Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać dobre biuro rachunkowe dla małej firmy?

kasa fiskalna
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Rozpoczynając działalność obok czynności urzędowych związanych z rejestracją, jedną z pierwszych decyzji jest wybór rodzaju sprawozdawczości do urzędu skarbowego. Do wyboru mamy pełną księgowość, na którą decyduje się niewielka część małych przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność oraz księgowość uproszczoną. Jeśli chcemy podjąć dobrą decyzję, to warto zasięgnąć porady w godnym zaufania biurze rachunkowym. Rodzi się tylko pytanie, jak znaleźć i wybrać dobre biuro rachunkowe dla małej firmy?

Po pierwsze-doświadczenie biura rachunkowego

Jednym z najważniejszych aspektów, który należy koniecznie wziąć pod uwagę, decydując się na współpracę z biurem rachunkowym, jest jego doświadczenie poparte latami obecności na rynku oraz certyfikatami potwierdzającymi wiedzę. W rachunkowości nieustannie należy się doszkalać, ponieważ świat podatków, rozliczeń i ubezpieczeń społecznych to dynamiczne obszary, w których bardzo często dochodzi do zmian i pojawiania się nowych interpretacji przepisów. Jak można zweryfikować wiedzę potencjalnego biura księgowego? Najlepiej zerknąć w dostępne publicznie opinie. Jeśli pojawią się jakiekolwiek podejrzenia co do jakości świadczonych usług, warto dwa razy zastanowić się przed podjęciem współpracy. Opinie pojawiające się w wizytówce Google lub na fanpage’u na Facebooku można uznać za wiarygodne, a im więcej ich jest, tym pewniejsze będzie to źródło informacji o konkretnym biurze rachunkowym. Jeśli mamy szczęście i możemy skorzystać z czyjegoś polecenia, to warto wybrać właśnie to konkretne biuro rachunkowe, mając pewność rzetelnych rozliczeń w przyszłości.

rachunkowość

Po drugie-ubezpieczenie OC

Działające legalnie w Polsce biuro księgowe dostarczające usługi dla firm musi, zgodnie z prawem, posiadać polisę OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej wobec swoich klientów za błędy wskazane przez urząd Skarbowy w trakcie kontroli karno-skarbowej. Takie jest prawo, które z jednej strony chroni księgowych przed negatywnymi skutkami nieprawidłowych księgowań i rozliczeń, a z drugiej chroni również ich klientów od ewentualnych kar za popełnione wykroczenia. Wybierając biuro rachunkowe, warto korzystać z usług takiego, które działa legalnie. Jeśli chcemy, aby rozliczeń w naszym imieniu dokonała zaprzyjaźniona księgowa, musimy mieć na uwadze fakt odpowiedzialności przed organami podatkowymi. W sytuacji, jeśli nie mamy oficjalnej umowy, to na przedsiębiorcy spoczywa cała odpowiedzialność za prawidłowość rozliczeń. Wybór legalnie działającego biura księgowego, opłacającego ubezpieczenie, to spokojny sen w przyszłości.

Po trzecie-wielkość biura

Wybierając niewielkie biuro rachunkowe, w którym pracuje jedna osoba, czyli sam właściciel lub właścicielka biura, musimy zdawać sobie sprawę, że taka osoba może nie posiadać bogatego doświadczenia i nie obejmować swoją wiedzą wszystkich zagadnień księgowych. Rozliczenia i księgowania komplikują się, jeśli chcemy lub jesteśmy prawem zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości i ewidencjonowania rozmaitych operacji. Jeśli biuro rachunkowe nie posiada w swoim portfolio takich klientów, to może mieć problem z prawidłowym wykonaniem swojej pracy. Dodatkowo bogate doświadczenie biura księgowego i praca dla rozmaitych branż, to zawsze atut i pewność otrzymania rzetelnej usługi.

Decyzja o wyborze biura rachunkowego to decyzja trudna, a rozpoczynając prowadzenie własnego biznesu, nie jesteśmy jeszcze pewni, ile faktur będziemy wystawiać, jaka będzie ilość zatrudnionych osób. Można zdecydować się na samodzielne prowadzenie swoich ksiąg, ale wtedy trzeba mieć na uwadze fakt, że poza prowadzeniem biznesu, musimy poświęcić czas na rozliczenia, księgowania i stosowne wyliczenia. Można również od razu skorzystać z usług księgowej i wtedy te pierwsze chwile w biznesie z pewnością będą łatwiejsze, a wybierając dobre biuro rachunkowe, możemy liczyć na pomoc nawet na etapie zakładania działalności, jak i na późniejszych etapach jej prowadzenia.

Więcej na temat księgowości dla małej firmy oraz ofertę usług księgowych znajdziesz tutaj
--> https://biurokanclerz.pl/uslugi-ksiegowe-dla-firm/