nich jest założenie konta bankowego. Będzie ono wykorzystywane do rozliczeń z klientami i kontrahentami, a także z instytucjami takimi jak urząd skarbowy czy ZUS. Wybór konta firmowego wygląda bardzo podobnie jak podjęcie decyzji o rachunku bankowym prywatnym, jednak warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Zapoznaj się z nimi także, gdy konto firmowe już posiadasz, ale zaproponowane warunki nie są do końca satysfakcjonujące.

1. Jak wybrać konto firmowe?

2. Koszty związane z założeniem konta firmowego

3. Konto osobiste czy firmowe?

Bardzo przydatnym narzędziem, dzięki któremu porównasz oferty, jest uwzględniający konta firmowe ranking. Pamiętaj jednak, że propozycje banków są obecnie zmienne, dlatego warto śledzić je na bieżąco, wyszukując aktualne zestawienie, na przykład ranking kont firmowych styczeń.

Jak wybrać konto firmowe?

Czym kierować się, biorąc pod uwagę różne konta firmowe? Ranking, o którym wspominamy, niewątpliwie jest bardzo pomocny, jednak - prócz śledzenia tabeli - dobrze jest poznać garść informacji praktycznych na temat najważniejszych parametrów.

Analizę zawsze rozpocznij od konkretnych potrzeb twojej firmy. Zastanów się, do czego jest ci potrzebny rachunek firmowy. Zdefiniuj podstawowe funkcjonalności, określ, czy skupiasz się na bankowości internetowej czy na wizytach w oddziale, czy priorytetem są dla ciebie przelewy czy też obracasz gotówką. Założenie konta firmowego wymaga także określenia waluty, która będzie główna dla twojej działalności.

Już w momencie otwierania rachunku firmowego warto przemyśleć także temat oferty kredytowej danego banku. Zwykle jest tak, że jeśli posiadasz w danej instytucji określoną dobrą historię, zdecydowanie łatwiej jest uzyskać finansowanie. Podobnie jest zresztą w przypadku kont osobistych i kredytów dla klientów indywidualnych. Na samym początku przemyśl także perspektywę korzystania z dodatkowych produktów bankowych.

Koszty związane z założeniem konta firmowego

W przypadku każdej działalności dość istotnym tematem są koszty stałe. One również potencjalnie dotyczą konta firmowego.

Najczęściej konto bankowe otwierane jest bezpłatnie, a banki oferują nowym klientom darmowy rachunek nawet przez 12 miesięcy od jego otwarcia. Z kolei prowadzenie konta lub wydanie karty płatniczej może pociągać za sobą koszty, przeważnie jednak aktywne korzystanie z produktów pozwala ich uniknąć. Nie oznacza to jednak, że wydatki dotyczące konta nigdy się nie pojawią. Mogą one dotyczyć:

  • wydania lub wymiany karty płatniczej, a także opłat miesięcznych i rocznych za korzystanie z niej,
  • przelewów - w zależności od ich typu: krajowych, zagranicznych, do ZUS, do urzędu skarbowego,
  • ubezpieczenia konta lub karty (obligatoryjnego lub dobrowolnego),
  • wypłat gotówki w oddziale,
  • wypłat gotówki w bankomatach innej sieci lub zagranicą,
  • ustanowienie i anulowanie polecenia zapłaty lub zlecenia stałego,
  • papierowych lub elektronicznych wyciągów z konta.

Oczywiście, przeglądając oferty bankowe, znajdziesz niejedno konto biznes, z którego korzystanie nie pociąga za sobą nawet złotówki opłaty. Musisz jedynie dobrze dopasować ofertę do swoich możliwości, a tym samym wybrać faktycznie najlepsze konto firmowe.

Konto osobiste czy firmowe?

Warto wspomnieć jeszcze, że - o ile nie zatrudniasz pracowników i nie rozliczasz VAT-u z fiskusem - nie musisz zakładać konta firmowego. W jednoosobowej działalności gospodarczej można posługiwać się kontem osobistym. Sprawdź, która opcja, będzie dla ciebie bardziej opłacalna.