Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Organizacja imprez integracyjnych – jak robić to dobrze?

impreza integracyjna
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Imprezy integracyjne nie są już wydarzeniem, które polskie firmy i korporacje widują i podziwiają jedynie w amerykańskich serialach o rekinach biznesu. Wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia, które mają na celu scalić zespól i wspierać tak zwany „team building” (ang. budowanie zespołu) na stałe wpisały się w kalendarz rodzimych podmiotów gospodarczych. Jak wszędzie na świecie, takie eventy odbywają się z większym lub mniejszym sukcesem. Od bardzo udanych bankietów połączonych z prezentacjami i warsztatami, po niezwykle przaśne imprezy taneczne zakończone kacem i wieloma rzeczami, o których pracownicy woleliby zapomnieć – tak prezentuje się wachlarz wydarzeń dziejących się w kraju między Odrą a Bugiem. Jak nie dopuścić do tego drugiego scenariusza? Czy organizacja imprez integracyjnych to musi być trudna i męcząca dla organizatorów? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Co to jest impreza integracyjna?

W prostych słowach, jest to przedsięwzięcie organizowane dla pracowników i personelu danej firmy. Bardzo ważnym aspektem jest „nieroboczy” charakter tego dnia (lub dni), a nasza kadra ma w tym okresie zapomnieć o obowiązkach pracowniczych i skoncentrować się na mniej lub bardziej aktywnej rozrywce. Wydarzenie może mieć charakter imprezy, bankietu, prezentacji, warsztatów a nawet wieczorku tematycznego wypełnionego grami i zabawami rodem z danego klimatu. Nie jest to jednak jedynie prywatka dla naszych podwładnych. Swoistym „podprogowym” działaniem ma tu być scalanie zespołu i budowanie relacji i więzi między pracownikami, aby takie właśnie relacje pomagały im lepiej ze sobą współpracować, a tym samym osiągać cele firmy. Dlatego też, zwykłe wieczorne popijawy czy ogniska to już raczej przeżytek, ale o tym w kolejnym paragrafie.

Jakie atrakcje zapewnić na imprezie integracyjnej?

W tym zakresie panuje absolutna wolna amerykanka, a firmy i agencje eventowe prześcigają się w pomysłach na organizację czasu podczas takich przedsięwzięć. Doskonale w tym aspekcie sprawdza się „olimpiada firmowa”, w trakcie której pracownicy rywalizują ze sobą w zabawnych konkurencjach w ramach przyjaznego współzawodnictwa. Większe firmy organizują pikniki z konkursami, pysznym jedzeniem  i możliwością spędzenia czasu zarówno z kolegami i koleżankami z firmy jak i z własną rodziną. Paleta pomysłów ma nieskończenie wiele barw – od kilkudniowych wypadów w góry ze spływami kajakowymi po ciekawe warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

event firmowy

Dlaczego warto zlecić organizację imprezy integracyjnej profesjonalistom?

Zarówno mała jak i duża impreza dla pracowników firmy to nie lada wyzwanie. Całe zaplecze techniczne (na przykład w przypadku koncertów lub warsztatów), plan działania (w trakcie imprez tematycznych lub wypadów do Escape Roomów) i tym podobne aspekty często umykają „wolnym elektronom” organizacji eventów. Eventy integracyjne to dzisiaj zadanie dla profesjonalistów, którzy zadbają o każdy najdrobniejszy szczegół. Naszym celem jest pozostawienie pracowników w dobrych nastrojach, dostarczenie im przeżyć i wspomnień i integrację naszego personelu, co w przypadku próby samowolnego zarządzania takim przedsięwzięciem może skończyć się źle na bardzo wiele sposobów. Agencja eventowa zadba o naprawę wszelkich usterek, zastąpienie gości lub ekspertów, którzy w ostatniej chwili odwołają udział i chętnie pomogą w razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań. Jest to pomoc nie do przecenienia w trakcie dynamicznych i nieprzewidywalnych imprez, jakimi są imprezy integracyjne.