Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Doradztwo prawne kluczowe do rozwoju biznesu

Doradztwo prawne
 |  Informacja prasowa  |  Biznes i finanse

Dla jednych spełnienie marzeń, dla drugich tor pełen przeszkód - prowadzenie własnego biznesu to dla wielu przedsiębiorczych osób prawdziwe wyzwanie. Niezależnie do której grupy nam bliżej warto pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiedniego wsparcia z zakresu szeroko pojętego doradztwa prawnego. Ekspert orientujący się w prawnych zawiłościach będzie pomocny na każdym etapie biznesu i niezależnie od jego formy.

Przedsiębiorca vs. zmiany w prawie

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, każdego roku są informowane o kolejnych zmianach w obowiązującym prawie i nowych obowiązkach. Według badań dotyczących przyjazności prawa, w 2021 roku uchwalono w Polsce aż 21 tys. stron nowych przepisów, czyli o 41 % więcej niż w roku 2020. Prowadzenie własnego biznesu wymusza śledzenie zmian sytuacji legislacyjnej i elastyczność, by szybko i stosunkowo łatwo dostosować się do nowej rzeczywistości. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na żmudne analizowanie przepisów, które często brzmią skomplikowanie, bo…nie każdy je zrozumie. Dlatego przeznaczenie środków na wsparcie prawne powinno być jednym z pierwszych kosztów, o jakich pomyślimy podczas zakładania własnego biznesu. Ważne, by wybrać osobę lub podmiot, który świadczy usługi wysokiej jakości i wyróżnia się wiedzą lub doświadczeniem. W Polsce doradztwo prawne może być co prawda świadczone przez osoby, które nie mają wykształcenia prawniczego czy też aplikacji prawniczej. Pamiętać należy, że takie osoby nie posiadają bardzo często tak rozległego i fachowego przygotowania do wykonywania zawodu jak adwokat czy radca prawny, którzy mają także o wiele szersze uprawnienia jako osoby zaufania publicznego.

Spółka - więcej możliwości, więcej obowiązków

Zmiana to czynnik, który najbardziej determinuje rozwój. Nie inaczej jest oczywiście w biznesie. Poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych czy prawnych nie tylko usprawnia firmę, ale stawia przed nią nowe możliwości. Prowadząc biznes w formie spółki, nie rejestrujemy działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) tak, jak to było w przypadku jednoosobowej firmy. Dokumenty rejestrowe składamy do Krajowego Rejestru Sądowego drogą elektroniczną. Prawidłowe przygotowanie wniosków pozwoli na szybkie zarejestrowanie podmiotu i umożliwi spółce zgodne z prawem działanie na rynku. Od czasu pandemii COVID-19 coraz częściej pojawiają się także oferty pomocy prawnej świadczonej w formie online, co stanowi przystępną alternatywę dla osób ceniących sobie mobilność i wygodę. Formę spółek przybierają np. startupy, czyli stosunkowo młode podmioty (do 5-10 lat działalności), które cechują się innowacyjnością w działaniach. Sposób rejestracji startupu w formie spółki nie różni się od rejestracji „zwykłego” podmiotu. Najczęściej korzystają one jednak z finansowania pochodzącego ze środków unijnych lub grantów, których pozyskanie jest niekiedy żmudnym i długotrwałym procesem ze względu na konieczność spełnienia konkretnych wymagań. Oczywiście ostateczna decyzja o tym czy sami podejmiemy się kompletowania dokumentów o dotacje lub inne wsparcie finansowe, czy zlecimy to profesjonalnemu podmiotowi, należy wyłącznie do nas samych i zależy od sytuacji, w której się znajdujemy.

Wsparcie prawne dla każdego

Poza osobami świadczącymi pomoc prawną bez uprawnień czy też z uprawnieniami, doradztwo w kwestiach prawnych świadczą także podmioty gminne lub rządowe. Na należących do nich stronach internetowych często można znaleźć publikowane przez nie poradniki czy instrukcje dotyczące tego jak samodzielnie złożyć dokumenty drogą elektroniczną do właściwego rejestru lub jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji i jak je pozyskać. Zdarza się jednak, że informacje podane na stronie nie uwzględniają wszystkich możliwych komplikacji, jakie mogą wystąpić przy składaniu wniosku. Rozwiązaniem mogą okazać się indywidualne porady świadczone w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej (NPP), które każda gmina ma obowiązek zapewnić swoim mieszkańcom. Warunkiem skorzystania z tej formy pomocy jest jednak wykazanie, że nie jest się w stanie ponieść jej kosztów. Jeżeli chcemy uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania natury prawnej i równocześnie zależy nam na jak najszybszym podjęciu działań przez naszą firmę lub spółkę, rozważmy czy nie warto skorzystać od początku z pomocy profesjonalnego doradcy prawnego. 

  Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z kancelaria-gdynia.eu