Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Koszty okołokredytowe. Co musisz wiedzieć, zanim weźmiesz kredyt hipoteczny?

Koszty okołokredytowe
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Rozważasz zaciągnięcie kredytu hipotecznego? Na pewno porównujesz oferty różnych banków i starasz się obliczyć wysokość raty kredytu. I słusznie! Pamiętaj jednak, że koszty kredytu hipotecznego to nie tylko odsetki i prowizja banku. Dowiedz się, czym są koszty okołokredytowe i nie daj się zaskoczyć!

Podstawowym kosztem kredytu hipotecznego jest oprocentowanie. Składa się ono z marży banku oraz składki bazowej WIBOR. Kredytobiorca ponosi również koszty prowizji, którą bank nalicza z tytułu udzielenia finansowania. Na tym jednak nie koniec. Poznaj koszty okołokredytowe, zarówno te naliczane przez bank, jak i pozabankowe.

Promesa kredytowa

Promesa kredytowa to złożone na piśmie zobowiązanie banku do udzielenia określonej kwoty kredytu hipotecznego. Bank udziela jej zwłaszcza w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego. Taka promesa stanowi zabezpieczenie dla sprzedającego nieruchomość – może mieć on pewność, że kupujący ma zdolność kredytową i otrzyma pieniądze od banku.

Koszt wystawienia promesy wynosi zazwyczaj nie więcej niż 400 zł, jednak bank może również wystawić taki dokument bezpłatnie.

Ubezpieczenia

Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego niektóre ubezpieczenia są dobrowolne, inne z kolei obowiązkowe. Do tej drugiej grupy należy zaliczyć ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie pomostowe, opłacane do momentu uzyskania wpisu w księdze wieczystej o ustanowieniu hipoteki, czy ewentualne ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Wykupienie polisy na życie czy ubezpieczenia od utraty pracy nie jest obowiązkowe, jednak niektóre banki mogą uzależniać od tego wydanie pozytywnej decyzji kredytowej. Ponadto wykupienie takiego ubezpieczenia często umożliwia zaciągnięcie pożyczki na preferencyjnych warunkach, np. bank obniży prowizję.

Koszty sądowe i notarialne

Każdego nabywcę nieruchomości czeka wizyta u notariusza. Opłatę za sporządzenie odpowiedniego aktu notarialnego ustala kancelaria, jednak jej maksymalna wysokość jest określona odgórnie i zależy w dużej mierze od wartości nieruchomości.

Ponadto kredytobiorcę czekają formalności w Sądzie Rejonowym związane z uzyskaniem wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Opłata za wpis własności do księgi wieczystej wynosi 200 zł, drugie tyle trzeba zapłacić za wpis hipoteki.

Opłaty w Urzędzie Skarbowym

Szukasz nieruchomości na rynku wtórnym? Przygotuj się na dodatkowe opłaty. W przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym od osoby fizycznej kupujący musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, w skrócie PCC. Wynosi on 2 proc. wartości nabywanej nieruchomości.

Gubisz się w kosztach kredytu? Skorzystaj z pomocy Biliti!

Kredyt hipoteczny to poważna decyzja na lata. Początkowo realne do spłaty kredytowanie może okazać się w konsekwencji za ciężkie do udźwignięcia. Połączenie wielu zobowiązań w jedno pomoże usystematyzować i ujednolicić płatności. Masz kredyt hipoteczny i zastanawiasz się nad konsolidacją? Skontaktuj się z Biliti!