Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Odliczenia podatkowe na OPP

odliczenia podatkowe
fot.: freepik.com
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Popularny 1% na organizacje pożytku publicznego tudzież na osoby, dzieci niepełnosprawne, szczytne cele, akcje wymaga aktualizacji po zmianach wchodzących w życie z Nowym Polskim Ładem, który przede wszystkim podwyższył kwotę wolna od podatku. To właśnie ta zmiana spowodowała, że wielu beneficjentów jednego procenta straci, gdyż osoby które dotąd wpłacały drobne kwoty od swojego podatku, tego nie uczynią z uwagi na zwolnienie z podatku.

Każdy grosz się liczy

Sumy jakie potrafią wpłynąć z tzw. 1% na konto OPP bywają imponujące, ale jest to zasługa często tysięcy osób, które dokładają się po złotówce, kilka złotych, czasem kilkaset złotych. Dla wielu instytucji dosłownie każdy grosz pozyskany z odliczeń 1% jest ważny. Kampanie uświadamiające podatnikom ten fakt pomagają tysiącom dzieci, chorym, zwierzętom itd. Organizacji pożytku publicznego uprawnionym do zbierania środków jest w Polsce tysiące. Ponadto trzeba pamiętać, iż wiele fundacji prowadzi na rzecz swoich podopiecznych tak zwane subkonta. Dzięki indywidualnym kontom można wpłacać środki na konkretny cel, danej osoby. Niestety wraz ze wzrostem kosztów obsługi fundacji wprowadzane są także opłaty za obsługę finansową środków. Należy zauważyć, że środki te nigdy nie są przekazywane danej osobie w żywej gotowce czy przelewem a mają formę refundacji. Obsługa faktur do refundacji, wniosków i dokumentów potwierdzających zasadność wydania pieniędzy na określony cel wymaga pracy kwalifikowanych księgowych.

Przedsiębiorcy szansą dla OPP

Oprócz osób fizycznych wpłat na OPP dokonywać mogą przedsiębiorcy. To spory zastrzyk finansowy dla szeregu fundacji i stowarzyszeń, a docelowo również dla poszczególnych osób zbierających środki 1% na rehabilitację, leczenie itp. Niestety wciąż wiele firm nie ma świadomości, iż odprowadzenie środków na OPP może być dla nich korzystne, a przy tym użyteczne dla osób, którym tak zależy na każdym groszu. Prowadzenie księgowości Bydgoszcz przez kwalifikowaną księgową pomoże rozeznać się w rozliczeniach podatkowych, odliczeniach na poczet OPP. Korzystają z usług księgowej można być pewnym, że darowizna zostanie należycie rozliczona i zaksięgowana. Co ważne w przypadku firm nie chodzi jedynie o 1%, ale o darowizny przekazane na cele charytatywne, dzięki którym można zmniejszyć ostateczną kwotę podatku.

Firmowe OPP

Coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród dużych firm są własne firmowe fundacje lub innego typu OPP. Jest to sposób na pomoc swoim pracownikom, szczytnym celom, w tym naukowym, niekoniecznie charytatywnym, ale rozwoju kultury, sztuki itp. kreatywna księgowość pozwala upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, bowiem zgodnie z prawem można zasilić własną organizację środkami z firmy, która dzięki darowiźnie może zapłacić niższy podatek, a przy tym środki przekazane na OPP mogą realnie wesprzeć dany cel. z pozoru jest to proste działanie, w rzeczywistości nie jest to już tak banalne, gdyż rozliczenia OPP są wnikliwie kontrolowane, wymagają prowadzenia odrębnej księgowości, podobnie jak podmioty gospodarcze.