Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


W co zainwestować 5000 zł?

karty płatnicze
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Wskutek inflacji oszczędności trzymane w banku mogą jedynie tracić na wartości. Proces ten przyspiesza w czasach kryzysu, z jakimi mamy aktualnie do czynienia. Jeżeli nie chcesz, aby gromadzony przez Ciebie kapitał topniał w oczach, musisz dobrze zastanowić się nad jego ulokowaniem.

Do dyspozycji masz zarówno różnego rodzaju aktywa finansowe, jak i otwarcie własnego biznesu. W naszym poradniku podpowiemy Ci, w co najlepiej zainwestować niewielkie kwoty, takie jak 5000 zł.

1. Własny sklep internetowy

Otwarcie sklepu internetowego to aktualnie jeden z najpopularniejszych pomysłów na własny biznes. Kapitał inwestycyjny rzędu 5000 zł w zupełności wystarczy, aby wcielić go w życie. Nie musisz bowiem przejmować się wydatkami na usługi programistyczne. Dzięki nowoczesnym platformom e-commerce z łatwością samodzielnie uruchomisz stronę sklepu. Dostęp do wszelkich niezbędnych funkcji zyskasz za sprawą miesięcznego abonamentu w wysokości kilkudziesięciu — stu kilkudziesięciu złotych.

Większe koszty mogą wiązać się z zakupem asortymentu do sklepu. Przeznaczysz na niego prawdopodobnie większość swoich oszczędności. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wydatki te dodatkowo obniżyć. Taki cel osiągniesz choćby poprzez sprzedaż ręcznie robionych artykułów. Ich pozyskanie będzie zdecydowanie tańsze niż zakup towaru w hurtowni lub u producenta. W ten sposób możesz zaopatrzyć swój sklep między innymi w biżuterię, ozdoby do mieszkania, odzież i dodatki czy meble.

Zakładając własny sklep internetowy, nie musisz obawiać się żadnych ukrytych kosztów. Wystarczy, że wykorzystasz kompleksowe oprogramowanie e-commerce, takie jak na przykład Sky-Shop. Ceny pakietów w jego przypadku zaczynają się już od 69 złotych miesięcznie, a abonament obejmuje dostęp do wszelkich niezbędnych narzędzi sprzedażowo-marketingowych. Zaliczają się do nich między innymi:

  • szablon sklepu RWD i prosty kreator stron,
  • hosting dla sklepu,
  • mail w domenie sklepu,
  • mini-system księgowy,
  • zaawansowane funkcje SEO,
  • automatycznie aktualizacje oprogramowania,
  • profesjonalne wsparcie techniczne.

Jak więc widzisz, nie potrzebujesz dużego kapitału, aby samodzielnie otworzyć i prowadzić sklep internetowy. Inteligentna platforma e-commerce pozwoli Ci zautomatyzować większość kluczowych procesów bez konieczności ponoszenia uciążliwych kosztów. Zgromadzony kapitał możesz więc przeznaczyć przede wszystkim na pozyskanie asortymentu oraz działania marketingowe.

2. Sklep internetowy w dropshippingu

Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów prowadzenia sklepu internetowego jest sprzedaż w dropshippingu. To innowacyjny model, który pozwala wyeliminować z równania koszty związane z logistyką. Za składowanie, pakowanie i wysyłkę towarów odpowiadają bowiem współpracujące z Tobą hurtownie. Dzięki temu nie musisz nawet dysponować kapitałem umożliwiającym kupno czy najem powierzchni magazynowej.

To tylko jeden z wielu plusów dropshippingu. Ogromną zaletę stanowi również redukcja ryzyka inwestycyjnego. W modelu tym za zakupione w hurtowni produkty płacisz dopiero w momencie, gdy otrzymasz na nie zamówienie od klienta. Oznacza to, że nie musisz nabywać asortymentu z wyprzedzeniem, narażając się na ewentualne straty w przypadku niezrealizowania zakładanego planu sprzedaży.

W dropshippingu poza pieniędzmi oszczędzasz również czas. Przekazując logistykę sklepu internetowego zewnętrznemu operatorowi, możesz skupić się na rozwijaniu swojej marki i ekspansji biznesu. Zapewni Ci to dynamiczne zwiększanie przychodów. Warto zainteresować się także dodatkowymi studiami lub pracą na etacie, ponieważ w ten sposób podniesiesz swoją wartość na rynku, umożliwiając sobie jeszcze lepsze zarobki w przyszłości.

3. Akcje i obligacje

Jeśli 5000 zł to dla Ciebie za mało, aby wejść na rynek z własną działalnością gospodarczą, to jeszcze nic straconego! Oszczędności możesz pomnażać, inwestując w różnego rodzaju aktywa finansowe. Nie stanowią one gwarancji zysków, zwłaszcza w krótkim terminie, ale przy odpowiednim podejściu mogą zabezpieczyć Twój kapitał przed inflacją. Jeżeli dobrze zaplanujesz swoją strategię inwestycyjną i wykażesz się cierpliwością, wartość 5000 zł zdecydowanie wzrośnie na przestrzeni lat.

