Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak urządzić wnętrze biura? Jaki styl mebli i kolory wybrać?

wnętrze biura
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Wydaje się oczywiste, że wnętrze biura wywiera realny wpływ na działanie firmy. Czy jednak to stwierdzenie znajduje potwierdzenie w badaniach naukowych? Na czym miałby polegać związek między wnętrzem biura a jego funkcjonowaniem? Jakim stylom warto się przyjrzeć?

Dlaczego warto zadbać o wybór stylu biura?

Pytanie to zaprząta głowę zarówno przedsiębiorców udoskonalających swoje firmy, jak i naukowców. Nie brakuje badań, które potwierdzają, iż plan oraz sposób urządzenia biura ma niebagatelny wpływ na samopoczucie i funkcje poznawcze pracujących w nich osób[1].

Powodów, dla których warto odpowiednio przemyśleć projekt siedziby lub office’u firmy, jest wiele. Zwróćmy uwagę na dwa z nich.

Biuro jako wizytówka firmy

Wystrój biura ma wpływ na postrzeganie go przez osoby odwiedzające, co z kolei determinuje ich opinie na temat całej firmy lub organizacji. Doskonale podsumowują to badania opublikowane na łamach czasopisma naukowego Forest Products Journal[2]. Taki wnioski nie powinny nikogo dziwić – biuro firmy jest jednym z jej najważniejszych produktów.

Biuro oddające charakter organizacji

Biuro to jednak znacznie więcej niż wizytówka. Według wspomnianych badań środowisko biura uwydatnia charakter organizacji do tego stopnia, że jest w stanie wpłynąć na nastroje, zachowania i decyzje odwiedzających je osób.

Style wystroju wnętrz biurowych

Jak urządzić biuro? Oto kilka propozycji stylów wystroju wnętrz, które harmonizują z obecnymi trendami oraz pozwalają na praktyczne rozplanowanie przestrzeni.

Biuro w stylu loftowym

Loft lubi wysokie sufity i otwarte przestrzenie. Poza tym nie boi się widocznych elementów konstrukcyjnych (na przykład rur) oraz surowych akcentów, takich jak betonowe sufity. W stylu loftowym pierwsze skrzypce gra minimalizm.

Minimalistyczny styl skandynawski

A skoro o minimalizmie mowa, należy wspomnieć o stylu skandynawskim. Tu, tak samo jak w przypadku loftu, warto kierować się zasadą „im mniej, tym lepiej”. Poza tym styl skandynawski lubi jasne barwy, drewniane elementy oraz ozdoby inspirowane kulturą północy.

Styl industrialny

W stylu industrialnym rządzą materiały popularne w erze przemysłowej, takie jak krokwie dachowe, naga cegła, ciężki metal oraz widoczne elementy instalacji. Poza tym wystrój industrialny rezonuje z wysokimi pomieszczeniami, przeszklonymi powierzchniami i otwartą przestrzenią.

Nowoczesne biuro

Nowoczesny styl jest minimalistyczny i sprzyja kreatywności. Proste formy elementów wystroju dodają wnętrzom lekkości. W nowoczesności raczej unika się różnorodności kolorystycznej – dominują tu głównie odcienie szarości i bieli.

Biuro w starym stylu

Przetarte skóry, masywne meble drewniane, a może ozdoby rodem z ubiegłych dekad? Opcji masz mnóstwo. Możesz skręcić w stronę vintage lub zainspirować się na przykład stylem retro – wybór należy do ciebie.

Bez względu jednak na to, na jaki wystrój się zdecydujesz, musisz zadbać o funkcjonalność biura. W tym pomogą ci praktyczne rozwiązania, takie jak budka telefoniczna w biurze od Hushoffice. Warto się zapoznać z funkcjonalnymi rozwiązaniami, zanim przystąpisz do projektowania nowej przestrzeni.

[1]https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0003687090901976

[2] https://www.proquest.com/openview/c5a8c4f0f57b71ea4f6c391e503a2e76/1?pq-origsite=gscholar&cbl=25222