Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pożyczka pozabankowa przez internet

tablet leżący na stole
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Natłok codziennych obowiązków sprawia, że coraz trudniej znaleźć trochę wolnego czasu dla siebie. Jednocześnie szuka się rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić nieco cennych chwil. Dlatego coraz więcej osób nie tylko robi zakupy online, ale także załatwia w tej formie różnego rodzaju sprawy. Nic dziwnego, że pożyczka pozabankowa przez internet okazała się strzałem w dziesiątkę.

Wygodne i szybkie pożyczanie pieniędzy, czyli pożyczka online

Powiedzenie, że czas to pieniądz ma w obecnych czasach szczególne znaczenie. Każdy sposób na urwanie choć kilku minut dla siebie okazuje się bezcenny. Nikt nie chce stać w korkach czy jechać na drugi koniec miasta (lub do innego miasta), aby zrobić to, co można uczynić za pomocą kilku kliknięć w smartfonie lub w laptopie.

Właśnie szybkość i wygoda załatwiania stały się głównymi wyróżnikami pożyczek pozabankowych przez internet. Szybko, bo wystarczy zajrzeć na stronę, na której znajdują się różne propozycje pożyczek. Najlepiej, gdy taka strona ma charakter zbiorczy, a więc przedstawia oferty różnych pożyczkodawców. Wygodnie, bo nie trzeba nawet wychodzić z domu, ale można też wykorzystać wolną chwilę np. podczas dojazdu do pracy tramwajem czy autobusem.

Pożyczki pozabankowe przez internet jako świetna alternatywa dla oferty bankowej

Chyba każdy lubi mieć duży wybór. Dlatego pojawienie się przed kilkunastu laty sektora zobowiązań pozabankowych spotkało się z tak pozytywnym odbiorem. To jednak nie tylko kwestia szerokiej gamy propozycji, ale przede wszystkim mniej rygorystycznego podejścia do klienta. Efekt? Więcej osób stać na pożyczkę pozabankową niż kredyt bankowy.

Oczywiście można od razu zastanawiać się, jak to się dzieje, że ta sama osoba dostaje odmowę w banku, a przechodzi pozytywną weryfikację w firmie pożyczkowej. Wszystko wynika z zasad, na podstawie których funkcjonują takie instytucje.

- Charakter działania

Działalność banków ma przede wszystkim szerszy charakter, ponieważ udzielanie kredytów i pożyczek stanowi zaledwie ułamek spraw, którymi się zajmują. Firmy pozabankowe oferują wyłącznie różne rodzaje pożyczek – nie można np. założyć konta czy uruchomić lokaty.

- Podstawa prawna działania

Druga kwestia to podstawa prawna działania. W wypadku banków działanie reguluje ustawa o prawie bankowym, ustawa o nadzorze finansowym i ustawa o kredycie konsumenckim. Banki podlegają pod ścisłą kontrolę Komisji Nadzoru Finansowego, ale też Banku Centralnego. Konsekwencją tego jest bezwzględne przestrzeganie zapisów ustaw, bez indywidualnego spojrzenia na potencjalnego kredytobiorcę. Oznacza to np., że zbyt niski scoring w bazie BIK całkowicie eliminuje możliwość pozytywnej weryfikacji wniosku kredytowego.

Z kolei działanie firm pożyczkowych regulują dwa akty prawne – jest to ustawa o kredycie konsumenckim i ustawa antylichwiarska. Firmy pozabankowe muszą zatem spełnić szereg wymogów formalnych, wynikających z tychże ustaw. Funkcjonują na rynku jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółka akcyjna z kapitałem zakładowym na kwotę minimum 200 tys. zł. Powinny też uzyskać wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych.

- Kwestie finansowania

Banki umożliwiają emisję pieniądza, pozwalają na inwestycje czy alokację kapitału. Cechą wyróżniającą okazuje się natomiast system gwarancji depozytów. Banki udzielają kredytów ze środków zdeponowanych na rachunkach bankowych oraz ze środków własnych.

Z kolei firmy pozabankowe finansują pożyczki ze środków inwestorów oraz środków własnych. Nie ma zatem opcji depozytów.

Łatwiejsze pożyczanie w firmach pozabankowych

Bez wątpienia zdecydowanie łatwiej uzyskać pozytywną weryfikację wniosku w serwisie pozabankowym, który posiada wiele ofert jak np. platforma https://gotowkowe-pozyczki.pl/ niż w instytucji bankowej, co wynika głównie z mniej rygorystycznych przepisów. Pożyczka pozabankowa przez internet jest dostępna nawet przy niskiej zdolności kredytowej, braku stałej pracy czy nieregularnie uzyskiwanych dochodach. To również opcja dla osób zadłużonych. Ważne, tylko aby być osobą pełnoletnią i mieć dowód tożsamości. W niektórych sytuacjach pożyczkodawcy zabezpieczają się wekslem lub zastawem.