Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy można znaleźć pracę w branży opieki w Niemczech bez znajomości języka?

opieka osób starszych
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Nie da się ukryć, że branża opieki nad osobami starszymi jest w dzisiejszych czasach gwarancją pewnego i stabilnego zatrudnienia. Nie możemy więc się dziwić, że wiele osób decyduje się na to, by zmienić swój dotychczasowy zawód i zdecydować się na walkę o swoją, lepszą przyszłość. Trzeba sobie jedna jasno powiedzieć, że warunki jakie są oferowane przez polskich pracodawców nie są uważane za satysfakcjonujące. Głównie odnosi się to do poziomu wypłat, który jest najniższy na terenie całej Unii Europejskiej. Jednocześnie posiadanie odpowiednich kwalifikacji i ukończenie szkoleń zawodowych pozwala na rozwijanie swoich skrzydeł w tej branży w kraju naszego zachodniego sąsiada, czyli w Niemczech. Jednak czy można starać się o zatrudnienie w niemieckiej branży opieki, jesli nie znamy lokalnego języka?

Praca w branży opieki w Niemczech - czy łatwo jest znaleźć zatrudnienie?

Jeśli tylko zdecydujemy się na poszukiwanie pracy w branży opieki nad osobami starszymi w kraju naszego zachodniego sąsiada, wówczas ogłoszeń typu "praca opiekunka niemcy od zaraz" jest niezliczona ilość. Głównie wynika to z faktu, że Niemcy przeżywają prawdziwy kryzys kadrowy, szczególnie jeśli chodzi o pracowników wykwalifikowanych i wyszkolonych do opieki nad osobami starszymi. Właśnie dlatego, niemiecki rynek pracy otworzył się na opiekunów i opiekunki z innych krajów, w tym właśnie z Polski. Można nawet powiedzieć, że tacy pracownicy są wyjątkowo poszukiwani. Niemniej jednak trzeba wiedzieć, jak takich ogłoszeń o pracę szukać, a także trzeba posiadać odpowiednie kursy i szkolenia zawodowe. To właśnie dzięki takim "dokumentom" o wiele łatwiej będzie nam znaleźć zatrudnienie na rynku pracy w kraju naszego zachodniego sąsiada i otworzyć sobie drogę do znacznie wyższych zarobków.

Czy można ubiegać się o zatrudnienie w niemieckiej branży opieki bez znajomości języka?

Wspomniane już zostało, że niemiecka branża opieki zmaga się z kryzysem kadrowym. W efekcie pracodawcy musieli znacznie obniżyć swoje wymagania względem przyszłych osób, które zostaną zatrudnione. Można nawet zaznaczyć, że opieka osób starszych niemcy bez znajomości języka to obecnie jeden z najpopularniejszych i najczęściej dodawanych ofert pracy. Nie musimy więc znać biegle język niemiecki, by starać się o zatrudnienie u tamtejszego pracodawcy. Niemniej jednak - co zostało już powiedziane - musimy posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, które zastąpią nam brak znajomości lokalnego języka. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na pracę.