Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak rozwiązywać problemy w projektach?

praca nad projektem
 |  Informacja prasowa  |  Biznes i finanse

Realizowanie projektów w nowoczesnych organizacjach z wykorzystaniem innowacyjnych metodologii zwinnych na dobre już zakończyło erę nieefektywnych i zbyt drogich procesów wytwarzania oprogramowania i tworzenia nowych rozwiązań. To jednak, że coraz więcej firm decyduje się na nowe podejście do projektowania, nie oznacza, że problemy nie występują. Obecnie jesteśmy świadkami specyficznego, hybrydowego modelu pracy, która niesie za sobą nowe wyzwania. W jaki sposób rozwiązywać wszelkie problemy w projekcie?

Problem związany z nieodpowiednim planowaniem projektu

Każdy projekt, jeszcze zanim w ogóle rozpocznie swój byt, powinien być odpowiednio zaplanowany pod każdym kątem. Jednym z najistotniejszych obszarów planowania projektu jest wyodrębnienie grupy projektowej i nadanie jej odpowiednich ról. Wraz z określeniem ich roli, powinniśmy już na starcie zdefiniować zakres kompetencji oraz odpowiedzialności, jakie będzie miał każdy członek zespołu.

To niezwykle istotna kwestia, która pozwoli zapewnić ciągłość pracy zespołu nawet w momencie, gdy project manager będzie nieobecny. Dobrym pomysłem jest także stworzenie kilku podstawowych zasadach, związanych z dotrzymywaniem terminów, potencjalnych konsekwencji związanych z niedotrzymywaniem ich, a także z ustaleniem podstawowych reguł komunikacji i przekazywania informacji w obrębie zespołu. Gdy zespół zacznie swoją pracę od ustalenia tych kwestii, już od pierwszych dni praca projektowa przyniesie wartość dodaną, a nie będzie polegała na dotarciu się zespołu. 

Komunikacja zespołu hybrydowego

W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi zespół projektowy pracujący na zasadzie hybrydowej - połowa zespołu stacjonująca w biurze a druga część w domu. Coraz więcej organizacji zezwala na taką pracę, a coraz większa liczba pracowników chętnie korzysta z tego przywileju. Zdarza się jednak, że taki model współpracy w ramach projektu może spowodować niemałe problemy związane z przepływem informacji w całej grupie. Niedopowiedzenia, brak tradycyjnych scrumów, nieobecność kluczowych członków zespołu to tylko niektóre ze źródeł piętrzących się problemów z komunikacją.

By praca w zespole hybrydowym odbywała się w zgodzie z wszelkimi standardami, musimy pamiętać, by wykorzystywać wszystkie nowoczesne zdobycze technologii, ułatwiające pracę także w takim środowisku. Coraz więcej platform do pracy projektowej umożliwia stały dostęp do wszystkich informacji, danych, przypisanych do każdego członka tasków i innych istotnych informacji, które będą przydatne.

Brak trzymania się zasad pracy projektowej

Organizacje coraz częściej decydują się na wykorzystanie nowoczesnych metodologii zarządzania projektami. Agile, Scrum i wiele innych dobrze nam znanych metodologii umożliwia efektywne i merytoryczne podejście do tematu zarządzania projektami, z uwzględnieniem wszelkich potrzeb członków zespołu i zadowolenia klienta. Problem jednak może się pojawić w momencie, gdy niektórzy nie stosują się do zasad metodologii, tym samym obniżając jakość naszego projektu. W tym celu warto wdrożyć w zespole rolę Scrum Mastera, który będzie sprawował pieczę nad odpowiednim podejściem zespołu do projektu.

  Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center