Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Nieruchomości komercyjne - co warto wiedzieć?

hala magazynowa
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Obecnie dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się nieruchomości komercyjne. Warto wiedzieć, co to jest i dlaczego warto w nie inwestować.

Czym są nieruchomości komercyjne?

Co to są nieruchomości komercyjne? Są to budynki i lokale, których przeznaczeniem jest prowadzenie różnego rodzaju działalności gospodarczej. Są różne opcje, możemy mieć do czynienia z nieruchomością postawioną stricte pod usługi lub na przykład z budynkiem typu mixed-use, w którym na parterze są lokale usługowe, sklepy, a powyżej – mieszkania.

Nieruchomości komercyjne mają z założenia przynosić zysk, stanowią więc idealny obiekt inwestycji. Lokale biurowe, usługowe, handlowe, magazynowe, wielkopowierzchniowe – to wszystko może przynieść dochód inwestorowi.

Jak zarabiać na nieruchomościach komercyjnych?

Jest kilka sposobów uzyskania dochodu z nieruchomości komercyjnych. Można przede wszystkim postawić na ich wynajem. Część budynku będzie pełnić funkcję lokali usługowych, część – lokali mieszkalnych. Warto jednak mieć na uwadze komu wynajmujemy pomieszczenia przeznaczone na handel czy usługi. Jeśli na parterze apartamentowca pojawi się dobrze zaopatrzony sklep spożywczy, apteka czy siłownia, wartość mieszkań automatycznie wzrośnie. Jeżeli natomiast lokal zajmie klub z głośną muzyką czy sklep monopolowy, popyt na mieszkania w apartamentowcu może gwałtownie spaść. W nieruchomościach komercyjnych sprawdza się też tworzenie przestrzeni na zasadzie co-living. Lokale zamieszkałe są skomercjalizowane, to znaczy, że każdy lokator ma własną część, ale są też wspólne miejsca, na przykład strefy relaksu, SPA. 

Na nieruchomościach komercyjnych można też zarabiać, wynajmując przestrzeń magazynową, wielkopowierzchniową. Przykładowe oferty magazynów na sprzedaż na magazyny24.net pokazują jakiego rodzaju obiekty są poszukiwane i w co warto zainwestować.

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości komercyjne?

Wiele osób zastanawia się, czy taka inwestycja jest w ogóle opłacalna. W obecnych czasach rynek nieruchomości wydaje się niepewny. Warto tu jednak zauważyć, że ceny budynków, lokali każdego rodzaju stale wzrastają, sprawia to, że stanowią one bezpieczną inwestycję. Jeśli nabywamy nieruchomość komercyjną pod kątem prowadzenia własnej działalności, możemy też znacząco zmniejszyć koszty w stosunku do opcji wynajmu.

Inwestycja w tego typu obiektu jest jedną z najłatwiejszych opcji pomnażania kapitału. Nieruchomość bowiem zarabia "sama", bez naszego zaangażowania. Istotne jest jednak, abyśmy podczas wyszukiwania konkretnego lokalu czy terenu pod niego, zrobili dobry research oparty o prognozy rozwoju okolicy i danej branży. Kluczowe znaczenie ma sama lokalizacja, dostrzegają to firmy deweloperskie, które coraz częściej tworzą osiedla (budynki) o charakterze mieszkalnym wraz z lokalami użytkowymi na parterze. Jeśli z kolei dana nieruchomość ma pełnić rolę na przykład magazynu, najistotniejsza będzie komunikacja z danym miejscem, ułatwiająca transport towarów.

W dzisiejszych czasach inwestycja w nieruchomości wydaje się znacznie rozsądniejszym pomysłem niż lokaty i papiery wartościowe. Żeby jednak faktycznie zarobić, należy znać i obserwować dynamicznie rozwijający się rynek.