Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak korzystnie wybrać lokatę?

lokata bankowa
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Pieniądze mają taką właściwość, że szybciej znikają, niż się pojawiają. Metodę zatrzymania tego procesu poprzez oszczędzanie „do skarpety” można włożyć między bajki. To nie jest dobry sposób na powiększanie zysków i z praktycznego punktu widzenia nie jest także bezpieczny. Lepiej postawić na lokatę, wystarczy wybrać tylko tą najlepszą. Pytanie, jak to zrobić? Zachęcamy do przeczytania tekstu poniżej.

Co to jest lokata bankowa?

Lokata bankowa nazywana również lokatą terminową lub depozytem bankowym polega na zwiększaniu ilości odsetek na koncie. Zaoszczędzone środki są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym do kwoty stu tysięcy euro. W przypadku, gdy któryś z banków zbankrutuje i niestety posiadaliśmy w nim ulokowane środki, to do tej wartości inne instytucje finansowe składają się na zwrot pieniędzy.

Przy zakładaniu lokaty podpisujemy z bankiem umowę, w której zawarta jest kwota depozytu oraz czas, na jaki będą trzymane na niej środki. Jedną z bardziej istotnych spraw dla klienta jest określenie wartości naliczanych odsetek. Dobrze jest pamiętać, że są one pomniejszone o dziewiętnaście procent podatku od zysków kapitałowych, tak zwanego podatku Belki.

Główną cechą lokaty jest to, że pozostawia się tam odłożone pieniądze od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Najczęściej przez ten okres funduszy nie można wykorzystywać. W innym wypadku umowa zostaje zerwana i nie zostaną wypłacone żadne odsetki, nawet jeśli byliśmy bardzo blisko zakończenia trwania umowy między nami a bankiem.

Są to surowsze warunki niż na przykład przy koncie oszczędnościowym, gdzie jest możliwość comiesięcznej wypłaty bez żadnych obwarowań. Jednak dla lokaty nagrodą za brak dostępu do środków przez dany okres jest wyższe oprocentowanie.

Jak wybrać lokatę, która będzie najlepsza?

Wchodzenie na różne strony banków i próba określenia, która lokata jest najtrafniejszym wyborem, mija się z celem. Po co tracić czas, jeśli można wykorzystać do tego zestawienia ofert w jednym miejscu? Dobrze postawić na obiektywną porównywarkę, jaką jest ranking lokat na wskoczpokase.pl.

Znajdziecie tutaj rzetelne opisy najlepszych produktów bankowych, promocji, rabatów, ale także właśnie lokat.

W przejrzysty sposób pokazane są najlepsze oferty. Kryteria oceniania lokat są widoczne i dotyczą oprocentowania oraz wartości kwoty maksymalnej i minimalnej, jaką możemy powierzyć bankowi. Także ważnym warunkiem, który warto znać i dobrze odczytać na stronie, jest czas, na jaki można założyć lokatę. Podana jest też informacja, czy dany bank wymaga założenia lub posiadania konta osobistego. Warto brać ten czynnik pod uwagę, bo może być związany z dodatkowymi, niespodziewanymi kosztami.

Posiadanie lokaty jest to bezpieczne przechowywanie pieniędzy na dłuższy okres. Przez to, że ten sposób na pomnażanie swojego kapitału nie jest ryzykowny, oprocentowanie nie jest zbytnio wysokie. Bardzo dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy mają odpowiednią ilość funduszy i chcą je zamrozić na dłuższy czas oraz mogą pozwolić sobie na niesięganie po nie. Natomiast najlepszym sposobem na porównanie lokat jest ranking na wskoczpokase.pl.