Do podstawowych aktywów finansowych należą akcje i obligacje. Te pierwsze odznaczają się wyższym poziomem ryzyka, ale i potencjalnie wyższymi zyskami (lub stratami). Te drugie z kolei przeznaczone są raczej dla osób ceniących sobie stabilność i bezpieczeństwo, lecz pomnażają kapitał w wolniejszym tempie. Pamiętaj, aby nie inwestować wszystkich środków w jedno aktywo. Przy operacjach tego typu najważniejsza jest dywersyfikacja, pozwalająca zminimalizować ryzyko i dostosować portfel do zmieniającej się sytuacji ekonomicznej.

Jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie, możesz zainteresować się produktami, które od razu dywersyfikują zawartość portfela. W taki sposób działają na przykład fundusze inwestycyjne. Mogą one obejmować zarówno akcje oraz obligacje, jak i metale szlachetne czy surowce. Zanim podejmiesz jednak jakąkolwiek decyzję o ulokowaniu swoich środków, dobrze zapoznaj się z zasadami działania poszczególnych narzędzi i sprawdź, co obejmują.

Dla inwestorów z niewielkim doświadczeniem ciekawym produktem w tym obszarze okażą się również obligacje indeksowane inflacją. Są one sprzedawane przez państwo, a stopa ich zwrotu zależy od wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Stanowią jedno z najbezpieczniejszych — choć niekoniecznie najbardziej dochodowych — rozwiązań wśród aktywów finansowych. Idealnie nadają się jednak do pomnażania wartości nawet tak niewielkich kwot jak 5000 zł.

4. Lokaty i konta oszczędnościowe

Jeżeli nieprzewidywalność akcji i obligacji zniechęca Cię do zakupu tego typu aktywów, zawsze możesz zdecydować się na bezpieczne lokaty lub konta oszczędnościowe. Jeszcze parę lat temu takie narzędzia trudno było uznać za inwestycję, gdyż ich wyjątkowo niskie oprocentowanie zazwyczaj nie przekraczało nawet poziomu inflacji. Dziś jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ banki zacięcie rywalizują obecnie o pieniądze klientów. Stawki wzrosły więc z poziomu 1 — 3% do nawet 8%. To w zasadzie gwarantowany zysk.

Otwarcie lokaty czy rachunku oszczędnościowego sprowadza się do kilku prostych kroków, z którymi poradzi sobie dosłownie każdy. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów ani dostępu do zaawansowanych narzędzi. Najczęściej produkty tego typu dostępne będą w banku, z którego usług korzystasz, lecz zawsze możesz założyć nowy rachunek, jeśli okaże się, że oferta konkurencji jest bardziej atrakcyjna. Pamiętaj jedynie o tym, że wszystkie dochody kapitałowe objęte są tak zwanym podatkiem Belki, który wynosi obecnie 19%.

5. Inwestycja w siebie

Wśród sposobów na zagospodarowanie 5000 zł nie sposób pominąć inwestycji w siebie. To często najprostszy sposób na zwiększenie zarobków. Pamiętaj, że stanowi ono drugi — po oszczędzaniu pieniędzy — filar bogacenia się. Mądre lokowanie zgromadzonego kapitału to dopiero trzeci krok w tym procesie.

Nie wahaj się więc, aby zafundować sobie kosztowny kurs lub zapisać się na lekcje języka obcego. Możesz też zainwestować w branżową literaturę bądź profesjonalny program komputerowy. Wszystko zależy od tego, w jakim obszarze działasz i czego potrzebujesz do awansu lub pozyskania nowych klientów. Ciągłe rozwijanie wiedzy i kompetencji zagwarantuje Ci większe możliwości na rynku, które z łatwością wykorzystasz do poprawy swojej sytuacji finansowej.

W co zainwestować 5000 zł? Podsumowanie

Chcąc zainwestować oszczędności rzędu 5000 zł, możesz skorzystać z wielu rozwiązań, które różnią się poziomem ryzyka oraz wymaganiami w zakresie Twoich zasobów czasowych. Jeżeli chcesz wziąć sprawy w swoje ręce i masz pomysł na własną markę, wejdź na rynek e-commerce! Jeśli jednak wolisz skupić się na zwiększaniu zarobków, pozwalając nadwyżkom na samodzielne pomnażanie wartości, zacznij inwestować w siebie i przeznaczać zyski na aktywa finansowe. Ostateczna decyzja powinna zależeć wyłącznie od Twoich predyspozycji i posiadanych kompetencji.