Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Gastronomiczny ekspres do kawy. Na co patrzeć przy wyborze?

kawiarnia
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Planujesz wyposażyć swój hotel w ekspres do kawy? A może poszukujesz sprawdzonego modelu do kawiarni? Zobacz, czym powinien charakteryzować się wysokiej jakości sprzęt, dzięki któremu zaskoczysz swoich klientów aromatem i smakiem kawowych kreacji!

Jaki rodzaj ekspresu przygotowuje najlepszą kawę?

Wyśmienita kawa serwowana w hotelu, cukierni, kawiarni czy restauracji z pewnością będzie dużym atutem obiektu. Aby zaspokoić nawet najbardziej wymagających gości, warto zdecydować się na ekspres, który będzie przygotowywał wysokiej jakości napary. Jaki ekspres do kawy do kawiarni lub hotelu warto wybrać?

Najwyższej jakości napary z mielonych ziaren kawy przygotowują ekspresy ciśnieniowe. Tego typu ekspresy pozwalają na przyrządzenie aromatycznej i pełnej smaku kawy, która ma charakterystyczną cremę, czyli piankę.

Ekspresy kawowe ciśnieniowe są dzielone na dwie główne kategorie:

  • Ekspresy kolbowe – zmielona wcześniej kawa umieszczana jest w kolbie. Takie ekspresy wymagają posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności do ich obsługi.
  • Ekspresy automatyczne – to zaawansowane urządzenia, które wyposażone są w młynki i systemy mleczne, dzięki czemu automatycznie przyrządzają różne rodzaje kaw z menu.

Wśród powyższych modeli najlepszym wyborem będą gastronomiczne ekspresy automatyczne, na przykład jak profesjonalne ekspresy Franke, które mogą być obsługiwane zarówno przez pracowników obiektu, jak i przez klientów.

Gastronomiczny ekspres kawowy – jak wybrać najlepszy model?

Ekspresy gastronomiczne występują w wielu wariantach. O czym powinno się pamiętać przy wyborze odpowiedniego modelu?

  • Wydajność ekspresu – podawana w liczbie filiżanek przygotowywanych na dzień. Należy dobrać ją do oczekiwanej liczby obsłużonych gości.
  • Możliwość podpięcia do instalacji wodnej – dzięki temu ekspres automatycznie pobiera potrzebną wodę, więc nie trzeba uzupełniać jego pojemnika. Minusem jest jednak konieczność doprowadzenia instalacji do danego miejsca lub umieszczenie ekspresu tam, gdzie jest ona dostępna.
  • Odpływ – pozwala na odprowadzanie płynu z tacki ociekowej oraz fusów.
  • Liczba zbiorników na kawę – w przypadku wyboru ekspresu do większego obiektu warto wybrać model z paroma zbiornikami o dużej pojemności.
  • Menu – duża liczba kaw oraz innych napojów pozwoli gościom na wybranie swoich ulubionych receptur. Dodatkowym plusem będzie opcja wyboru parametrów naparów.
  • Funkcja czyszczenia – automatyczne czyszczenie pozwoli na utrzymanie urządzenia w należytej czystości, co również ma wpływ na jakość naparów.

Do ekspresu można też dokupić dodatkowe wyposażenie – stację syropów, chłodziarkę do mleka, system płatności.