Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rosnące koszty energii - jak sobie z nimi radzić?

Sieć wysokiego napięcia
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Coraz wyższe ceny prądu odczuwają nie tylko właściciele największych, ale także średnich i małych firm. Przedsiębiorcy muszą wprowadzać plany oszczędnościowe, które pozwolą na opłacanie rachunków za energię. Nie da się jednak oszczędzać w nieskończoność i w końcu przedsiębiorcy zostaną postawieni pod ścianą. Według ekspertów w 2023 roku ceny prądu mają być jeszcze wyższe. Jak się na to przygotować? Jakie sposoby oszczędzania energii wprowadzić w swojej firmie?

Rosnące koszty energii dla firm

Budżety wszystkich firm odczuły wzrost cen. Niektóre już musiały się zamknąć, ponieważ nie podołały zbyt wysokim kosztom. Wydaje się, że tylko te największe zakłady produkcyjne czy sieci marketów tak bardzo odczuwają podwyżki cen prądu. I oczywiście przy zużyciu ponad 10000MWh prądu rocznie, liczą się one z ogromnymi dodatkowymi kosztami. Jednakże nawet jako właściciel mniejszej firmy, z pewnością musisz zaciskać pasa.

A to jeszcze niestety nie koniec, 2023 rok przyniesie nam jeszcze wyższe ceny. Choć teraz koszty prowadzenia działalności wzrastają drastycznie, będzie jeszcze trudniej. A przecież energia elektryczna to nie jedyny koszt przedsiębiorcy, prawda? Kosztami są także wynagrodzenia pracowników, ogrzewanie, towary lub półprodukty oraz komponenty, ubezpieczenia... lista ciągnie się w nieskończoność. Oczywiście, jako pracodawca możesz redukować etaty, zmniejszać temperaturę w pomieszczeniach itd. Pytanie czy takie działania przyniosą realne korzyści? 

Zwalniając pracowników zyskasz tylko przez chwilę. Ciągła redukcja etatów będzie wiązała się w końcu z zamknięciem firmy. Zmniejszanie temperatury w pomieszczeniach sprawi, że ograniczysz swoim pracownikom komfort pracy, dodatkowo może być to przyczyną częstszych zachorowań Twoich podwładnych. Czy są inne sposoby na oszczędności w firmie? Tak, można uchronić się przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Jak to zrobić?

Oszczędności w firmie - energia elektryczna

Oszczędzanie prądu warto zacząć od małego audytu, które z rozwiązań są już wprowadzone w Twojej firmie. Może się okazać, że pominąłeś którąś z podstawowych zasad oszczędzania prądu. Każdy, nawet najmniejszy krok, przyczynia się do ogólnego zmniejszenia kosztów, co przy wysokich cenach okaże się sporą kwotą. Co możesz zrobić? Chociażby wymienić żarówki na energooszczędne, które potrafią zużywać nawet 80% mniej prądu niż zwykłe odpowiedniki. Jeśli w Twojej firmie znajdują się sprzęty typu lodówka, także warto zadbać o to, by były to modele energooszczędne. Oprócz tego warto wyłączać komputery po pracy, ponieważ pozostawienie ich w stanie czuwania sprawia, że nadal zużywają prąd. Laptopy, drukarki itd. warto podłączać do listew zasilających, by można było wszystkie urządzenia łatwo i szybko odłączyć po zakończonej pracy. Nieużywane urządzenia, np. czajnik elektryczny, warto odłączać od prądu całkowicie.

Oszczędzanie na energii elektrycznej - sprawdź swojego dostawcę!

Nawet jeśli posiadasz małą firmę, powinieneś prześledzić umowę podpisaną z dostawcą energii elektrycznej. Pamiętaj, że nie musisz być wierny jednemu dostawcy, bo na rynku jest ich wielu. Jeśli sprawdzisz, okaże się, że ceny u różnych dostawców różnią się diametralnie. Z czego to wynika? Chociażby ze źródeł pozyskiwania prądu. Jeśli dostawca opiera się na węglu (którego ceny wzrosły drastycznie w ostatnim czasie), to nic dziwnego, że ceny prądu są tak wysokie. Są jednak dostawcy, którzy produkuję tak zwaną czystą energię, czyli tę, która pochodzi z odnawialnych źródeł. Veolia jest jednym z dostawców prądu, który opiera się na OZE, dzięki czemu ceny prądu są niższe. Może to jest najlepszy sposób na oszczędności w firmie?

Veolia to dostawca energii, który dba o swojego klienta już na etapie doradztwa. Firma dostarcza prąd firmom różnej wielkości. Profesjonaliści odpowiadają na wszystkie pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Nie musisz znać się na rynku energii. Specjaliści przeanalizują Twoją sytuację, znajdą rozwiązania, które będą dla Twojej firmy najlepsze, a później pomogą podjąć najkorzystniejszą decyzję. Jako dostawca energii Veolia dopasowuje umowy do potrzeb przedsiębiorców. Możesz wybrać uśrednione lub zróżnicowane koszty prądu. A dodatkowo nie musisz martwić się przerwami w dostawie energii, ponieważ Veolia zabezpiecza energię po stronie hurtowej dla swoich klientów.

Nie pozwól rosnącym cenom zamknąć Twojej firmy. Zadbaj o oszczędności już dziś.