Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Protokół zgromadzenia wspólników spółki z o.o ma dobry początek

zgromadzenie wspólników spółki
fot.: freepik.com
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Założenie spółki i jej funkcjonowanie wymaga zapoznania się z przepisami regulującymi działalność spółki. Jedną z regulacji jest protokół zgromadzenia wspólników spółki, który zawierać powinien spis uchwał wyznaczających ramy działalności, rozliczenia finansowego i najistotniejsze kwestie wymagające decyzji wspólników.

Pierwsze zgromadzenie i protokół uchwał

Założenie spółki to początek przygody z działalnością gospodarczą w formie spółki. Jak sama nazwa wskazuje spółka to rodzaj aktywności przedsiębiorstwa oparty na współpracy wspólników decydujących do działalności, odpowiedzialnych za decyzje spółki. Pierwsze zgromadzenie wspólników powinno ustalić kluczowe kwestie takie jak zastosowanie sprawozdawczości finansowej, czy uchwalić wynagrodzenie członka zarządu z tytułu pełnienia funkcji. Równie ważną uchwałą jaka winna zapaść na pierwszym zgromadzeniu wspólników powinna być uchwała o powołaniu pełnomocnika do reprezentacji spółki wobec zarządu. Nie jest to katalog zamknięty uchwał, ale lista uchwał najczęściej podejmowanych na zgromadzeniu wspólników. Podsumowaniem zgromadzenia winien być protokół zgromadzenia wspólników spółki z o.o. wzór, dzięki któremy uchwały będą mieć swoja skuteczność. Jeśli nie do końca wiemy jak sporządzić taki protokół warto skorzystać z uniwersalnego wzoru protokołu, jaki można dostosować do swoich potrzeb.

Wsparcie prawne

Samodzielne opracowanie dokumentów spółki jest możliwe, jednak wspólnicy spółki wcale nie muszą mieć wiedzy prawnej, ani ochoty czasu na poświęcanie czasu na przygotowanie chociażby protokoły zgromadzenia wspólników. Na rynku dostępne są niedrogie usługi pomocy prawnej z zakresu działalności spółek z o.o.. Kancelarie prawne oferują nie tylko wzory protokołu zgromadzenia ale również pomoc w sporządzeniu umowy spółki i szereg innych dokumentów wymaganych prawem, aby spółka mogla funkcjonować w pełni legalnie i poprawnie. Korzystając z wzorów pism dostępnych odpłatnie za pośrednictwem kancelarii prawnej otrzymamy zarówno wzor pisma w wersji do edycji, jak również szereg komentarzy do dokumentu z interpretacją przepisów, praktyki. Oprócz samego protokołu wzór zawiera wzory uchwał najczęściej podejmowanych podczas zgromadzenia wspólników, wzór listy obecności. Co więcej zdając sobie sprawę z kilku możliwości przeprowadzenia zgromadzenia wspólników spółki, czy to po formalnym zwołaniu czy też bez zwołania, wzór zawiera dwie wersje dokumentów na każdą z opcjonalnych okoliczności.

Dodatkowe wsparcie

Decydując się na zakup wzoru kupujemy gotowy produkt, jeśli jednak potrzebujemy indywidualnej pomocy, konsultacji czy to zamiast wzoru protokołu czy też po zakupie wzoru, istnieje taka możliwość. Zarówno stacjonarnie jak i online istnieje możliwość zgłaszania pytań i wątpliwości z zakresu prowadzenia spółki, jej obsługi prawno-finansowej. Zdarzyć się może, że mamy wątpliwości, czy nasze decyzje są właściwe, czy nasza interpretacja zapisów prawnych jest odpowiednia.