Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy każdy może zostać managerem?

manager
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Czy managerem trzeba się urodzić, czy może każdy z nas dałby radę objąć to stanowisko i osiągać sukcesy korzystając ze szkoleń managerskich? To pytanie od zawsze zaprząta głowę teoretyków zarządzania, którzy starają się zbudować profil lidera idealnego.

Tymczasem praktyka wielu organizacji pokazuje, że osoby obejmujące stanowiska managerskie nie zawsze są w pełni przygotowane do pełnienia tej roli. Często są to osoby, które awansują na stanowisko lidera ze względu na swoją szeroką wiedzę specjalistyczną lub dlatego, że ich firma nie przewidziała dla nich dalszych ścieżek rozwoju. Jak zatem odpowiedzieć na pytanie, kto może zostać liderem oraz powinno wyglądać jego szkolenie managerskie?

Środowisko pracy managera - jak na nie patrzeć, by osiągać sukcesy

Trenerzy prowadzący szkolenia managerskie dla ugruntowanych marek, takich jak Apple czy Geico odkryli, że pracę managera można z powodzeniem porównać do roli ogrodnika i podzielili się tą refleksją na łamach Harvard Business Review. Poniżej postaram się obrazowo przedstawić tę metaforę, ponieważ uważam, że bardzo trafnie przedstawia ona środowisko pracy managera.

Wyobraź sobie, że masz ogród, a w nim kilka gatunków ciekawych roślin, z których każda ma inne wymagania pielęgnacyjne. To do twoich zadań należy zapewnienie im wszystkich niezbędnych elementów do prawidłowego rozwijania się i kwitnienia. Z tym że każda roślina ma swoje indywidualne potrzeby, a ogród oferuje określone warunki. Właśnie dlatego, gdy któryś z kwiatów zaczyna niedomagać, musisz sprawdzić, czy ma on wystarczającą ilość wartości odżywczych, słońca, odpowiednią glebę, warunki atmosferyczne etc. Jak podkreślają eksperci ds. szkoleń managerskich, podobnie powinna wyglądać praca liderów zespołów. Ci, którzy biorą odpowiedzialność za zapewnienie pracownikom odpowiedniego środowiska do efektywnej pracy i wzrostu, w działaniu okazują się dużo bardziej efektywni. Często mają lepsze wyniki takich obszarach, jak minimalizowanie rotacji, a także utrzymanie zaangażowania i wyników finansowych. Osoba na stanowisku managerskim powinna podchodzić do budowania swojego zespołu tak, jak ogrodnik, chcący pielęgnować i rozwijać swój ogród.

Kluczowe szkolenia managerskie - absolutny must have

Budowanie wspierającego środowiska pracy nie jest prostym zadaniem. Na szczęście wiele kompetencji oraz umiejętności można zdobywać, a także doskonalić podczas szkoleń managerskich. Poniżej znajdziesz trzy kluczowe obszary, które powinny być rozwijane podczas pełnienia funkcji lidera zespołu:

  • Trening kompetencji miękkich - Szkolenia managerskie, na które warto zwrócić uwagę w tym obszarze to: umiejętność pracy w zespole, skuteczna komunikacja interpersonalna, analiza transakcyjna w miejscu pracy, efektywność w pracy zdalnej, umiejętność podejmowania decyzji pod presją, myślenie systemowe i strategiczne, rozwijanie kreatywności i innowacyjności.
  • Organizacja pracy - Kluczowe szkolenia managerskie w tym obszarze to: zarządzanie czasem z wykorzystaniem techniki kaizen, zarządzanie przez cele, zbudowanie efektywnego systemu pracy, kurs przybliżający narzędzia IT wspierające efektywność managera i zarządzanie zespołami, dobieranie członków i analiza zespołu projektowego, monitorowanie wyników i wskaźników.
  • Zarządzanie zespołem - Jeżeli chcesz wzmacniać ten obszar, skorzystaj z tych szkoleń managerskich: delegowanie zadań i przekazywanie odpowiedzialności, budowanie zaangażowania pracowników, zarządzanie zespołem rozproszonym, rozwiązywanie konfliktów, zarządzanie zmianą w organizacji, efektywne prowadzenie spotkań zespołowych, prowadzenie rozmów rozwojowych, rekrutacja.

Czy zatem każdy może zostać managerem?

Manager rozumie wagę wiedzy i indywidualnego wkładu każdego z pracowników. Jeżeli ktoś nie utożsamia się z tą prawdą, to nie będzie skutecznym managerem. Jeżeli jednak lubisz ludzi i jesteś ich ciekawy, to stanowisz dobry materiał na lidera. Całą resztę wiedzy, na temat zarządzania, delegowania i motywowania, możesz zdobyć na organizowanych przez Akademię Rozwoju Kompetencji szkoleniach managerskich, na które serdecznie zapraszamy.