Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dom maklerski - czym jest i jak on działa?

notowania giełdowe
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

W dzisiejszych czasach, które są dla nas dość niekorzystne, mamy bardzo ograniczone możliwości pomnażania naszego kapitału. Inwestorzy doskonale wiedzą, że tylko i wyłącznie inwestowanie pozwala na jakiekolwiek zyski, a składanie pieniędzy na lokatach bankowych i zamrażanie środków w czasach narastającej inflacji, może jedynie doprowadzić nas do strat. Wobec tego wzrasta rola inwestowania na giełdzie, a wraz z nią także rola domów maklerskich. Nie jest bowiem tajemnicą, że inwestowanie na giełdzie nie jest możliwe z poziomu naszego konta bankowego, więc konieczne jest założenie specjalnego rachunku bankowego. Domy maklerskie więc rozwijają się niezwykle prężnie. Na czym jednak polega ich działanie i czym one w ogóle są?

Czym jest dom maklerski?

Z pojęciem domu maklerskiego z pewnością każdy inwestor jest doskonale zaznajomiony. Jednocześnie osoby, które z tematem inwestowania na giełdzie nie mają jeszcze zbyt wiele wspólnego, z pewnością tego pojęcia nie są wstanie wyjaśnić. Wobec tego, czym jest dom maklerski? Otóż podając najprostszą z możliwych definicji, można powiedzieć, że jest to rodzaj instytucji finansowej. Ma ona jednak niezwykle specyficzny wydźwięk. W domu maklerskim nie zaciągniemy pożyczki jak w tradycyjnym banku, ale możemy otworzyć tam specjalny rachunek. Domy maklerskie posiadają bowiem szczególne uprawnienia, które pozwalają im na prowadzenie transakcji związanych z giełdą. Wobec tego mogą one:

  • kupować akcje i obligacje;
  • kupować papiery wartościowe;
  • zlecić wykonanie transakcji- oczywiście z imienia swojego klienta.

Dom maklerski spełnia więc dla każdego inwestora rolę pośrednika. Nie jest możliwe nabycie obligacji z poziomu rachunku bankowego, więc kupno zlecane jest właśnie przez dom maklerski. Następnie on- w imieniu klienta- czuwa nad przebiegiem całej transakcji i domyka ją na przysłowiowy ostatni guzik. Finalnie, inwestor może cieszyć się bezproblemowym zakupem aktywów inwestycyjnych.

Na czym polega sama działalność domu maklerskiego?

Domy maklerskie- jak zostało to już wspomniane- pośredniczą w kupnie aktywów inwestycyjnych pomiędzy giełdą oraz inwestorem. Jednocześnie działalność domu maklerskiego obejmuje znacznie większy aspekt. Okazuje się bowiem, że domy maklerskie prowadzą sukcesywne doradztwo w zakresie inwestycji, a także prowadzą same rachunki inwestycyjne swoich klientów. Ich rola uwidacznia się także w zakresie obrotu akcjami, obligacjami i papierami wartościowymi różnorodnych spółek i organizacji. Warto jednak zaznaczyć, że dom maklerski może swoją działalność także i ograniczyć. Znajdziemy bowiem takie instytucje, które specjalizują się np. w jednej lub w dwóch wymienionych powyżej czynnościach, ale znajdziemy również i takie, które oferują nam o wiele bogatszy zakres swoich usług.

Dom maklerski a inwestorzy

Domy maklerskie mimo szerokiego spectrum działania skupiają się głównie na "współpracy" z inwestorami na giełdzie. Mówiąc prościej, wykonują one zlecenia na polecenie swoich klientów, które mogą obejmować np. domknięcie transakcji na zakup danej obligacji. Może on także w imieniu inwestorów te obligacje i akcje sprzedawać oraz prowadzić dla nich rachunek maklerski. Inwestorzy zwykle mocno cenią sobie współpracę z domem maklerskim, gdyż poniekąd instytucja ta może im pomagać w podjęciu odpowiedniej decyzji inwestycyjnej. Dodatkowo będzie ona także sprawnie zarządzać środkami swoich klientów i oferować im fachowe doradztwo. W dzisiejszych- niepewnych- czasach rola domu maklerskiego jest więc nieocenioną pomocą.